Abp G. Ravasi o chrześcijaństwie i pięknie

2007-09-05 00:00:00


3 września Benedykt XVI mianował nowego przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury - informuje KAI. Obowiązki ustępującego z tego stanowiska kardynała Paula Pouparda zajął ks. Gianfranco Ravasi, dotychczasowy prefekt Biblioteki Ambrozjańskiej w Mediolanie, wyniesiony jednocześnie przez Ojca Świętego do godności arcybiskupa tytularnego.

Abp Ravasi w wywiadzie dla dziennika "Il Giornale" nie ukrywa, że trudno będzie mu się rozstać z Mediolanem, gdzie był prefektem Biblioteki Ambrozjańskiej.

- Miałem szczęście mieszkać tutaj, w otoczeniu dzieł sztuki. Oczy człowieka wymagają oczyszczenia, ponieważ są zeszpecone przez zbyt wiele obrazów brzydoty, nie wyłączając niektórych nowych kościołów czy pewnego niechlujstwa w liturgii. W XIV wieku dziecko, które wybiegało na Plac Cudów w Pizie, widziało piękno. Dziś chłopak mieszkający na peryferiach naszych miast do tego stopnia jest pogodzony z brzydotą, że kiedy widzi zabytek, zaraz po nim bazgrze - powiedział nowy przewodniczący watykańskiego urzędu.

We wspomnianej rozmowie ks. Ravasi zaznaczył, że o powołaniu kapłańskim zaczął myśleć już w czwartym roku życia. - Byłem na spacerze z dziadkiem i kiedy podziwiałem zachód słońca, usłyszałem gwizd parowozu, przeszywający ciszę w dolinie. Było to przeżycie melancholii, które pozwoliło mi odczuć kruchość istnienia. Od tamtej chwili zacząłem szukać odpowiedzi w Nadprzyrodzonym, w boskim. I znalazłem ją - wyjaśnił kapłan.

- Zawsze byłem przekonany, że chrześcijaństwo jest niezwykłym «systemem» kultury i przynosi odpowiedzi na pytania stawiane także przez osoby, które nie podzielają naszej wiary - wyznał nowy szef watykańskiego "ministerstwa kultury".

Ks. prał. Gianfranco Ravasi urodził się w 1942 r. a święcenia kapłańskie przyjął w 1966. W tym roku na prośbę Benedykta XVI przygotował rozważania do wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

(źródło: KAI)

Oto ten moment: dajmy zdecydowną i liczną odpowiedź wrogom życia i rodziny! Zapraszamy na wielką manifestację poparcia dla podstaw naszej cywilizacji. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie będzie wyjątkowy. Oczy świata zwracają się bowiem na Polskę, w której znów rozgrywa się bitwa o życie setek tysięcy dzieci. Wykorzystajmy to w dobrym celu!
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.