”Początki chrześcijaństwa na Ziemiach Polskich”

2007-08-29 00:00:00

Na terenach obecnych województw - świętokrzyskiego, małopolskiego i wielkopolskiego powstanie pielgrzymkowy szlak śladami historycznych początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich - informuje KAI. Obejmie on 36 zabytkowych obiektów sakralnych.

Powstanie pielgrzymkowego szlaku "Początki chrześcijaństwa na Ziemiach Polskich" ma kosztować 40 mln złotych - poinformowała Iwona Sinkiewicz z urzędu marszałkowskiego w Kielcach. Prawie w całości - dzięki kwocie 10 mln euro - program ten ma zostać sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu "Kultura i dziedzictwo narodowe".

Na razie wiadomo, że szlak obejmie 36 zabytkowych świątyń z terenu diecezji kieleckiej i sandomierskiej. Zostaną one odrestaurowane i przystosowane do potrzeb turystyki pielgrzymkowej. Inwestycja obejmie także tereny Małopolski i Wielkopolski.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest kieleckie Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Sztuki Sakralnej "Ars Sacra", powstałe w celu jej ochrony i promocji w województwie świętokrzyskim. Projekt zakłada remont 31 kościołów i stworzenie Szlaku Architektury Drewnianej i Średniowiecznej z wszystkimi oznaczeniami.

Pielgrzymi i turyści będą mieli okazję zobaczyć różnorodne budowle, od niewielkich i często zapomnianych kościołów w Tarczku lub Świnicy, przez świątynie w Stopnicy i Bodzentynie, a kończąc na kolebce chrześcijaństwa - kolegiacie w Wiślicy.

Przedstawiciele Stowarzyszenia nie ukrywają, że stworzenie szlaku jest szansą na promocję całego regionu. - Wytypowane do projektu świątynie w naszej diecezji mają ogromną wartość sakralną i artystyczną, pełniąc przy tym niezwykłą funkcję edukacyjną - wyjaśnił ks. Paweł Tkaczyk, prezes "Ars Sacra".

Późniejszym etapem budowania szlaku będzie utworzenie Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich oraz odrestaurowanie zabytków Świętego Krzyża. Będzie to możliwe dzięki odnowieniu dawnego opactwa benedyktyńskiego oraz unowocześnieniu infrastruktury służącej turystyce pielgrzymkowej w obrębie świętokrzyskiego klasztoru.

(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.