488. rocznica urodzin Kaznodziei Narodu. Idąc drogą wyznaczoną przez ks. Piotra Skargę przetrwamy największe burze

2024-02-02 00:00:00
488. rocznica urodzin Kaznodziei Narodu. Idąc drogą wyznaczoną przez ks. Piotra Skargę przetrwamy największe burze

2 lutego 1536 roku w mazowieckim Grójcu przyszedł na świat Piotr Skarga, który swoimi dziełami oraz działalnością społeczną, edukacyjną i polityczną w pełni zasłużył na tytuł Kaznodziei Narodu. W rocznicę urodzin wielkiego Polaka, jak co roku, delegacja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi złożyła wieniec pod pomnikiem Patrona, stojącym na placu św. Marii Magdaleny przy Drodze Królewskiej w Krakowie.

 
W składzie naszej delegacji, nawiedzającej w dniu 2 lutego 2024 r. krakowskie miejsca związane z księdzem Piotrem Skargą, znaleźli się: wiceprezesi Stowarzyszenia Sławomir Skiba i Arkadiusz Stelmach, redaktorzy PCh24.pl Krystian Kratiuk i Łukasz Karpiel, a także dyrektor Marcin Pałkus. Pod pomnikiem ks. Skargi na Placu Marii Magdaleny złożono wieniec, po czym delegacja udała się do pobliskiego kościoła pw. św. apostołów Piotra i Pawła. Tam, przy sarkofagu naszego Patrona, złożono drugi wieniec oraz odmówiono modlitwy. 

Komu niewygodny?

 

Wspominając rok temu zasługi ks. Piotra Skargi dla budzenia świadomości narodu, w ciężkim i niebezpiecznym okresie historycznym, w jakim przyszło mu głosić prawdę o przyczynach upadku moralnego i politycznego narodu polskiego, tak diagnozowaliśmy powody, dla których o tej wielkiej postaci tak mało dzisiaj wiemy:


Nic dziwnego – półwiecze komunizmu, a później trzy dekady Polski „pookrągłostołowej” uczyniły wiele, by pamięć o wielkim jezuicie najpierw zredukować do wybranych aspektów, a następnie w ogóle zniszczyć. Dziś wszak nawet pośród tych, którzy uświadamiają sobie dziejowe znaczenie Skargi, dla wielu okazuje się on postacią niewygodną. Jego żarliwy patriotyzm nie jest w dzisiejszych czasach postawą docenianą i naśladowaną przez elity społeczne, zwłaszcza polityczne, a niestrudzona walka w obronie katolickiej ortodoksji nie przysparza mu zwolenników nie tylko – co akurat oczywiste – w gronie zaciekłych laicyzatorów i katolewicowych tolerancjonistów, ale również pośród znacznie liczniejszych czcicieli religii „świętego spokoju” w łonie Kościoła.

 

Nauka aktualna także dzisiaj

 

Czy w dzisiejszej Polsce, pełnej niepokojów i konfliktów zaczniemy szukać dróg dojścia do ładu moralnego i porządku społecznego, wracając do wciąż aktualnych myśli, jakie dał nam pięć wieków temu ks. Piotr Skarga?


Niewykorzystaną okazją skorzystania z mądrości Kaznodziei Narodu był niewątpliwie rok 2012, który Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił – dla upamiętnienia 400. rocznicy śmierci królewskiego kaznodziei – Rokiem Księdza Piotra Skargi. W ślad za politycznym aktem parlamentu nie poszły jednak ogólnokrajowe działania edukacyjne ani popularyzujące treści zawarte w przepełnionych miłością do Ojczyzny dziełach patriotycznego kapłana.


Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, działające od czerwca 1999 roku, idzie drogą wyznaczoną przez Kaznodzieję Narodu, który w posłuszeństwie nauce naszego Zbawiciela walczył o narodową odnowę moralną i zachowanie wartości tworzących cywilizację chrześcijańską.


Łącząc w dziele „budzenia sumienia Polaków” tysiące osób oddanych Bogu i Ojczyźnie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi stara się także popularyzować postać swojego Patrona. W przeddzień 400. rocznicy śmierci księdza Piotra Skargi miała miejsce premiera filmu o Kaznodziei Narodu, dostępnego obecnie na stronie stowarzyszenia. Inną inicjatywą honorującą ks. Piotra Skargę było podniesienie rangi organizowanych co roku Kongresów Konserwatywnych poprzez ustanowienie Nagrody im. Ks. Piotra Skargi, przyznawanej właśnie od 2012 roku.

 

Modlitwa za Ojczyznę

 

Teraz z nadzieją czekamy na pomyślne zakończenie ostatniego etapu procesu beatyfikacyjnego Kaznodziei Narodu, któremu zawdzięczamy „Modlitwę za Ojczyznę”, dającą nadzieję na lepszą przyszłość Polski. Zachęcamy do odmawiania tej modlitwy i kierowanie do Pana Boga próśb o błogosławieństwo dla Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Z tą modlitwą w sercu jako naród przetrwamy największe burze.

 

+++

Modlitwa za Ojczyznę – ks. Piotr Skarga SJ

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna chwałę przynosiła Imieniowi Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.
Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Wesprzyj nas już teraz!
Amen
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.