Abp. Sako: Iraccy chrześcijanie są izolowani

2007-10-04 00:00:00

Przemoc, izolacja i marginalizacja. Tymi trzema słowami określił sytuację chrześcijan w Iraku chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako. W wywiadzie udzielonym włoskiej agencji SIR wyraził on też przekonanie, że jego kraj zmierza nieuchronnie ku rozpadowi – informuje Radio Watykańskie.
 
Według abp. Sako, w Iraku cały czas narasta przemoc, na porządku dziennym są porwania dla okupu, trwają konflikty odśrodkowe. Ludność boryka się z niedostatkami w zaopatrzeniu w wodę oraz energię elektryczną. Wysokie bezrobocie, drożyzna oraz szerzące się choroby dopełniają tragicznego obrazu. Według hierarchy chaldejskiego Irak zmierza ku podziałowi. „O planie podziału Iraku mówi się także w amerykańskim kongresie” – podkreślił. „Kurdowie już posiadają autonomię, a arabscy sunnici oraz szyici organizują się na własną rękę” – ocenia arcybiskup.
 
Według hierarchy iraccy chrześcijanie są przez społeczeństwo muzułmańskie izolowani. W niektórych miejscach, jak Bagdad czy Mosul, wyznawcy Chrystusa są po prostu prześladowani przez ekstremistów. Zdaniem arcybiskupa Kirkuku także wśród samych chrześcijan brakuje jedności i wizji politycznej. Część oczekuje jakiegoś cudu, inni straciwszy nadzieję wybierają emigrację. Dotyczy to także wielu duchownych. Tymczasem jak stwierdził arcybiskup Louis Sako „Kościół mógłby w Iraku odegrać rolę pomostu i przestrzeni dialogu, ale najpierw musi nabrać pewności siebie i uświadomić sobie, że można to zrobić” – czytamy na stronach internetowych Radia Watykańskiego.
 
Źródło: Radio Watykańskie
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025