31 października w Krakowie odprowadzimy do Domu Pana dr Wandę Półtawską

2023-10-28 00:00:00
31 października w Krakowie odprowadzimy do Domu Pana dr Wandę Półtawską

W nocy z wtorku na środę zasnęła w Panu dr Wanda Półtawska – kobieta wyjątkowa, będąca wzorem do naśladowania dla osób wierzących, patriotów i wszystkich, którzy stawali do walki o obronę życia człowieka. Była przyjaciółką Jana Pawła II i pracownikiem naukowym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 2 listopada ukończyłaby 102 rok swojego oddanego Polsce i Panu Bogu życia. Wielką Polkę odprowadzimy do Domu Pana we wtorek 31 października. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

 

Przed Mszą św. żałobną o godz. 12.30 wszyscy żegnający śp. dr Wandę Półtawską odmówią różaniec w intencji zmarłej. Msza św. rozpocznie się o godz. 13.00 w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli w Bazylice Mariackiej przy krakowskim Rynku Głównym. Obrzędy ostatniego pożegnania odbędą się na parafialnym cmentarzu na Salwatorze w Krakowie o godz. 16.00. Uroczystości będą miały charakter państwowy.

 

Bogu i Polsce

 

Dla obrońców wiary i Ojczyzny dr Wanda Półtawska było przykładem i wsparciem merytorycznym oraz moralnym. Jej jasne poglądy i wierność nauce Kościoła stawiały Ją w pierwszym szeregu walki o cywilizację życia, o czym często mówił Jan Paweł II, z którym się przyjaźniła. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi miało zaszczyt gościć dr Wandę Półtawską podczas pierwszej w Polsce konferencji odnoszącej się do zjawiska homoseksualizmu. Ta konferencja, zorganizowana przez nasze stowarzyszenie odbyła się w krakowskim magistracie 4 maja 2004 r. i była zatytułowana „Legalizacja związków homoseksualnych - zagrożenie społeczne”.

 

Dla rodziny

 

Doktor Wanda Półtawska przez kilkadziesiąt prowadziła poradnictwo małżeńskie i rodzinne, wykładała w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. Podczas tegorocznych obchodów 10-lecia Instytutu Ordo Iuris otrzymała nagrodę specjalną od tej organizacji w kategorii rodzina.

 

W obronie życia ludzkiego

 

Wanda Półtawska, w okresie międzywojennym działała w harcerstwie, a gdy nadeszły czasy okupacji podczas II wojny światowej pełniła funkcję łączniczki, była też aresztowana za działalność konspiracyjną i została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Jej oddane Bogu i Ojczyźnie życie zaowocowało pracą naukową w krakowskiej Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej i na Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prowadzeniem poradnictwa dla małżeństw i rodzin oraz działalnością na rzecz obrony życia ludzkiego. W 2014 roku opublikowała „Deklarację wiary”, podpisaną przez 4 tysiące lekarzy.

Dr Wanda Półtawska była też autorką blisko 400 publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki małżeństwa i rodziny.

Za wielki dorobek naukowy i społeczny Wanda Półtawska została uhonorowana m.in. Orderem Orła Białego (w 2016 roku), Medalem Polskiego Senatu, Krzyżem Komandorskim papieskiego Orderu świętego Grzegorza Wielkiego oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.