”Rewolucja i Kontrrewolucja na przestrzeni dziejów”

2011-09-05 00:00:00
”Rewolucja i Kontrrewolucja na przestrzeni dziejów”


Pierwsze dwa tygodnie sierpnia 2011 r. przedstawiciele Krucjaty Młodych oraz Sekcji Rycerskiej Lepanto spędzili we francuskiej Lotaryngii, w domu formacyjnym TFP (Tradycja, Rodzina, Własność) w Creutzwaldzie. Młodzi Polacy poświęcili niemałą część wakacyjnego czasu, by wziąć udział w letnim kursie zatytułowanym "Rewolucja i Kontrrewolucja na przestrzeni dziejów", który nawiązywał do wspaniałej książki brazylijskiego myśliciela i działacza katolickiego, prof. Plinia Correi de Oliveira pt. "Rewolucja i Kontrrewolucja".

Podczas pierwszego tygodnia, przedmiotem rozważań prowadzonych przez Arkadiusza Stelmacha, wiceprezesa Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi była katolicka koncepcja historii. Ta część kursu pozwoliła jego uczestnikom zdać sobie jasno sprawę, że historia to nieustanna walka między Dobrem a Złem, w której dużą rolę odgrywają mężowie opatrznościowi powołani do prowadzenia ludzi ku Bogu oraz ku rozwojowi cywilizacji chrześcijańskiej. Mając to na uwadze, prześledzono wszystkie epoki historyczne - od starożytności aż po współczesność.

Opierając się na tak solidnym fundamencie, uczestnicy kursu przeszli do drugiej jego części, podczas której członek TFP Grzegorz Pabijan omówił szczegółowo wcześniej już wspomnianą pozycję "Rewolucja i Kontrrewolucja". Wskazał on wielokrotnie na aktualność tego jakże istotnego dzieła, którego autor nie tylko opisał przyczyny i cechy kryzysu, w którym pogrąża się od wieków cały chrześcijański świat, ale także zaoferował wciąż aktualne środki naprawcze.

Chłopcy z Sekcji Rycerskiej wysłuchali również wykładu urugwajskiego członka TFP p. Emeterio Ferrés Arrospide na temat duchowych problemów, jakie spotykają młodzież i radzenia sobie z nimi w kontekście najważniejszego zadania, jakie człowiek ma do wypełnienia na tej ziemi - swojego powołania.

Intelektualnemu wymiarowi pobytu we Francji towarzyszył naturalnie i ten ważniejszy - duchowy. Przystępowanie do sakramentów oraz codzienny wspólny Różaniec przypominały o doniosłości spotkania. Niemniej jednak doskonałym uzupełnieniem kursu były wycieczki po kraju dawnych Galów i Franków mające na celu m.in. przyjrzenie się z bliska miejscom wydarzeń omawianych na wykładach. Dlatego też w Paryżu przeszliśmy trasą rewolucji francuskiej, po której wiódł nas zaprzyjaźniony przewodnik opowiadając o strasznych epizodach tej krwawej rewolty. Zaapelował do nas, byśmy - w przeciwieństwie do Ludwika XVI - nie rozkładali rąk, kiedy nadchodzi zagrożenie, bo tak jak wtedy brakowało i dziś brakuje ludzi, którzy jako pierwsi odważnie podniosą sztandar Chrystusa.

Będąc w Paryżu nie mogliśmy ominąć katedry Notre Dame, Sainte-Chapelle, kaplicy Cudownego Medalika czy kościoła św. Sulpicjusza. Zmęczeni pieszymi wędrówkami po zatopionym w słońcu mieście, z radością powitaliśmy statek, który zabrał nas na wodną wyprawę po Sekwanie. W programie kursu znalazły się także: wizyta we wspaniałej katedrze w Metz oraz zwiedzanie twierdzy na linii Maginota.

Pod koniec pobytu Rycerze przystąpili do pisemnego egzaminu, z którym poradzili sobie bardzo dobrze, ponieważ żaden z nich nie uzyskał mniej niż 9 na 10 punktów. Na wyróżnienie natomiast zasłużył Antoni Kamiński, który osiągnął ich najwięcej. Wszyscy uczestnicy kursu TFP otrzymali dyplomy.

Przed powrotem do Polski udaliśmy się jeszcze na pielgrzymkę do figury Matki Bożej z Polany (Notre Dame de la Clairiere), której podziękowaliśmy za ten jakże bogaty i duchowo i intelektualnie program, prosząc również o jego dobre owoce oraz o nowe powołania do TFP.

Krzyżowiec Maciej Maleszyk
Krucjata.org.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.