20 rocznica śmiertelnego wypadku ś.p. Rafała Serafina

2022-07-13 00:00:00
20 rocznica śmiertelnego wypadku ś.p. Rafała Serafina

Tragiczny wypadek podczas pielgrzymki przerwał życie naszego Kolegi, który niósł fatimską nowinę do katolików na Ukrainie. Rafał Serafin zginął 14 lipca 2002 roku podczas służby Bogu i Maryi, zostawiając osamotnioną żonę i rocznego wówczas synka. Pamięć o Nim jest naszym podziękowaniem za dar wspólnej pracy z wspaniałym człowiekiem i oddanym czcicielem Matki Bożej z Góry Karmel.

 

Nagła śmierć zastała ś.p. Rafała Serafina w drodze między Kamieńcem Podolskim a Lwowem – dwoma miastami wpisanymi w historię polskiej kultury, powiązanymi z ważnymi dla religijności wydarzeniami. 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz złożył przed obrazem Matki Bożej Łaskawej śluby lwowskie, Kamieniec Podolski kojarzymy głównie z oblężenia miasta przez Turków w sierpniu 1672 podczas wojny polsko-tureckiej 1672-76.

To między tymi dwoma miastami latem 2002 roku pielgrzymowała grupa chłopców z działającej przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi Sekcji Rycerskiej Lepanto wraz z Rafałem Serafinem i Arkadiuszem Stelmachem.

 

Do wiernych Kościoła Katolickiego wędrowali furgonetką z figurą Matki Bożej Fatimskiej, odwiedzając parafie katolickie Ukrainy. Dla mieszkańców młodego państwa ukraińskiego, zmęczonego okresem komunistycznym, opowiadania pielgrzymów z Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi o objawieniach Matki Bożej w Fatimie niosły nadzieję na lepsze życie, w zgodzie z tradycją i kulturą europejską. Pozostawiane wśród katolików materiały przywiezione z Polski były niczym ziarno zasiane wśród wiernych spragnionych powrotu do wartości cywilizacji chrześcijańskiej, obecnej od wieków na tamtych ziemiach.

 

Tragiczny wypadek miał miejsce 14 lipca 2002 roku na trasie między Kamieńcem Podolskim a Lwowem. Nasi koledzy dwadzieścia lat temu wyjechali od ks. bpa Jana Olszańskiego, ordynariusza diecezji kamienieckiej, i jechali do katolików we Lwowie. Do wypadku doszło w okolicach Tarnopola. Opatrzności Bożej należy zawdzięczać to, że w tym samym niemal czasie przez prawie niezamieszkane pustkowia przejeżdżał grekokatolicki ksiądz, który udzielił Rafałowi ostatniego namaszczenia.

 

Ś.p. Rafał Serafin był czcicielem Matki Bożej z Góry Karmel, nosił Szkaplerz Karmelitański, który nałożył mu przed laty zmarły niedawno święty kapłan i nasz przyjaciel o. Eugeniusz Kwiatkowski. Na samochodzie, którym jechali młodzi ludzie Sekcji Rycerskiej Lepanto wraz z Rafałem Serafinem i Arkadiuszem Stelmachem przewożona była figura Matki Bożej Fatimskiej, która uczestniczyła w tym wypadku i ocalała nienaruszona. Ta figura znajduje się dzisiaj w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przy ul. Augustiańskiej w Krakowie.

 

W swoim krótkim i zbyt wcześnie przerwanym życiu ś.p. Rafał Serafin był gorliwym propagatorem szkaplerza karmelitańskiego, zaangażowanym członkiem SKCh i członkiem wspierającym międzynarodowej organizacji katolickiej Tradycja, Rodzina i Własność.

Nasz Kolega był zafascynowany ideami i funkcjonowaniem zakonów rycerskich z czasów krucjat, był też współzałożycielem i – wraz z Arkadiuszem Stelmachem – szefem Sekcji Rycerskiej Lepanto. Tragiczna wieść o wypadku, który odebrał mu młode życia, poruszyła serca wszystkich, którzy go znali. W ciągu kolejnych dwudziestu lat naszej pracy często przywoływaliśmy Jego postać jako przykład całkowitego poświęcenia się krzewieniu nauki Chrystusa i oddania Bogu oraz bliźnim.

 

W czwartek 14 lipca będziemy ponownie Go wspominać i modlić się za Jego zbawienie, dla którego w krótkim życiu zrobił tak wiele. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą Requiem za duszę ś.p. Rafała Serafina, która zostanie odprawiona w czwartek 14 lipca 2022 roku o godz. 9.00 w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie przy ul. Kopernika 19.

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.