Abp Chaput: współcześni katolicy jak pierwsi chrześcijanie

2007-11-07 00:00:00
Abp Chaput: współcześni katolicy jak pierwsi chrześcijanie

Katolicy w dłuższej perspektywie najlepiej służą narodowi pamiętając, że najpierw są obywatelami nieba - stwierdził abp Charles J. Chaput z Denver na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Katolickich Naukowców Społecznych. Zdaniem hierarchy nadszedł czas, by wszyscy katolicy odnaleźli swoją tożsamość, jako uczniowie Chrystusa i misjonarze Jego Kościoła.


Metropolita Denver porównał obecne "pochrześcijańskie" czasy do epoki starożytnego Rzymu. Wyzwania, którym czoła stawiają dziś amerykańscy katolicy są podobne do tych, przed jakimi stawali pierwsi chrześcijanie. Ów starożytny Rzym cechowała wielość wierzeń prywatnych i publicznych, społeczna zgoda na rozwiązłość, bi- i homoseksualizm, prostytucję. Kontrola urodzeń i aborcja jako legalne, szeroko rozpowszechnione praktyki były uzasadniane przez czołowych intelektualistów tamtych czasów - kontynuował arcybiskup.

Jednak chrześcijanom udało się zewangelizować ówczesną kulturę w relatywnie krótkim czasie 400 lat. W opinii abp. Chaputa wyciągnięcie lekcji z historii może być ważnym czynnikiem powodzenia nowej ewangelizacji. Stwierdził on, iż kluczem do sukcesu była jedność doktryny i działania. Jego zdaniem wiara w Ewangelię spowodowała, iż nawróceni Rzymianie nie mogli dłużej żyć tak, jak ich sąsiedzi.

Pierwsi chrześcijanie radykalnie odrzucili tradycyjne podejście do spraw małżeństwa i rodziny. – Od początku być chrześcijaninem znaczyło wierzyć, że seks i małżeństwo są świętością. Oznaczało odrzucenie aborcji, zabójstwa dzieci, kontroli urodzeń, rozwodów, zachowań homoseksualnych, niewierności małżeńskiej - wszystkich tych rzeczy, które były szeroko praktykowane przez tradycyjnych Rzymian - zaznaczył hierarcha. Podkreślił, iż "chrześcijański szacunek dla nienarodzonych nie jest średniowiecznym wynalazkiem. Pochodzi z samych początków naszej wiary".

Arcybiskup odniósł się również do sprawy udzielania Komunii św. politykom, którzy popierają aborcję. – We wczesnym Kościele nie było debat odnośnie do przyjmowania Komunii przez polityków promujących aborcję, bo nikt, kto ją tolerował czy promował nie śmiałby zbliżyć się do stołu eucharystycznego, ani nawet nie śmiał nazywać się chrześcijaninem – podkreślił metropolita Denver.

Zdaniem amerykańskiego hierarchy podobieństwo warunków sprawia, iż chrześcijanie powinni znaleźć odwagę, by zdecydowanie i wyraźnie stawić czoło wyzwaniom współczesnej kultury. – Powinniśmy nie tylko wierzyć w to, w co wierzyli pierwsi chrześcijanie. Powinniśmy wierzyć z tym samym żarem, co oni – dodał abp Chaput. Jego zdaniem wierzący muszą głośno i wyraźnie, bez przepraszania, mówić o wierze i być świadkami Boga na ziemi, nie tylko w prywatnych zachowaniach, ale także publicznie, włączając w to kwestie społeczne, ekonomiczne i polityczne.

Swoje przemówienie arcybiskup Denver zakończył słowami: – Jeśli pogański Rzym mógł być wygrany dla Jezusa Chrystusa, z pewnością my możemy zrobić to samo w naszym świecie. Potrzeba tylko gorliwości i odwagi, by żyć tym, w co twierdzimy, że wierzymy.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.