31 października w Krakowie odprowadzimy do Domu Pana dr Wandę Półtawską

2023-10-28 00:00:00
31 października w Krakowie odprowadzimy do Domu Pana dr Wandę Półtawską

W nocy z wtorku na środę zasnęła w Panu dr Wanda Półtawska – kobieta wyjątkowa, będąca wzorem do naśladowania dla osób wierzących, patriotów i wszystkich, którzy stawali do walki o obronę życia człowieka. Była przyjaciółką Jana Pawła II i pracownikiem naukowym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 2 listopada ukończyłaby 102 rok swojego oddanego Polsce i Panu Bogu życia. Wielką Polkę odprowadzimy do Domu Pana we wtorek 31 października. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

 

Przed Mszą św. żałobną o godz. 12.30 wszyscy żegnający śp. dr Wandę Półtawską odmówią różaniec w intencji zmarłej. Msza św. rozpocznie się o godz. 13.00 w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli w Bazylice Mariackiej przy krakowskim Rynku Głównym. Obrzędy ostatniego pożegnania odbędą się na parafialnym cmentarzu na Salwatorze w Krakowie o godz. 16.00. Uroczystości będą miały charakter państwowy.

 

Bogu i Polsce

 

Dla obrońców wiary i Ojczyzny dr Wanda Półtawska było przykładem i wsparciem merytorycznym oraz moralnym. Jej jasne poglądy i wierność nauce Kościoła stawiały Ją w pierwszym szeregu walki o cywilizację życia, o czym często mówił Jan Paweł II, z którym się przyjaźniła. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi miało zaszczyt gościć dr Wandę Półtawską podczas pierwszej w Polsce konferencji odnoszącej się do zjawiska homoseksualizmu. Ta konferencja, zorganizowana przez nasze stowarzyszenie odbyła się w krakowskim magistracie 4 maja 2004 r. i była zatytułowana „Legalizacja związków homoseksualnych - zagrożenie społeczne”.

 

Dla rodziny

 

Doktor Wanda Półtawska przez kilkadziesiąt prowadziła poradnictwo małżeńskie i rodzinne, wykładała w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. Podczas tegorocznych obchodów 10-lecia Instytutu Ordo Iuris otrzymała nagrodę specjalną od tej organizacji w kategorii rodzina.

 

W obronie życia ludzkiego

 

Wanda Półtawska, w okresie międzywojennym działała w harcerstwie, a gdy nadeszły czasy okupacji podczas II wojny światowej pełniła funkcję łączniczki, była też aresztowana za działalność konspiracyjną i została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Jej oddane Bogu i Ojczyźnie życie zaowocowało pracą naukową w krakowskiej Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej i na Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prowadzeniem poradnictwa dla małżeństw i rodzin oraz działalnością na rzecz obrony życia ludzkiego. W 2014 roku opublikowała „Deklarację wiary”, podpisaną przez 4 tysiące lekarzy.

Dr Wanda Półtawska była też autorką blisko 400 publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki małżeństwa i rodziny.

Za wielki dorobek naukowy i społeczny Wanda Półtawska została uhonorowana m.in. Orderem Orła Białego (w 2016 roku), Medalem Polskiego Senatu, Krzyżem Komandorskim papieskiego Orderu świętego Grzegorza Wielkiego oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.