”Co miesiąc powstanie” - najnowszy numer Polonia Christiana

2013-01-07 00:00:00
”Co miesiąc powstanie” - najnowszy numer Polonia Christiana
W najnowszym, 30. numerze magazynu „Polonia Christiana” podjęliśmy temat polskich powstań narodowych. Jerzy Wolak, w przewrotnie zatytułowanym artykule „Powstanie co miesiąc”, zastanawia się nad fenomenem naszej narodowej gotowości do rewolty. Autor dostrzega wręcz genetycznie wrodzoną ideologiczną schizofrenię narodu, z jednej strony przywiązanego do mocarstwowej tradycji, opartej na wartościach chrześcijańskich, z drugiej nieustannie gotowego do stawiania czynnego oporu i sprzeciwiania się władzy, jak i jej nakazom, konspiracji, a nawet rewolucji. O ile teza Wolaka jest czytelnikom dość dobrze znana, jego wnioskowanie zdaje się być świeżym spojrzeniem na paradoks polskiej gotowości powstańczej.

Równie interesująca i tworzona niejako na wskroś zmitologizowanej historii jest analiza Powstania Styczniowego, pióra Grzegorza Brauna. Ten budzący liczne kontrowersje, szczególnie w mediach głównego nurtu, autor uświadamia czytelnikom, jak grubą warstwą idealizacyjnych narracji pokryte jest zjawisko, którego bilans zamykają dwa wydarzenia: „otwarcie drogi do zjednoczenia Niemiec” oraz „ukonstytuowanie się Pierwszej Międzynarodówki socjalistycznej”.

Najnowszy numer „Polonia Christiana” to także analizy najbardziej palących problemów. Bogusław Bajor dokonuje podsumowania trwającej w Polsce od kilku lat wojny z Kościołem. Dokonany przez autora bilans jest wręcz zatrważający. Dotykając obszaru współczesnych elit, Krzysztof Gędłek przedstawia w jaki sposób, pozbawieni kręgosłupów moralnych, politycy zostają sformatowani przez specjalistów od public relation (PR). Z kolei w dziale Prawda, Dobro, Piękno, Magdalena Żuraw przedstawia sylwetkę Tolkiena, katolickiego pisarza, który zawładnął umysłami współczesnych.

Najnowszy 30. numer dwumiesięcznika „Polonia Christiana” jest już dostępny w dobrych salonach prasowych. Pismo można także nabyć za pośrednictwem internetowej księgarni: ksiegarnia.piotrskarga.pl.

Zachęcamy także do zamówienia rocznej prenumeraty pisma. Korzystając ze strony www.pismo.poloniachristiana.pl/prenumerata można opłacić roczną prenumeratę obejmującą 6 kolejnych numerów pisma - w łącznej cenie 60 zł. Przesyłka gratis!

Posiadacze czytników komputerowych i tabletów, mogą skorzystać z internetowej wersji pisma o nazwie ePCh. Na stronie epch.poloniachristiana.pl, wpłacając zaledwie 6 zł (+23% VAT), otrzymuje się nieograniczony, 30-dniowy dostęp do 3 najnowszych numerów dwumiesięcznika „Polonia Christiana”. Dodatkowo na stronie można przeczytać bezpłatnie pełne wydania wszystkich archiwalnych numerów pisma.

PiotrSkarga.pl

 

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.