”Pułapki politycznej poprawności” - Klub Polonia Christiana

2013-12-09 00:00:00
”Pułapki politycznej poprawności” - Klub Polonia Christiana
W miniony weekend (6-8 grudnia 2013) w Radomiu, Skarżysku Kam. oraz Grójcu odbyły się spotkania z dr Moniką Kacprzak, autorką książki "O pułapkach politycznej poprawności". Organizatorem spotkań był Klub Polonia Christiana.

Zapraszamy do galerii z wydarzeń

Więcej "O pułapkach politycznej poprawności"

Jak większość z nas świetnie pamięta, określenia typu „murzyn” czy „Cygan” były jeszcze niedawno powszechnie używane i nikomu nie przyszło do głowy by się o nie obrażać. Wyrażały raczej pobłażliwy stosunek do innych nacji czy mniejszości narodowych niż niechęć czy wręcz nienawiść. Współcześnie w imię tzw. poprawności politycznej zostały właściwie wyrugowane z języka i dziś nikt rozsądny publicznie ich nie używa.


To tylko jeden z dowodów na to, jak polityczna poprawność drenuje naszą cywilizację. Ideologia ta bowiem jest niebezpieczna nie tylko dla języka. Jak pisze w swojej książce „Pułapki politycznej poprawności” Monika Kacprzak, teolog i politolog, sieje ona spustoszenie również na płaszczyźnie aksjologicznej i ontologicznej. Na poziomie semantycznym – tłumaczy autorka – język musi być neutralny, tak by przypadkiem nikogo nie obrażał. Na płaszczyźnie wartości należy – wedle ideologów politycznej poprawności – uznać wszelkie obyczaje za równorzędne, co z racji zróżnicowania kultur jest z gruntu fałszywe, wręcz karykaturalnie absurdalne. I wreszcie jedne i drugie zmiany czerpią z hedonistycznej i ateistycznej wizji człowieka.

 

Monika Kacprzak wychodzi w swej książce od definicji pojęcia, następnie przedstawia jego fundament ideologiczny, by w końcu pokazać techniki i strategie, jakimi posługują się zwolennicy poprawności politycznej. Konsekwencje tej ideologicznej perswazji są – jej zdaniem – niedoceniane. Wiele osób trywializuje problem i nie dostrzega powolnych, ale metodycznych zmian w obrębie moralności czy antropologii. Tymczasem prowadzą one do zacierania i fałszowania prawdy w imię źle rozumianej tolerancji i przygotowują grunt pod zmiany prawne. Skutki formowania umysłów współczesnych Polaków laicyzmem mogliśmy obserwować w niedzielny poranek 9 grudnia na Jasnej Górze. I o to właśnie chodzi ideologom poprawności politycznej. „Elementem scalającym społeczeństwo nie jest sposób organizacji pracy, lecz kultura, zaś w tej kulturze najważniejszą rolę pełni religia” – pisze autorka. I tłumaczy, że skoro próby bezpośrednich ataków na religię – jak dowodzi historia – zwykle kończą się niepowodzeniem, ideolodzy poprawności politycznej dążą do stworzenia nowej kultury opartej na nowych wartościach.

 

Książka „Pułapki politycznej poprawności” to pozycja na dzisiejsze czasy. Dzięki lekturze każdy może przekonać się, jak skrupulatnie przemyślany i długofalowy proces przemian dokonuje się na naszych oczach i często z naszym udziałem i za naszym przyzwoleniem. Klarowny podział zagadnień oraz przystępny język pracy pozwalają wierzyć, że dla każdego może się ona stać źródłem wiedzy o ideologii politycznej poprawności.

 

Piotrskarga.pl, Renata Ziomek



W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.