411 rocznica śmierci Patrona naszego stowarzyszenia

2023-09-27 00:00:00
411 rocznica śmierci Patrona naszego stowarzyszenia

W środę 27 września przypada 411 rocznica odejścia z świata doczesnego ks. Piotra Skargi, wielkiego patrioty i kaznodziei narodu. W imieniu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła oraz pod pomnikiem ks. Piotra Skargi w Krakowie wieńce od członków i sympatyków stowarzyszenia złożyli przedstawiciele zarządu.

 

Urodzony 2 lutego 1536 roku w Grójcu i zmarły 27 września 1612 roku ksiądz Piotr Skarga całe swoje życie poświęcił Bogu i Polsce. Jego zasługi w krzewieniu wiary i troski o państwo są do dzisiaj doceniane, a pamięć o wybitnym polskim jezuicie, teologu, pisarzu i doskonałym kaznodziei jest dowodem na trwałość Jego nauki. Ksiądz Piotr Skarga zasłużył się jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, był też kaznodzieją na dworze króla Zygmunta III Wazy.

Wielkim dorobkiem na rzecz nauki była organizacja nauki na ziemiach polskich – ksiądz Piotr Skarga był m.in. rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie i pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Pełnił też funkcję proboszcza kapituły katedralnej lwowskiej w 1564 roku i kanclerza kapituły katedralnej lwowskiej.

Do dzisiaj chętnie sięgamy do jego dzieł, uczących myślenia i budzących nadzieję w trudnych czasach. Jego „Żywoty świętych”, „Kazania sejmowe” czy „Kazania o siedmiu sakramentach” to dzieła wciąż żywe i wciąż potrzebne nam jako kierunkowskaz w czasach zawirowań moralnych.

Dzisiaj, w 411 rocznicę śmierci wybitnego polskiego duchownego wieńce od członków i sympatyków Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przy ołtarzu w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła (w którym spoczywają doczesne szczątki ks. Piotra Skargi) oraz pod pomnikiem tego wielkiego kapłana na placu Marii Magdaleny w Krakowie złożyli przedstawiciele stowarzyszenia: Wiceprezes Zarządu Sławomir Skiba, Członek Zarządu Piotr Doerre oraz Dyrektor Działu Kontaktów Publicznych Piotr Kucharski.

Delegacja Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi odmówiła również modlitwę o jak najszybszą beatyfikację ks. Piotra Skargi, którego proces beatyfikacyjny trwa od 12 czerwca 2013.

 

Zdjęcie: Łukasz Korzeniowski

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.