”Początki chrześcijaństwa na Ziemiach Polskich”

2007-08-29 00:00:00

Na terenach obecnych województw - świętokrzyskiego, małopolskiego i wielkopolskiego powstanie pielgrzymkowy szlak śladami historycznych początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich - informuje KAI. Obejmie on 36 zabytkowych obiektów sakralnych.

Powstanie pielgrzymkowego szlaku "Początki chrześcijaństwa na Ziemiach Polskich" ma kosztować 40 mln złotych - poinformowała Iwona Sinkiewicz z urzędu marszałkowskiego w Kielcach. Prawie w całości - dzięki kwocie 10 mln euro - program ten ma zostać sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu "Kultura i dziedzictwo narodowe".

Na razie wiadomo, że szlak obejmie 36 zabytkowych świątyń z terenu diecezji kieleckiej i sandomierskiej. Zostaną one odrestaurowane i przystosowane do potrzeb turystyki pielgrzymkowej. Inwestycja obejmie także tereny Małopolski i Wielkopolski.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest kieleckie Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Sztuki Sakralnej "Ars Sacra", powstałe w celu jej ochrony i promocji w województwie świętokrzyskim. Projekt zakłada remont 31 kościołów i stworzenie Szlaku Architektury Drewnianej i Średniowiecznej z wszystkimi oznaczeniami.

Pielgrzymi i turyści będą mieli okazję zobaczyć różnorodne budowle, od niewielkich i często zapomnianych kościołów w Tarczku lub Świnicy, przez świątynie w Stopnicy i Bodzentynie, a kończąc na kolebce chrześcijaństwa - kolegiacie w Wiślicy.

Przedstawiciele Stowarzyszenia nie ukrywają, że stworzenie szlaku jest szansą na promocję całego regionu. - Wytypowane do projektu świątynie w naszej diecezji mają ogromną wartość sakralną i artystyczną, pełniąc przy tym niezwykłą funkcję edukacyjną - wyjaśnił ks. Paweł Tkaczyk, prezes "Ars Sacra".

Późniejszym etapem budowania szlaku będzie utworzenie Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich oraz odrestaurowanie zabytków Świętego Krzyża. Będzie to możliwe dzięki odnowieniu dawnego opactwa benedyktyńskiego oraz unowocześnieniu infrastruktury służącej turystyce pielgrzymkowej w obrębie świętokrzyskiego klasztoru.

(źródło: KAI)
Oto ten moment: dajmy zdecydowną i liczną odpowiedź wrogom życia i rodziny! Zapraszamy na wielką manifestację poparcia dla podstaw naszej cywilizacji. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie będzie wyjątkowy. Oczy świata zwracają się bowiem na Polskę, w której znów rozgrywa się bitwa o życie setek tysięcy dzieci. Wykorzystajmy to w dobrym celu!
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.