”Podręcznik dla katolickich matek”

2010-02-25 00:00:00

We Włoszech ukazała się książka Lisy Hendey pt.: „Podręcznik dla katolickich matek”, która porusza m.in. kwestie macierzyństwa, finansów, modlitwy i zdrowia kobiet, realizujących się jako matki.

W książce tej autorka dzieli się doświadczeniem wyniesionym ze współpracy z innymi matkami katolickimi, z którymi od wielu lat pozostaje w kontakcie za pośrednictwem strony internetowej CatholicMom.com, założonej w 1999 r. Na stronie znajdują się felietony, porady dla mam, humoreski itp. W ub. roku witrynę odwiedziło 400 tys. osób. Autorka książki udzieliła wywiadu agencji Zenit.

Hendey podkreśla, że starała się dotrzeć do różnych typów matek i przekazać praktyczne rady, które mają ułatwić codzienne życie mam. Książka jest kierowana zarówno do matek, które pracują poza domem, jak i do tych, które nie pracują zawodowo. Do matek, które mają duże rodziny, które wychowują dzieci upośledzone, a nawet do mam samotnych. Książka jest pełna sugestii i opowieści kobiet z całego świata.

W głównej części „Podręcznika dla katolickich matek” zwraca się uwagę na kwestię pracy, zarówno w domu, jak i poza domem, i omawia się jak ważne jest macierzyństwo i jak poważnie należy do niego podejść. Zachęca się kobiety, by spojrzały na macierzyństwo jako na dar i powołanie, a nie tylko uciemiężenie. Autorka i inne kobiety zwracają uwagę, że katolicka mama, dla dobra całej rodziny, musi zadbać o jak najlepsze relacje z mężem, swój rozwój intelektualny, duchowy, a także wygląd zewnętrzny i zdrowie.

Autorka dobrze wie z jakimi problemami finansowymi borykają się rodziny na całym świecie. Jednak z licznych obserwacji swoich i innych kobiet odniosła wrażenie, że konieczne jest przyjęcie pewnej postawy wobec dóbr materialnych. Ważniejsze okazuje się bowiem nauczenie siebie i dzieci pomagania innym, służenia pomocą, umiejętności rezygnacji z pewnych rzeczy. 

Hendey zachęca do praktykowania modlitwy na wzór św. Teresy z Lisieux, tzn. ze względu na liczne obowiązki trudno jest spędzać tyle czasu na praktykach religijnych co inni, którzy tych obowiązków nie mają, ale można każdy akt działania ofiarować jako modlitwę. Zaleca także, aby kilka razy w ciągu dnia - choćby na chwilkę - wyciszyć się. 

Książka zawiera porady odnośnie tego, jak rozmawiać z dziećmi o sprawach moralnych, jak nie tracić z nimi kontaktu, który jest niezbędny do prawidłowego wychowania oraz jak można posłużyć się przykładami z życia własnego i bliskich, ukazując im konsekwencje nieodpowiedniego zachowania.

Zamiarem autorki było stworzenie podręcznika, który pozwoli każdej matce spełnić się realizując własne powołanie.

Źródło: Zenit.org, AS
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.