20 rocznica śmiertelnego wypadku ś.p. Rafała Serafina

2022-07-13 00:00:00
20 rocznica śmiertelnego wypadku ś.p. Rafała Serafina

Tragiczny wypadek podczas pielgrzymki przerwał życie naszego Kolegi, który niósł fatimską nowinę do katolików na Ukrainie. Rafał Serafin zginął 14 lipca 2002 roku podczas służby Bogu i Maryi, zostawiając osamotnioną żonę i rocznego wówczas synka. Pamięć o Nim jest naszym podziękowaniem za dar wspólnej pracy z wspaniałym człowiekiem i oddanym czcicielem Matki Bożej z Góry Karmel.

 

Nagła śmierć zastała ś.p. Rafała Serafina w drodze między Kamieńcem Podolskim a Lwowem – dwoma miastami wpisanymi w historię polskiej kultury, powiązanymi z ważnymi dla religijności wydarzeniami. 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz złożył przed obrazem Matki Bożej Łaskawej śluby lwowskie, Kamieniec Podolski kojarzymy głównie z oblężenia miasta przez Turków w sierpniu 1672 podczas wojny polsko-tureckiej 1672-76.

To między tymi dwoma miastami latem 2002 roku pielgrzymowała grupa chłopców z działającej przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi Sekcji Rycerskiej Lepanto wraz z Rafałem Serafinem i Arkadiuszem Stelmachem.

 

Do wiernych Kościoła Katolickiego wędrowali furgonetką z figurą Matki Bożej Fatimskiej, odwiedzając parafie katolickie Ukrainy. Dla mieszkańców młodego państwa ukraińskiego, zmęczonego okresem komunistycznym, opowiadania pielgrzymów z Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi o objawieniach Matki Bożej w Fatimie niosły nadzieję na lepsze życie, w zgodzie z tradycją i kulturą europejską. Pozostawiane wśród katolików materiały przywiezione z Polski były niczym ziarno zasiane wśród wiernych spragnionych powrotu do wartości cywilizacji chrześcijańskiej, obecnej od wieków na tamtych ziemiach.

 

Tragiczny wypadek miał miejsce 14 lipca 2002 roku na trasie między Kamieńcem Podolskim a Lwowem. Nasi koledzy dwadzieścia lat temu wyjechali od ks. bpa Jana Olszańskiego, ordynariusza diecezji kamienieckiej, i jechali do katolików we Lwowie. Do wypadku doszło w okolicach Tarnopola. Opatrzności Bożej należy zawdzięczać to, że w tym samym niemal czasie przez prawie niezamieszkane pustkowia przejeżdżał grekokatolicki ksiądz, który udzielił Rafałowi ostatniego namaszczenia.

 

Ś.p. Rafał Serafin był czcicielem Matki Bożej z Góry Karmel, nosił Szkaplerz Karmelitański, który nałożył mu przed laty zmarły niedawno święty kapłan i nasz przyjaciel o. Eugeniusz Kwiatkowski. Na samochodzie, którym jechali młodzi ludzie Sekcji Rycerskiej Lepanto wraz z Rafałem Serafinem i Arkadiuszem Stelmachem przewożona była figura Matki Bożej Fatimskiej, która uczestniczyła w tym wypadku i ocalała nienaruszona. Ta figura znajduje się dzisiaj w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przy ul. Augustiańskiej w Krakowie.

 

W swoim krótkim i zbyt wcześnie przerwanym życiu ś.p. Rafał Serafin był gorliwym propagatorem szkaplerza karmelitańskiego, zaangażowanym członkiem SKCh i członkiem wspierającym międzynarodowej organizacji katolickiej Tradycja, Rodzina i Własność.

Nasz Kolega był zafascynowany ideami i funkcjonowaniem zakonów rycerskich z czasów krucjat, był też współzałożycielem i – wraz z Arkadiuszem Stelmachem – szefem Sekcji Rycerskiej Lepanto. Tragiczna wieść o wypadku, który odebrał mu młode życia, poruszyła serca wszystkich, którzy go znali. W ciągu kolejnych dwudziestu lat naszej pracy często przywoływaliśmy Jego postać jako przykład całkowitego poświęcenia się krzewieniu nauki Chrystusa i oddania Bogu oraz bliźnim.

 

W czwartek 14 lipca będziemy ponownie Go wspominać i modlić się za Jego zbawienie, dla którego w krótkim życiu zrobił tak wiele. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą Requiem za duszę ś.p. Rafała Serafina, która zostanie odprawiona w czwartek 14 lipca 2022 roku o godz. 9.00 w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie przy ul. Kopernika 19.

Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na spotkanie z wyjątkowym gościem - prof. Jackiem Janowskim, ekspertem ds. informatyki prawniczej oraz nowych technologii gromadzenia danych i śledzenia. O architekturze procesu znanego jako Wielki Reset wysłuchają Państwo już w środę 27 września 2023 r.
Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie podejmujące temat niezwykle ważny, a ostatnio także, za sprawą filmu „Sound of freedom”, nośny społecznie. Haniebny proceder handlu ludźmi odbywa się na masową skalę także w krajach afrykańskich. Opowie o tym wieloletnie ekspert i działacz na rzecz walki z handlem ludźmi dr Radosław Malinowski.
Już w sobotę 16 września w Elblągu odbędą się obchody 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W bogatym programie uroczystości nie zabraknie ciekawych wydarzeń – całość zacznie się już o godz. 9 rano, a zakończy późną wieczorową porą. Nasze Stowarzyszenie jest partnerem obchodów.
Mamy dla Państwa niezwykle wartościowe spotkanie pod szyldem Klubu PCh - już w najbliższy czwartek 14 września. Psycholog Bogna Białecka przeanalizuje urastający obecnie do rangi plagi społecznej problem uzależnienia dzieci i młodzieży od elektroniki, ze szczególnym uwzględnieniem smartfonów.