”Polska w nauczaniu św. Jana Pawła II” - zapraszamy na konferencję

2017-10-17 00:00:00
”Polska w nauczaniu św. Jana Pawła II” - zapraszamy na konferencję
Serdecznie zapraszamy Państwa do Łodzi na XI. Konferencję Stowarzyszenia Dziennikarzy „Polska w nauczaniu św. Jana Pawła II”.

 

„Kolejny raz – już jedenasty –organizując konferencje, wyrażamy nadzieję, iż nasze starania będą dostrzegalnym wkładem w obronę pamięci o pryncypiach naszej cywilizacji, naszego tu i teraz w drodze Tam. Wszak podstawą dobrych wyborów jest pamięć. I niepoddana cynizmowi wola” – mówi z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

 

„Św. Jan Paweł II - wielki Papież, nasz Rodak, w pielgrzymkach do Ojczyzny - ale przecie nie tylko – przypominał: „Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje” (Warszawa-Okęcie 16.6.83r.)   I dawał osobiste świadectwo o obowiązku miłowania Polski wołając: „To jest moja Matka ta ziemia. To jest moja Matka ta Ojczyzna” (Kielce 3.6.91r.)

 

Ojczyzna - Polska - dom dumnego i pełnego poświęcenia – aż po ofiary krwi i życia - narodu. I przyjaznego mieszkania dla lojalnych – dzięki Bogu i daj Boże – przybyszów.

 

Polska – w myśli, w mowie, w uczynku. I nie w zaniedbaniu. Nie w zaniedbaniu!”

 

Zapraszamy Państwa do Łodzi 28 października (sobota). Konferencja odbędzie się w Auli Wyższego Seminarium Duchownego przy ulicy św. Stanisława 14.

 

 

Poniżej przedstawiamy dokładny plan konferencji.

 

 

 

 

 

POLSKA W NAUCZANIU ŚW. JANA PAWŁA II

Konferencja Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy - w 30 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Ojczyźnie  

 

 

Łódź 28 października 2017r.

Aula Wyższego Seminarium Duchownego

Przy ul. Św. Stanisława 14

 

 

Patronat honorowy

Bp dr Marek Marczak – Administrator Archidiecezji Łódzkiej

Prof. Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

                                                                      

Program

 

 10:00 – 10:15

 

  • Słowa powitania od bp Adama Lepy
  • Słowo od gospodarza miejsca ks. dr. Jarosława Patera - Rektora WSD
  • Wprowadzenie – red. Krzysztof Nagrodzki: Polska - w myśli, mowie, uczynku

 

 

Sesja I 10:15- 13:00

 

  • Prowadzi Zygmunt Chabowski (+ referat: Praca to też forma patriotyzmu)
  • Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Jan Paweł II  - miłosierdzie, patriotyzm, demokracja
  • Prof. Michał Seweryński  - Nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do środowiska  akademickiego w Polsce
  • Bp Adam Lepa: Blaski i cienie przygotowań do Wizyty
  • Pytania, odpowiedzi

 

 

13:00 -14:15  Przerwa obiadowa

 

Sesja II 14:15 – ok.17:30

 

  • Prowadzi: red. Tomasz Bieszczad (+ referat: Objawienia św. Jana Pawła II) 
  • Prof. Krystyna Czuba: Dziedzictwo kulturowe Polski jako powinność i zadanie
  • Red. Temida Stankiewicz-Podhorecka: Testament artystyczny św. Jana Pawła II a dzisiejszy teatr
  • Red. Krystian Kratiuk: Polska rodziną silna w myśli św. Jana Pawła II
  • Red. Tomasz Terlikowski: Miejsce Polski w starciu cywilizacji w nauczaniu św. Jana Pawła II

 

  • Ew. Pytania, odpowiedzi

 

  • Krótki program artystyczny: Św. Jan Paweł II – Polska – Fatima w wykonaniu Grupy „Twierdza Pamięć” – Urszula i Jarosław Paczyńscy, Tomasz Bieszczad.
  • Słowo na zakończenie bp Adama Lepy

 

 

Zespół Organizacyjny (alfabetycznie): Grażyna i Tomasz Bieszczad, Zygmunt Chabowski, Agata Chudzia, Jadwiga i Marek Kamińscy, Krzysztof Nagrodzki (koordynator zespołu), Agnieszka Sadowska

 

Patronat medialny m.in. Polonia Christiana oraz PCh24

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!