Abp G. Ravasi o chrześcijaństwie i pięknie

2007-09-05 00:00:00


3 września Benedykt XVI mianował nowego przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury - informuje KAI. Obowiązki ustępującego z tego stanowiska kardynała Paula Pouparda zajął ks. Gianfranco Ravasi, dotychczasowy prefekt Biblioteki Ambrozjańskiej w Mediolanie, wyniesiony jednocześnie przez Ojca Świętego do godności arcybiskupa tytularnego.

Abp Ravasi w wywiadzie dla dziennika "Il Giornale" nie ukrywa, że trudno będzie mu się rozstać z Mediolanem, gdzie był prefektem Biblioteki Ambrozjańskiej.

- Miałem szczęście mieszkać tutaj, w otoczeniu dzieł sztuki. Oczy człowieka wymagają oczyszczenia, ponieważ są zeszpecone przez zbyt wiele obrazów brzydoty, nie wyłączając niektórych nowych kościołów czy pewnego niechlujstwa w liturgii. W XIV wieku dziecko, które wybiegało na Plac Cudów w Pizie, widziało piękno. Dziś chłopak mieszkający na peryferiach naszych miast do tego stopnia jest pogodzony z brzydotą, że kiedy widzi zabytek, zaraz po nim bazgrze - powiedział nowy przewodniczący watykańskiego urzędu.

We wspomnianej rozmowie ks. Ravasi zaznaczył, że o powołaniu kapłańskim zaczął myśleć już w czwartym roku życia. - Byłem na spacerze z dziadkiem i kiedy podziwiałem zachód słońca, usłyszałem gwizd parowozu, przeszywający ciszę w dolinie. Było to przeżycie melancholii, które pozwoliło mi odczuć kruchość istnienia. Od tamtej chwili zacząłem szukać odpowiedzi w Nadprzyrodzonym, w boskim. I znalazłem ją - wyjaśnił kapłan.

- Zawsze byłem przekonany, że chrześcijaństwo jest niezwykłym «systemem» kultury i przynosi odpowiedzi na pytania stawiane także przez osoby, które nie podzielają naszej wiary - wyznał nowy szef watykańskiego "ministerstwa kultury".

Ks. prał. Gianfranco Ravasi urodził się w 1942 r. a święcenia kapłańskie przyjął w 1966. W tym roku na prośbę Benedykta XVI przygotował rozważania do wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

(źródło: KAI)

Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025