”Traktat Konstytucyjny a chrześcijańskie dziedzictwo Europy”

2007-10-04 00:00:00
”Traktat Konstytucyjny a chrześcijańskie dziedzictwo Europy”
Jeśli Karta Praw Podstawowych stanie się obowiązującym prawem Unii, to grozi nam dyktatura relatywizmu godząca w prawo naturalne i najbardziej fundamentalne prawa osoby ludzkiejstwierdził w ubiegłym tygodniu w Warszawie prof. Roberto de Mattei, wiceprezydent Włoskiej Narodowej Rady Badań Naukowych. Założyciel i przewodniczący Centrum Kulturalnego Lepanto, redaktor naczelny prestiżowego, włoskiego miesięcznika „Radici Cristiane” wziął udział w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Instytut Studiów nad Rodziną UKSW w stolicy Polski konferencji: "Traktat Konstytucyjny a chrześcijańskie dziedzictwo Europy".


Prof. Roberto de Mattei poddał Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej zdecydowanej krytyce - informuje KAI. Wykazał, że stanowi ona przejaw typowego dla Unii - na obecnym etapie jej rozwoju - prawa o charakterze postmodernistycznym, charakteryzującego się relatywizmem moralnym i subiektywizmem. Zastrzegł, że Unia poszła w zupełnie innym kierunku niż życzyli sobie tego jej ojcowie założyciele, pragnący wcielić w życie ideał chrześcijański. Powołując się na znanego rosyjskiego dysydenta Władymira Bukowskiego, wyjaśniał, że Unia, poczynając od Traktatu z Maastricht z 1991 r., stanowi realizację zasad międzynarodówki socjalistycznej. – Artykuł ten – zaznaczył prof. de Mattei – stwarza możliwość zaskarżenia przez Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Strasburgu ustawodawstwa krajowego tych państw, które nie przyznają związkom homoseksualnym praw równym rodzinie.


Relatywizm obecny w Karcie Praw Podstawowych - stwierdził prof. Mattei - dotyczy tak podstawowych praw osoby ludzkiej jak m. in. prawo do życia czy rozumienia rodziny jako związku mężczyzny i kobiety. Mówca wykazał, że zapisane w Karcie prawo do życia ma charakter względny, gdyż został odrzucony postulat ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Brak jasnej definicji małżeństwa i rodziny skutkować może z kolei dążeniem do przyznania w całej Unii praw związkom homoseksualnym.


Szczególnie niebezpieczny - zdaniem włoskiego uczonego - jest art. 21 Karty Praw Podstawowych zawierający zakaz wszelkiej dyskryminacji. Stwierdza on dosłownie, że "zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub światopogląd, opinie polityczne lub wszelkie inne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną".


Uczony przestrzegł przed przyjęciem Karty Praw Podstawowych jako części Traktatu Reformujacego UE. Jego zdaniem doprowadzi to w konsekwencji - na skutek orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zarówno do wprowadzenia powszechnie dostępnej aborcji na terenie wszystkich państw członkowskich, jak i zrównania związków homoseksualnych z rodziną.


Jeśli Karta Praw Podstawowych stanie się obowiązującym prawem Unii, to grozi nam dyktatura relatywizmu godząca w prawo naturalne i najbardziej fundamentalne prawa osoby ludzkiej – skonstatował redaktor naczelny „Radici Cristiane”.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025