Abp Hoser: W sprawach moralnych nie ma kompromisów

2012-01-17 00:00:00
Abp Hoser: W sprawach moralnych nie ma kompromisów

W sprawach moralnych nie ma kompromisów - powiedział abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski hierarcha referował kwestie bioetyczne w związku z pracami parlamentarnymi nad ustawą bioetyczną.

- Kościół katolicki nie ma żadnych wątpliwości co do moralnych zasad, jakie winny obowiązywać także w sferze bioetyki, doktryna w tym temacie jest dopracowana i szczegółowa - podkreślił abp Hoser. Podczas swojego wprowadzenia w tematy bioetyczne na posiedzeniu Rady, arcybiskup mówił o nauczaniu Kościoła oraz o debacie parlamentarnej, która poprzedzi uchwalenie ustawy bioetycznej.
 
- W sprawach moralnych nie ma kompromisów, gdy chodzi o świadczenie prawdy - podkreślił w rozmowie z KAI abp Hoser, nawiązując do tego jakie postawy powinni przyjmować politycy, którzy przyznają się do przynależności do Kościoła katolickiego. - Wszyscy zaangażowani w życie społeczne powinni się kierować się swoim sumieniem - powiedział.
 
- Stąd zadaniem dla nas wszystkich jest formowanie sumień, prawych i bezbłędnych w rozpoznawaniu dobra moralnego, w oparciu o dokumenty Kościoła, także o komunikaty i oświadczenia Zespołu ds. Bioetycznych - dodał arcybiskup, przypominając, że Zespół wydał również broszury o nauczaniu Kościoła w sferze bioetyki.
 
Kwestiami bioetycznymi zajmować się będą biskupi podczas zebrania plenarnego KEP w marcu. Ma powstać dokument na ten temat.

Podczas posiedzenia Rady Stałej Episkopatu poruszano również sprawę stanowiska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie miejsca na cyfrowym multipleksie dla Telewizji Trwam.


Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!