Abp Gracias: Dziecko musi urodzić się w rodzinie

2007-11-06 00:00:00

Arcybiskup Bombaju Oswald Gracias skrytykował pomysł uchwalenia w Indiach ustawy o „macicach do wynajęcia” i zapłodnieniu in vitro. Zarzucił, że legalizowałaby ona praktykę, która jest nie do zaakceptowania z moralnego i etycznego punktu widzenia.

Zabiegi, podczas których kobiecie nie będącej biologiczną matką umieszcza się w macicy zapłodnioną komórkę jajową innej kobiety, są w Indiach powszechne. Przez ostatnie trzy lata liczba takich przypadków podwoiła się.

Pomysł uchwalenia ustawy traktującej o wynajmowaniu macic "oznacza krok wstecz dla społeczeństwa indyjskiego, bo jeśli reguluje się coś ustawą, staje się to akceptowalne" - powiedział abp Gracias. Przypomniał, że życie ludzkie jest święte i "jest unikalnym i wielkim darem Boga dla człowieka".

Dziecko musi urodzić się w rodzinie, a każda próba zastąpienia tego czymś innym, godzi w jego godność i prawa - dodał metropolita Bombaju, który 24 listopada otrzyma z rąk Benedykta XVI biret kardynalski.

Indie są jednym z krajów o najbardziej rozwiniętej "turystyce medycznej". Tłumaczy się to bardzo wysokim standardem usług medycznych w dużych miastach, ich niską ceną, ale przede wszystkim brakiem ustawowej regulacji możliwości "wynajmowania" macic i zapładniania metodą in vitro.

Według statystyk obrót związany z takimi ciążami wynosi ok. 450 mln dolarów, a liczba kobiet decydujących się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej innej kobiety podwoiła się w ciągu trzech lat. Ocenia się, że faktycznie przypadków tych jest jeszcze więcej.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.