”Towarzysz Generał idzie na wojnę”

2012-01-24 00:00:00
”Towarzysz Generał idzie na wojnę”

14. lutego w Opolu odbył się pokaz najnowszego filmu Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka pt. "Towarzysz Generał idzie na wojnę". Opole to kolejne miasto, w którym  Klub 
"Polonia Christiana", Krucjata Młodych i Dom Wydawniczy "Rafael" zorganizowały seans. W spotkaniu uczestniczy reżyser. 



"Towarzysz Generał idzie na wojnę"
to najnowsze dzieło autorów głośnego „Towarzysza generała” (jedyna emisja w TVP w lutym 2010 roku zgromadziła przed telewizorami rekordową liczbę ponad 3 i pół miliona widzów) rozprawia się z mitem o rzekomej konieczności i nieuchronności wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., jako tzw. „mniejszego zła” w obliczu zagrożenia sowiecką interwencją militarną. 



Cytowane w filmie dokumenty (m.in. tajne stenogramy posiedzeń sowieckiego Politbiura) jednoznacznie wskazują, że Sowieci przez cały 1981 r. nie tylko nie prowadzili realnych przygotowań do inwazji, ale, co więcej, już wówczas gotowi byli zaakceptować „finlandyzację” Polski. Z kolei tajne protokoły posiedzeń KOK (Komitetu Obrony Kraju – peerelowskiego super-rządu) pozwalają stwierdzić, że wbrew wielokrotnie powtarzanym twierdzeniom W. Jaruzelskiego decyzje przywódców „Solidarności” miały w rzeczywistości niewielki wpływ na bieg zdarzeń – skoro ze strony władz PRL przygotowania do stanu wojennego rozpoczęto już latem 1980 r. (!), a więc jeszcze przed powstaniem NSZZ „Solidarność”.



W filmie występują wybitni historycy: Włodzimierz Bukowski, Sławomir Cenckiewicz, Antoni Dudek, Piotr Gontarczyk, Lech Kowalski, Grzegorz Majchrzak, Bogdan Musiał, Andrzej Paczkowski, Richard Pipes, Wojciech Roszkowski.



Po projekcji rozgorzała dyskusja o miejscu Polski w Europie i w świecie. Uczestnicy zastanawiali się nad krokami jakie Polacy powinni podjąć by wyjść z politycznego marazmu, jakże szkodliwego dla naszej Ojczyzny. Kończąc spotkanie, Grzegorz Braun wskazał czego bezwarunkowo należy bronić: wymienił trzy instytucje a wśród nich Kościół, szkołę i kluby strzeleckie.



Wiadomo, że Kościół jest budowniczym cywilizacji europejskiej, naszą powinnością jest by trwał i rozwijał się. Dobra szkoła współpracująca z Kościołem i rodziną bywa wielkim wychowawcą młodzieży, uczącą właściwych postaw, które skrótowo nazwać możemy: Bóg, Honor i Ojczyzna.



Strzelnica, jak trafnie zauważył prelegent, powinna służyć mężczyznom, by nauczyli się podstawowej obsługi broni. Kiedyś takie umiejętności nabywano w wojsku, jednakże po jego likwidacji, społeczeństwo zdane jest na siebie. Powinniśmy zorganizować sobie taką samoobronę. Żeby nikomu z naszych sąsiadów ( i nie tylko) nie przyszło do głowy, że może warto jednak „wziąć pod opiekę” nasz kraj... Wszak znamy podobne przypadki z niełatwej i niedalekiej znowu historii Polski.



W spotkaniu wzięło udział około 140 osób.



Źródło: PiotrSkarga.pl
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.