411 rocznica śmierci Patrona naszego stowarzyszenia

2023-09-27 00:00:00
411 rocznica śmierci Patrona naszego stowarzyszenia

W środę 27 września przypada 411 rocznica odejścia z świata doczesnego ks. Piotra Skargi, wielkiego patrioty i kaznodziei narodu. W imieniu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła oraz pod pomnikiem ks. Piotra Skargi w Krakowie wieńce od członków i sympatyków stowarzyszenia złożyli przedstawiciele zarządu.

 

Urodzony 2 lutego 1536 roku w Grójcu i zmarły 27 września 1612 roku ksiądz Piotr Skarga całe swoje życie poświęcił Bogu i Polsce. Jego zasługi w krzewieniu wiary i troski o państwo są do dzisiaj doceniane, a pamięć o wybitnym polskim jezuicie, teologu, pisarzu i doskonałym kaznodziei jest dowodem na trwałość Jego nauki. Ksiądz Piotr Skarga zasłużył się jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, był też kaznodzieją na dworze króla Zygmunta III Wazy.

Wielkim dorobkiem na rzecz nauki była organizacja nauki na ziemiach polskich – ksiądz Piotr Skarga był m.in. rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie i pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Pełnił też funkcję proboszcza kapituły katedralnej lwowskiej w 1564 roku i kanclerza kapituły katedralnej lwowskiej.

Do dzisiaj chętnie sięgamy do jego dzieł, uczących myślenia i budzących nadzieję w trudnych czasach. Jego „Żywoty świętych”, „Kazania sejmowe” czy „Kazania o siedmiu sakramentach” to dzieła wciąż żywe i wciąż potrzebne nam jako kierunkowskaz w czasach zawirowań moralnych.

Dzisiaj, w 411 rocznicę śmierci wybitnego polskiego duchownego wieńce od członków i sympatyków Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przy ołtarzu w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła (w którym spoczywają doczesne szczątki ks. Piotra Skargi) oraz pod pomnikiem tego wielkiego kapłana na placu Marii Magdaleny w Krakowie złożyli przedstawiciele stowarzyszenia: Wiceprezes Zarządu Sławomir Skiba, Członek Zarządu Piotr Doerre oraz Dyrektor Działu Kontaktów Publicznych Piotr Kucharski.

Delegacja Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi odmówiła również modlitwę o jak najszybszą beatyfikację ks. Piotra Skargi, którego proces beatyfikacyjny trwa od 12 czerwca 2013.

 

Zdjęcie: Łukasz Korzeniowski

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.