409 rocznica śmierci Księdza Piotra Skargi – Patrona naszego Stowarzyszenia

2021-09-26 00:00:00
409 rocznica śmierci Księdza Piotra Skargi – Patrona naszego Stowarzyszenia

27 września 1612 roku w Krakowie zmarł Ksiądz Piotr Skarga – Patron naszego Stowarzyszenia, wielki patriota i duchowny, zaangażowany w kontrreformacyjne działania na ziemiach tworzących I Rzeczpospolitą. Proces beatyfikacyjny tego zasłużonego Kaznodziei Narodu rozpoczął się 12 czerwca 2013 roku.

 

Ksiądz Piotr Skarga herbu Pawęża urodził się 2 lutego 1536 roku w Grójcu. Był teologiem, pisarzem i kaznodzieją na dworze króla Zygmunta III Wazy, proboszczem kapituły katedralnej w Lwowie oraz kanclerzem kapituły Należał do zakonu jezuitów.

Wielkie zasługi Ksiądz Piotr Skarga położył na polu edukacji – był m.in. rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie, rektorem kolegium jezuickiego w Połocku, oraz pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Dla szerzenia oświaty na wschodnich terenach Rzeczpospolitej inicjował powoływanie kolegiów swojego zakonu także w Rydze, Dorpacie (obecnie uniwersyteckie miasto Tartu w Estonii) i w Lublinie.

 

Z licznych dzieł Jego autorstwa przebijała troska o religijność narodu oraz o przyszłość Ojczyzny. Do kanonu lektur o religijnym i patriotycznym wydźwięku należy wiele publikacji Księdza Piotra Skargi, a najbardziej znanymi są „Żywoty świętych” i „Kazania sejmowe”.

Jako uważny obserwator życia i zmian w sytuacji politycznej w kraju i w otoczeniu, postulował ograniczenie władzy Sejmu i wzmocnienie władzy monarchy. Mając na uwadze dalekosiężne skutki niektórych decyzji politycznych i uwarunkowań wewnętrznych otwarcie krytykował wady szlachty polskiej i wskazywał na negatywne konsekwencje przejęcia przez króla Zygmunta III Wazę korony Szwecji.

 

Patron naszego Stowarzyszenia był także współtwórcą unii brzeskiej w 1596 roku, dzięki której doszło w Rzeczpospolitej Obojga Narodów do połączenia Cerkwi prawosławnej z Kościołem Katolickim.

 

Pracowite i pełne poświęcenia życie, oddane dla Boga i Ojczyzny, Ksiądz Piotr Skarga zakończył 27 września 1612 roku w Krakowie, gdzie spoczywa w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, a jego płyta grobowa znajduje się przed wielkim ołtarzem.

 

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.