Abp Sako przeciwny zamykaniu irackich chrześcijan w getcie
2007-10-11 00:00:00
Chaldejski arcybiskup Kirkuku, Louis Sako, odrzucił plan utworzenia autonomicznej strefy chrześcijańskiej w Niniwie. Tego rodzaju «chrześcijańskie getto» byłoby zbyt niebezpieczne, a w przypadku kryzysu mogłoby być "łatwym łupem" - uważa abp Sako. Dodał, że idee "stref chrześcijańskich" propagują pewne nurty Asyryjskiego Ruchu Narodowego – czytamy w serwisie KAI. Hierarcha odwiedził siedzibę niemieckiego dzieła pomocy "missio" w Monachium.
Jednocześnie arcybiskup Kirkuku wyraził ubolewanie z powodu nasilającej się radykalizacji irackich muzułmanów pod wpływem przybywających zza granicy islamskich fundamentalistów. "Wyczyścili" już oni z innowierców całe dzielnice w Bagdadzie, ale także w innych miastach. Zwiększyło to napływ uchodźców na względnie spokojną i kontrolowaną przez Kurdów północ Iraku, a także do sąsiadujących z tym krajem Syrii, Jordanii i Libanu.
Według informacji "missio" w Monachium, w Iraku żyje obecnie ok. 600 tys. chrześcijan. Przed wkroczeniem Amerykanów i ich sojuszników chrześcijan było co najmniej dwukrotnie więcej. Podobnie jak we wszystkich krajach Bliskiego Wschodu wszelkie dane o przynależności religijnej są wątpliwe, również te, które są podawane oficjalnie.
Dzieło pomocy "missio" w Monachium pomaga Kościołowi w Iraku m.in. poprzez budowę centrum katechetycznego w Dohuk, w zamieszkanej głównie przez ludność kurdyjską północnej części kraju. Region ten znajduje się pod ochroną międzynarodową i posiada ograniczona autonomię. Obok muzułmańskich Kurdów żyje tam również mniejszość chrześcijańska, od wieków obecna na tym terenie. Fala wyjazdów z kraju spowodowała, że wspólnota ta jest coraz mniejsza.
Dohuk jest głównym miastem regionu administracyjnego o tej samej nazwie. Jako jedno z trzech wielkich miast na północy kraju, ma coraz większe znaczenie ekonomiczne, polityczne i kulturalne. W Dohuk żyje obecnie 1 500 rodzin chrześcijańskich. Dwie trzecie chrześcijan stanowią wyznawcy Asyryjskiego Kościoła Wschodu, jedna trzecia, to członkowie Kościoła chaldejskiego. Najwięcej powołań do stanu kapłańskiego w Iraku pochodzi z tego właśnie regionu.
Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025