”Początki chrześcijaństwa na Ziemiach Polskich”

2007-08-29 00:00:00

Na terenach obecnych województw - świętokrzyskiego, małopolskiego i wielkopolskiego powstanie pielgrzymkowy szlak śladami historycznych początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich - informuje KAI. Obejmie on 36 zabytkowych obiektów sakralnych.

Powstanie pielgrzymkowego szlaku "Początki chrześcijaństwa na Ziemiach Polskich" ma kosztować 40 mln złotych - poinformowała Iwona Sinkiewicz z urzędu marszałkowskiego w Kielcach. Prawie w całości - dzięki kwocie 10 mln euro - program ten ma zostać sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu "Kultura i dziedzictwo narodowe".

Na razie wiadomo, że szlak obejmie 36 zabytkowych świątyń z terenu diecezji kieleckiej i sandomierskiej. Zostaną one odrestaurowane i przystosowane do potrzeb turystyki pielgrzymkowej. Inwestycja obejmie także tereny Małopolski i Wielkopolski.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest kieleckie Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Sztuki Sakralnej "Ars Sacra", powstałe w celu jej ochrony i promocji w województwie świętokrzyskim. Projekt zakłada remont 31 kościołów i stworzenie Szlaku Architektury Drewnianej i Średniowiecznej z wszystkimi oznaczeniami.

Pielgrzymi i turyści będą mieli okazję zobaczyć różnorodne budowle, od niewielkich i często zapomnianych kościołów w Tarczku lub Świnicy, przez świątynie w Stopnicy i Bodzentynie, a kończąc na kolebce chrześcijaństwa - kolegiacie w Wiślicy.

Przedstawiciele Stowarzyszenia nie ukrywają, że stworzenie szlaku jest szansą na promocję całego regionu. - Wytypowane do projektu świątynie w naszej diecezji mają ogromną wartość sakralną i artystyczną, pełniąc przy tym niezwykłą funkcję edukacyjną - wyjaśnił ks. Paweł Tkaczyk, prezes "Ars Sacra".

Późniejszym etapem budowania szlaku będzie utworzenie Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich oraz odrestaurowanie zabytków Świętego Krzyża. Będzie to możliwe dzięki odnowieniu dawnego opactwa benedyktyńskiego oraz unowocześnieniu infrastruktury służącej turystyce pielgrzymkowej w obrębie świętokrzyskiego klasztoru.

(źródło: KAI)
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.