409 rocznica śmierci Księdza Piotra Skargi – Patrona naszego Stowarzyszenia

2021-09-26 00:00:00
409 rocznica śmierci Księdza Piotra Skargi – Patrona naszego Stowarzyszenia

27 września 1612 roku w Krakowie zmarł Ksiądz Piotr Skarga – Patron naszego Stowarzyszenia, wielki patriota i duchowny, zaangażowany w kontrreformacyjne działania na ziemiach tworzących I Rzeczpospolitą. Proces beatyfikacyjny tego zasłużonego Kaznodziei Narodu rozpoczął się 12 czerwca 2013 roku.

 

Ksiądz Piotr Skarga herbu Pawęża urodził się 2 lutego 1536 roku w Grójcu. Był teologiem, pisarzem i kaznodzieją na dworze króla Zygmunta III Wazy, proboszczem kapituły katedralnej w Lwowie oraz kanclerzem kapituły Należał do zakonu jezuitów.

Wielkie zasługi Ksiądz Piotr Skarga położył na polu edukacji – był m.in. rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie, rektorem kolegium jezuickiego w Połocku, oraz pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Dla szerzenia oświaty na wschodnich terenach Rzeczpospolitej inicjował powoływanie kolegiów swojego zakonu także w Rydze, Dorpacie (obecnie uniwersyteckie miasto Tartu w Estonii) i w Lublinie.

 

Z licznych dzieł Jego autorstwa przebijała troska o religijność narodu oraz o przyszłość Ojczyzny. Do kanonu lektur o religijnym i patriotycznym wydźwięku należy wiele publikacji Księdza Piotra Skargi, a najbardziej znanymi są „Żywoty świętych” i „Kazania sejmowe”.

Jako uważny obserwator życia i zmian w sytuacji politycznej w kraju i w otoczeniu, postulował ograniczenie władzy Sejmu i wzmocnienie władzy monarchy. Mając na uwadze dalekosiężne skutki niektórych decyzji politycznych i uwarunkowań wewnętrznych otwarcie krytykował wady szlachty polskiej i wskazywał na negatywne konsekwencje przejęcia przez króla Zygmunta III Wazę korony Szwecji.

 

Patron naszego Stowarzyszenia był także współtwórcą unii brzeskiej w 1596 roku, dzięki której doszło w Rzeczpospolitej Obojga Narodów do połączenia Cerkwi prawosławnej z Kościołem Katolickim.

 

Pracowite i pełne poświęcenia życie, oddane dla Boga i Ojczyzny, Ksiądz Piotr Skarga zakończył 27 września 1612 roku w Krakowie, gdzie spoczywa w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, a jego płyta grobowa znajduje się przed wielkim ołtarzem.

 

Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi oraz Apostolatu Fatimy – spotkanie modlitewne transmitowane w czasie rzeczywistym z Bazyliki Bożego Ciała z krakowskiego Kazimierza – spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców. Na kolejną modlitwę Różańca do parafii Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26 w Krakowie) oraz na specjalnie kanał „Przymierza z Maryją” na YouTube zapraszamy w piątek 6 grudnia na godzinę 15.00.
Zapraszamy Państwa do Warszawy na premierę książki odsłaniającej kulisy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. O tych aktach, dokumentach i porozumieniach wiedziało dotąd niewielu, a mogą one zaważyć na przyszłości naszej i kolejnych pokoleń.
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, której członkiem jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, organizuje społeczny protest przeciwko niszczeniu polskiej szkoły i deprawacji młodego pokolenia. 1 grudnia o godzinie 12.00 spotykamy się na Placu Zamkowym w Warszawie by pokazać, że nie ma naszego przyzwolenia na eksperymenty lewackie minister Nowackiej i jej ideowych popleczników.
W niedzielę 1 grudnia o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie będziemy protestować przeciwko degradacji procesów edukacyjnych w naszej Ojczyźnie. Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia. W szczególności wyrazimy nasz sprzeciw wobec niebezpiecznych dla młodych ludzi zmian w szkolnictwie, które zakładają m.in. deprawację dzieci i młodzieży pod pretekstem edukacji zdrowotnej.
Do Jego grobu w Annaji w Libanie pielgrzymują setki tysięcy wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. Nie zrażają się nawet trwającymi tam obecnie konfliktami zbrojnymi. O wyjątkowości świętego Szarbela oraz o cudach, jakich doświadczamy po jego śmierci opowie działacz społeczny i znawca żywotów świętych Jacek Kotula.