Abp G. Ravasi o chrześcijaństwie i pięknie

2007-09-05 00:00:00


3 września Benedykt XVI mianował nowego przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury - informuje KAI. Obowiązki ustępującego z tego stanowiska kardynała Paula Pouparda zajął ks. Gianfranco Ravasi, dotychczasowy prefekt Biblioteki Ambrozjańskiej w Mediolanie, wyniesiony jednocześnie przez Ojca Świętego do godności arcybiskupa tytularnego.

Abp Ravasi w wywiadzie dla dziennika "Il Giornale" nie ukrywa, że trudno będzie mu się rozstać z Mediolanem, gdzie był prefektem Biblioteki Ambrozjańskiej.

- Miałem szczęście mieszkać tutaj, w otoczeniu dzieł sztuki. Oczy człowieka wymagają oczyszczenia, ponieważ są zeszpecone przez zbyt wiele obrazów brzydoty, nie wyłączając niektórych nowych kościołów czy pewnego niechlujstwa w liturgii. W XIV wieku dziecko, które wybiegało na Plac Cudów w Pizie, widziało piękno. Dziś chłopak mieszkający na peryferiach naszych miast do tego stopnia jest pogodzony z brzydotą, że kiedy widzi zabytek, zaraz po nim bazgrze - powiedział nowy przewodniczący watykańskiego urzędu.

We wspomnianej rozmowie ks. Ravasi zaznaczył, że o powołaniu kapłańskim zaczął myśleć już w czwartym roku życia. - Byłem na spacerze z dziadkiem i kiedy podziwiałem zachód słońca, usłyszałem gwizd parowozu, przeszywający ciszę w dolinie. Było to przeżycie melancholii, które pozwoliło mi odczuć kruchość istnienia. Od tamtej chwili zacząłem szukać odpowiedzi w Nadprzyrodzonym, w boskim. I znalazłem ją - wyjaśnił kapłan.

- Zawsze byłem przekonany, że chrześcijaństwo jest niezwykłym «systemem» kultury i przynosi odpowiedzi na pytania stawiane także przez osoby, które nie podzielają naszej wiary - wyznał nowy szef watykańskiego "ministerstwa kultury".

Ks. prał. Gianfranco Ravasi urodził się w 1942 r. a święcenia kapłańskie przyjął w 1966. W tym roku na prośbę Benedykta XVI przygotował rozważania do wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

(źródło: KAI)

Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.