20 rocznica śmiertelnego wypadku ś.p. Rafała Serafina

2022-07-13 00:00:00
20 rocznica śmiertelnego wypadku ś.p. Rafała Serafina

Tragiczny wypadek podczas pielgrzymki przerwał życie naszego Kolegi, który niósł fatimską nowinę do katolików na Ukrainie. Rafał Serafin zginął 14 lipca 2002 roku podczas służby Bogu i Maryi, zostawiając osamotnioną żonę i rocznego wówczas synka. Pamięć o Nim jest naszym podziękowaniem za dar wspólnej pracy z wspaniałym człowiekiem i oddanym czcicielem Matki Bożej z Góry Karmel.

 

Nagła śmierć zastała ś.p. Rafała Serafina w drodze między Kamieńcem Podolskim a Lwowem – dwoma miastami wpisanymi w historię polskiej kultury, powiązanymi z ważnymi dla religijności wydarzeniami. 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz złożył przed obrazem Matki Bożej Łaskawej śluby lwowskie, Kamieniec Podolski kojarzymy głównie z oblężenia miasta przez Turków w sierpniu 1672 podczas wojny polsko-tureckiej 1672-76.

To między tymi dwoma miastami latem 2002 roku pielgrzymowała grupa chłopców z działającej przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi Sekcji Rycerskiej Lepanto wraz z Rafałem Serafinem i Arkadiuszem Stelmachem.

 

Do wiernych Kościoła Katolickiego wędrowali furgonetką z figurą Matki Bożej Fatimskiej, odwiedzając parafie katolickie Ukrainy. Dla mieszkańców młodego państwa ukraińskiego, zmęczonego okresem komunistycznym, opowiadania pielgrzymów z Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi o objawieniach Matki Bożej w Fatimie niosły nadzieję na lepsze życie, w zgodzie z tradycją i kulturą europejską. Pozostawiane wśród katolików materiały przywiezione z Polski były niczym ziarno zasiane wśród wiernych spragnionych powrotu do wartości cywilizacji chrześcijańskiej, obecnej od wieków na tamtych ziemiach.

 

Tragiczny wypadek miał miejsce 14 lipca 2002 roku na trasie między Kamieńcem Podolskim a Lwowem. Nasi koledzy dwadzieścia lat temu wyjechali od ks. bpa Jana Olszańskiego, ordynariusza diecezji kamienieckiej, i jechali do katolików we Lwowie. Do wypadku doszło w okolicach Tarnopola. Opatrzności Bożej należy zawdzięczać to, że w tym samym niemal czasie przez prawie niezamieszkane pustkowia przejeżdżał grekokatolicki ksiądz, który udzielił Rafałowi ostatniego namaszczenia.

 

Ś.p. Rafał Serafin był czcicielem Matki Bożej z Góry Karmel, nosił Szkaplerz Karmelitański, który nałożył mu przed laty zmarły niedawno święty kapłan i nasz przyjaciel o. Eugeniusz Kwiatkowski. Na samochodzie, którym jechali młodzi ludzie Sekcji Rycerskiej Lepanto wraz z Rafałem Serafinem i Arkadiuszem Stelmachem przewożona była figura Matki Bożej Fatimskiej, która uczestniczyła w tym wypadku i ocalała nienaruszona. Ta figura znajduje się dzisiaj w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przy ul. Augustiańskiej w Krakowie.

 

W swoim krótkim i zbyt wcześnie przerwanym życiu ś.p. Rafał Serafin był gorliwym propagatorem szkaplerza karmelitańskiego, zaangażowanym członkiem SKCh i członkiem wspierającym międzynarodowej organizacji katolickiej Tradycja, Rodzina i Własność.

Nasz Kolega był zafascynowany ideami i funkcjonowaniem zakonów rycerskich z czasów krucjat, był też współzałożycielem i – wraz z Arkadiuszem Stelmachem – szefem Sekcji Rycerskiej Lepanto. Tragiczna wieść o wypadku, który odebrał mu młode życia, poruszyła serca wszystkich, którzy go znali. W ciągu kolejnych dwudziestu lat naszej pracy często przywoływaliśmy Jego postać jako przykład całkowitego poświęcenia się krzewieniu nauki Chrystusa i oddania Bogu oraz bliźnim.

 

W czwartek 14 lipca będziemy ponownie Go wspominać i modlić się za Jego zbawienie, dla którego w krótkim życiu zrobił tak wiele. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą Requiem za duszę ś.p. Rafała Serafina, która zostanie odprawiona w czwartek 14 lipca 2022 roku o godz. 9.00 w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie przy ul. Kopernika 19.

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.