”Co miesiąc powstanie” - najnowszy numer Polonia Christiana

2013-01-07 00:00:00
”Co miesiąc powstanie” - najnowszy numer Polonia Christiana
W najnowszym, 30. numerze magazynu „Polonia Christiana” podjęliśmy temat polskich powstań narodowych. Jerzy Wolak, w przewrotnie zatytułowanym artykule „Powstanie co miesiąc”, zastanawia się nad fenomenem naszej narodowej gotowości do rewolty. Autor dostrzega wręcz genetycznie wrodzoną ideologiczną schizofrenię narodu, z jednej strony przywiązanego do mocarstwowej tradycji, opartej na wartościach chrześcijańskich, z drugiej nieustannie gotowego do stawiania czynnego oporu i sprzeciwiania się władzy, jak i jej nakazom, konspiracji, a nawet rewolucji. O ile teza Wolaka jest czytelnikom dość dobrze znana, jego wnioskowanie zdaje się być świeżym spojrzeniem na paradoks polskiej gotowości powstańczej.

Równie interesująca i tworzona niejako na wskroś zmitologizowanej historii jest analiza Powstania Styczniowego, pióra Grzegorza Brauna. Ten budzący liczne kontrowersje, szczególnie w mediach głównego nurtu, autor uświadamia czytelnikom, jak grubą warstwą idealizacyjnych narracji pokryte jest zjawisko, którego bilans zamykają dwa wydarzenia: „otwarcie drogi do zjednoczenia Niemiec” oraz „ukonstytuowanie się Pierwszej Międzynarodówki socjalistycznej”.

Najnowszy numer „Polonia Christiana” to także analizy najbardziej palących problemów. Bogusław Bajor dokonuje podsumowania trwającej w Polsce od kilku lat wojny z Kościołem. Dokonany przez autora bilans jest wręcz zatrważający. Dotykając obszaru współczesnych elit, Krzysztof Gędłek przedstawia w jaki sposób, pozbawieni kręgosłupów moralnych, politycy zostają sformatowani przez specjalistów od public relation (PR). Z kolei w dziale Prawda, Dobro, Piękno, Magdalena Żuraw przedstawia sylwetkę Tolkiena, katolickiego pisarza, który zawładnął umysłami współczesnych.

Najnowszy 30. numer dwumiesięcznika „Polonia Christiana” jest już dostępny w dobrych salonach prasowych. Pismo można także nabyć za pośrednictwem internetowej księgarni: ksiegarnia.piotrskarga.pl.

Zachęcamy także do zamówienia rocznej prenumeraty pisma. Korzystając ze strony www.pismo.poloniachristiana.pl/prenumerata można opłacić roczną prenumeratę obejmującą 6 kolejnych numerów pisma - w łącznej cenie 60 zł. Przesyłka gratis!

Posiadacze czytników komputerowych i tabletów, mogą skorzystać z internetowej wersji pisma o nazwie ePCh. Na stronie epch.poloniachristiana.pl, wpłacając zaledwie 6 zł (+23% VAT), otrzymuje się nieograniczony, 30-dniowy dostęp do 3 najnowszych numerów dwumiesięcznika „Polonia Christiana”. Dodatkowo na stronie można przeczytać bezpłatnie pełne wydania wszystkich archiwalnych numerów pisma.

PiotrSkarga.pl

 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.