”Traktat Konstytucyjny a chrześcijańskie dziedzictwo Europy”

2007-10-04 00:00:00
”Traktat Konstytucyjny a chrześcijańskie dziedzictwo Europy”
Jeśli Karta Praw Podstawowych stanie się obowiązującym prawem Unii, to grozi nam dyktatura relatywizmu godząca w prawo naturalne i najbardziej fundamentalne prawa osoby ludzkiej – stwierdził w ubiegłym tygodniu w Warszawie prof. Roberto de Matei, wiceprezydent Włoskiej Narodowej Rady Badań Naukowych. Założyciel i przewodniczący Centrum Kulturalnego Lepanto, redaktor naczelny prestiżowego, włoskiego miesięcznika „Radici Christiane” wziął udział w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Instytut Studiów nad Rodziną UKSW w stolicy Polski konferencji: "Traktat Konstytucyjny a chrześcijańskie dziedzictwo Europy".


Prof. Roberto de Matei poddał Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej zdecydowanej krytyce - informuje KAI. Wykazał, że stanowi ona przejaw typowego dla Unii - na obecnym etapie jej rozwoju - prawa o charakterze postmodernistycznym, charakteryzującego się relatywizmem moralnym i subiektywizmem. Zastrzegł, że Unia poszła w zupełnie innym kierunku niż życzyli sobie tego jej ojcowie założyciele, pragnący wcielić w życie ideał chrześcijański. Powołując się na znanego rosyjskiego dysydenta Władymira Bukowskiego, wyjaśniał, że Unia, poczynając od Traktatu z Maastricht z 1991 r., stanowi realizację zasad międzynarodówki socjalistycznej. – Artykuł ten – zaznaczył prof. de Mattei – stwarza możliwość zaskarżenia przez Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Strasburgu ustawodawstwa krajowego tych państw, które nie przyznają związkom homoseksualnym praw równym rodzinie.


Relatywizm obecny w Karcie Praw Podstawowych - stwierdził prof. Mattei - dotyczy tak podstawowych praw osoby ludzkiej jak m. in. prawo do życia czy rozumienia rodziny jako związku mężczyzny i kobiety. Mówca wykazał, że zapisane w Karcie prawo do życia ma charakter względny, gdyż został odrzucony postulat ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Brak jasnej definicji małżeństwa i rodziny skutkować może z kolei dążeniem do przyznania w całej Unii praw związkom homoseksualnym.


Szczególnie niebezpieczny - zdaniem włoskiego uczonego - jest art. 21 Karty Praw Podstawowych zawierający zakaz wszelkiej dyskryminacji. Stwierdza on dosłownie, że "zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub światopogląd, opinie polityczne lub wszelkie inne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną".


Uczony przestrzegł przed przyjęciem Karty Praw Podstawowych jako części Traktatu Reformujacego UE. Jego zdaniem doprowadzi to w konsekwencji - na skutek orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zarówno do wprowadzenia powszechnie dostępnej aborcji na terenie wszystkich państw członkowskich, jak i zrównania związków homoseksualnych z rodziną.


Jeśli Karta Praw Podstawowych stanie się obowiązującym prawem Unii, to grozi nam dyktatura relatywizmu godząca w prawo naturalne i najbardziej fundamentalne prawa osoby ludzkiej – skonstatował redaktor naczelny „Radici Christiane”.
To najbardziej radosny moment w roku dla każdego katolika. Dlatego też, z okazji Świąt Wielkiej Nocy A.D. 2024, zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pragnie wszystkim Państwu złożyć życzenia. Zachęcamy do lektury ich treści.
Ze smutkiem zawiadamiamy, iż zmarł wieloletni Przyjaciel Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi i środowisk Tradycji katolickiej w Polsce - ksiądz prałat Roman Kneblewski. Od lat zmagał się z chorobami i urazami, a ostatnie dni spędził w szpitalu. We wtorek skończył 72 lata.
„Jaki jest ostateczny cel antykultury? W pierwszą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” to tytuł konferencji, której temat jest niezwykle aktualny w dzisiejszych czasach. To wydarzenie komplementarne pod kątem wykładów i debat prowadzonych przez znawców problemu, idących wbrew lewicowej dekonstrukcji naszego życia społecznego i porządku moralnego. Zapraszamy do rejestracji udziału w konferencji, która odbędzie się w sobotę 20 kwietnia 2024 roku w Warszawie.
Zapraszamy wszystkich Państwa na kontynuację cyklu wykładów prof. Roberta Ptaszka w ramach spotkań naszego warszawskiego Klubu. Tym razem znany i ceniony badacz przybliży nam problem herezji kwietyzmu. Ten negujący tradycyjne nauczanie Kościoła pogląd powraca z kolejnymi falami zachwytu trendami ponowoczesności.
Pewne tematy po prostu trzeba podjąć, szczególnie gdy chodzi o sprawy najważniejsze. Dlatego zapraszamy Państwa na wyjątkową debatę, połączoną z promocją najnowszego numeru „Polonia Christiana”. W jakiej Polsce chcemy żyć w przyszłości? Jaką Ukrainę będziemy mieć za naszą wschodnią granicą? Na ile poważne będzie zagrożenie rosyjskie i w jakim stopniu jest w stanie przeciwdziałać mu państwo z wyludniającym się narodem i milionami imigrantów?