Ukazał się kwartalnik PCh24. Nowa inicjatywa wydawnicza Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

2025-07-11 00:00:00
Ukazał się kwartalnik PCh24. Nowa inicjatywa wydawnicza Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.

 

 

Wydaje się, że między syjonizmem, rozumianym jako ruch polityczny, społeczny i kulturowy, mający swoje korzenie w końcówce XIX wieku, a chrześcijaństwem, uznającym Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego, nieuznawanego przez mozaizm za Boga, trudno będzie znaleźć punkty styczne. Tymczasem w ewangelickim nurcie chrześcijaństwa, przenikającym coraz mocniej do Kościoła Rzymskiego, ideologię uznającą stworzenie dla narodu żydowskiego siedziby w Palestynie uczyniono ważnym kierunkiem doktrynalnym, rzutującym na geopolityczne zmiany i współczesność niemal na całym świecie.

 

Syjonizm dawniej i dzisiaj

 

Międzypaństwowa relacja Stanów Zjednoczonych i Izraela, cieszącego się uprzywilejowaniem i niezwykle silnym wsparciem Waszyngtonu, zaskakuje tych, którzy nie zetknęli się z „chrześcijańskim syjonizmem” i treścią mieszczącą się w tym konglomeracie pojęciowym.

Dla chrześcijan w Polsce, którzy termin syjonizm kojarzą historycznie, z polityczną doktryną popularną wśród Żydów, będących obywatelami Rzeczpospolitej, kompendium wiedzy, przygotowane przez autorów piszących w inauguracyjnym numerze kwartalnika PCh24, będzie niezwykle cenne.

 

Przed przystąpieniem do lektury tego wydania przypomnijmy więc, że syjonizm to nie tylko ideologia odrodzenia narodowego Żydów, nie tylko polityczny cel stworzenia w Palestynie siedziby narodowej Żydów oraz odrodzenia języka hebrajskiego, jako języka narodowego.

To co w końcu XIX wieku i w okresie dwudziestolecia międzywojennego stanowiło podstawę ruchu syjonistycznego, już po utworzeniu w Palestynie państwa Izrael stało się fundamentem ideologii państwowej. Państwo Izrael rozrastało się od chwili swojego powstania, czyli od 1948 roku, wypychając Arabów z obszaru, który Żydzi uznali za swoją „ziemię obiecaną”.

 

Kwartalnik stworzony z szacunku dla Czytelnika

 

Konflikt z światem arabskim, trwający już pokolenia, dawał jednak Izraelowi wielkie wsparcie świata zachodniego, w którym liderem były i są Stany Zjednoczone. Dlaczego tak się dzieje? Jak społeczeństwa o kulturze chrześcijańskiej, ale osadzonej w nurcie ewangelickim, rozumieją potrzebę swojego wsparcia wobec Tel Awiwu, który krytykowany jest przez wiele krajów i środowisk politycznych? Zrozumieć ten mechanizm będzie łatwiej po przeczytaniu pierwszego numeru naszego kwartalnika.

 

Fakt jego ukazania się to odpowiedź Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi na niebezpieczną tendencję spłycania przekazu informacyjnego. To nasze antidotum na zdawkowość informacji, która staje się coraz silniejszym brakiem szacunku dla Czytelnika. Uważamy, że każdy Czytelnik powinien mieć możliwość wyboru źródła informacji rzetelnego i nie „ślizgającego się” po temacie.

 

Chcemy, aby Czytelnicy naszych mass mediów mieli informację bieżącą i podaną w możliwie wyczerpującym zakresie. Pierwszy numer kwartalnika PCh24 jest właśnie takim rozwiązaniem – stworzonym z szacunku dla Czytelników, którzy chcą myśleć i analizować otaczający nas świat i poznawać jego zasady w relacji do wiary nauczanej w Kościele Powszechnym.

Wobec pojawienia się nowych okoliczności konfliktu na Bliskim Wschodzie, z mocnym zaangażowaniem Waszyngtonu, temat „chrześcijańskiego syjonizmu” stał się niezwykle aktualny, ale ze względu na swoją złożoność wymaga poważnych objaśnień. To właśnie zapewnia nasz nowy kwartalnik, po sięgnięcie do którego zachęcamy Państwa.

 

Problem teologiczny

 

Jak piszą tworzący kwartalnik PCh24: Chrześcijański syjonizm to problem teologiczny, który podkopuje fundamenty katolickiej nauki o Kościele i zbawieniu. Coraz częściej jego  elementy przenikają do kazań, dokumentów duszpasterskich, a nawet polityki międzynarodowej. Potrzebujemy jasnego, katolickiego głosu w tej debacie – wolnego od poprawności politycznej, a wiernego Ewangelii i Tradycji.

Apelując o pomoc z dotarciem głosu katolickiego do szerszego kręgu odbiorców autorzy kwartalnika PCh24 chcą zapobiec zamieszaniu pojęciowemu, zatraceniu rdzenia wiary i błądzeniu z winy fałszywie stawianych drogowskazów na współczesnych drogach ludzi wierzących. Chcemy dotrzeć z Prawdą tam, gdzie dziś panuje zamieszanie!

Trafnie ten problem definiuje wiceprezes Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi Arkadiusz Stelmach w wywiadzie udzielonym kwartalnikowi PCh24: (…) w Kościele rozwija się od kilkudziesięciu lat idea sugerująca, że w zasadzie istnieją dwie równoprawne, równoległe drogi do zbawienia – jedna z nich dotyczy religijnych żydów, zaś drugą podążają chrześcijanie. Na tym tle można wyciągnąć wniosek, że nurty chrześcijańskiego syjonizmu wpłynęły również na głoszoną dzisiaj teologię Kościoła katolickiego.

 

Ile Ameryki w chrześcijańskim syjonizmie?

 

Chrześcijański syjonizm to jednak nie tylko wyzwanie teologiczne, nie tylko rozważania o różnicach między ideologią polityczno-kulturalną a kwintesencją wiary katolickiej. To także wyzwanie dla zrozumienia decyzji politycznych o wymiarze globalnym, trudnych do wyjaśnienia na fundamencie etycznym.

 

Oceniając politykę Stanów prof. Jacek Bartyzel tak pisze o znaczeniu i wpływach zwolenników „chrześcijańskiego syjonizmu” w największym mocarstwie, chętnie nazywającym się „strażnikiem porządku światowego”: (…) Jak to wyżej unaoczniliśmy, „chrześcijański syjonizm” w USA wywodzi się z tych nurtów protestantyzmu, które zakorzeniły się w Ameryce Północnej, na czele z kalwinistycznym purytanizmem oraz baptyzmem. Współcześnie, od lat 80. XX wieku, stał się on doktryną tzw. ruchów ewangelikalnych oraz zielonoświątkowców, które stanowią fundamentalistyczną reakcję na zeświecczenie i liberalizację głównych „kościołów” protestanckich. I religijnie, i politycznie, stanowią więc one „prawicę” w łonie amerykańskiego protestantyzmu, trzymając się literalnego rozumienia tekstów biblijnych, oczywiście w duchu subiektywnej egzegezy pastorów, politycznie natomiast stanowią prawe, konserwatywne skrzydło Partii Republikańskiej. Stanowią one liczącą się siłę, zapewniającą republikanom ok. 30–40 milionów wyborców, zamieszkujących głównie ziemie tzw. pasa biblijnego (Bible Belt), czyli stanów południowych i środkowych, które notabene w przeszłości były bastionem Partii Demokratycznej, zanim dokonał się jej zdecydowany skręt w lewo, czyli jeszcze w czasach F. D. Roosevelta.

 

Chanuka a chrześcijański syjonizm

 

Widzimy, że „chrześcijański syjonizm” to coś więcej niż dylemat religijny i polityczny „starego Zachodu”, przenikniętego klimatem ewangelickim. Konwergencja zachowań społecznych, unifikacja przekazu informacyjnego i szufladkowanie doktryn według recept dominujących ośrodków akademickich, politycznych i medialnych powodują, że z „chrześcijańskim syjonizmem” zetkniemy się pewnie mocniej niż tylko debatując o wpływie stosunków Waszyngtonu i Tel Awiwu.

Warto tu dodać, że to za pierwszej prezydentury republikanina Donalda Trumpa Stany Zjednoczone uznały Jerozolimę (a nie Tel Awiw) za stolicę Państwa Izrael. Gdy 6 grudnia 2017 roku prezydent Donald Trump oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę Izraela, zapowiadając jednocześnie przeniesienie tam ambasady Stanów Zjednoczonych, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że jego decyzja może doprowadzić do pogłębienia destabilizacji Bliskiego Wschodu i stać się hamulcem procesu pokojowego w tej części globu.

 

Zauważmy, że „chrześcijański syjonizm” rezonuje nie tylko w sferze religii, ale także naszego funkcjonowania i determinowania naszych decyzji – świat dzisiaj staje się coraz mocniej połączonym organizmem i skutki tego odczuwamy na co dzień.

Czy Polskę ominie napływ z Zachodu idei „chrześcijańskiego syjonizmu”? Raczej nie należy się spodziewać, że będziemy samotną wyspą w zmieniającej się cywilizacji zachodniej. Na wydarzenia w Polsce będą miały wpływ trendy, które już wnikają w naszą rzeczywistość. Przykładem nowatorskich (obecnych w naszym kraju od niedawna) zachowań jest chociażby budząca kontrowersje i głośna medialnie sprawa zapalenia świec chanukowych w Sejmie.

 

Jak pisze w kwartalniku PCh24 dr Anna Mandrela: Chanuka w Sejmie RP i w Pałacu Prezydenckim jest raczej wynikiem nacisków politycznego lobby, które stara się wprowadzić podobne uroczystości praktycznie we wszystkich krajach świata. Promowanie Chanuki i Chabad Lubawicz w środowiskach chrześcijańskich, głównie protestanckich, jest zjawiskiem coraz powszechniejszym. Oczywiście katolicy, którzy są świadomi nauczania Magisterium Kościoła, dostrzegają w takich spotkaniach postawę całkowitego lekceważenia prawdy. Takie stawianie wszystkich religii na równi i wspólne spotkania modlitewne były ostro krytykowane przez papieży aż do czasu Soboru Watykańskiego II. Później Kościół otworzył się na tego typu wydarzenia, czego przejawem były spotkania modlitewne w Asyżu w 1986 roku.

 

Poziom skomplikowania współczesnego świata nie będzie w dającej się przewidzieć przyszłości mniejszy. Dlatego nowa inicjatywa wydawnicza Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi będzie dobrym i mocnym wsparciem dla osób, które nie chcą poruszać się po omacku i dokonywać błędnych wyborów, sprzecznych z sumieniem i wiarą.

Zachęcamy więc Państwa do zamówienia kwartalnika PCh24 i uważnego zapoznania się z zawartymi w nim ciekawymi artykułami. Pierwsze wydanie kwartalnika PCh24 można pobrać tutaj.

 

piotrskarga.pl

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...