Na terenach obecnych województw - świętokrzyskiego, małopolskiego i wielkopolskiego powstanie pielgrzymkowy szlak śladami historycznych początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich - informuje KAI. Obejmie on 36 zabytkowych obiektów sakralnych.
Powstanie pielgrzymkowego szlaku "Początki chrześcijaństwa na Ziemiach Polskich" ma kosztować 40 mln złotych - poinformowała Iwona Sinkiewicz z urzędu marszałkowskiego w Kielcach. Prawie w całości - dzięki kwocie 10 mln euro - program ten ma zostać sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu "Kultura i dziedzictwo narodowe".
Na razie wiadomo, że szlak obejmie 36 zabytkowych świątyń z terenu diecezji kieleckiej i sandomierskiej. Zostaną one odrestaurowane i przystosowane do potrzeb turystyki pielgrzymkowej. Inwestycja obejmie także tereny Małopolski i Wielkopolski.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest kieleckie Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Sztuki Sakralnej "Ars Sacra", powstałe w celu jej ochrony i promocji w województwie świętokrzyskim. Projekt zakłada remont 31 kościołów i stworzenie Szlaku Architektury Drewnianej i Średniowiecznej z wszystkimi oznaczeniami.
Pielgrzymi i turyści będą mieli okazję zobaczyć różnorodne budowle, od niewielkich i często zapomnianych kościołów w Tarczku lub Świnicy, przez świątynie w Stopnicy i Bodzentynie, a kończąc na kolebce chrześcijaństwa - kolegiacie w Wiślicy.
Przedstawiciele Stowarzyszenia nie ukrywają, że stworzenie szlaku jest szansą na promocję całego regionu. - Wytypowane do projektu świątynie w naszej diecezji mają ogromną wartość sakralną i artystyczną, pełniąc przy tym niezwykłą funkcję edukacyjną - wyjaśnił ks. Paweł Tkaczyk, prezes "Ars Sacra".
Późniejszym etapem budowania szlaku będzie utworzenie Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich oraz odrestaurowanie zabytków Świętego Krzyża. Będzie to możliwe dzięki odnowieniu dawnego opactwa benedyktyńskiego oraz unowocześnieniu infrastruktury służącej turystyce pielgrzymkowej w obrębie świętokrzyskiego klasztoru.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025