Abp Sako przeciwny zamykaniu irackich chrześcijan w getcie

2007-10-11 00:00:00

Chaldejski arcybiskup Kirkuku, Louis Sako, odrzucił plan utworzenia autonomicznej strefy chrześcijańskiej w Niniwie. Tego rodzaju «chrześcijańskie getto» byłoby zbyt niebezpieczne, a w przypadku kryzysu mogłoby być "łatwym łupem" - uważa abp Sako. Dodał, że idee "stref chrześcijańskich" propagują pewne nurty Asyryjskiego Ruchu Narodowego – czytamy w serwisie KAI. Hierarcha odwiedził siedzibę niemieckiego dzieła pomocy "missio" w Monachium.

Jednocześnie arcybiskup Kirkuku wyraził ubolewanie z powodu nasilającej się radykalizacji irackich muzułmanów pod wpływem przybywających zza granicy islamskich fundamentalistów. "Wyczyścili" już oni z innowierców całe dzielnice w Bagdadzie, ale także w innych miastach. Zwiększyło to napływ uchodźców na względnie spokojną i kontrolowaną przez Kurdów północ Iraku, a także do sąsiadujących z tym krajem Syrii, Jordanii i Libanu.

Według informacji "missio" w Monachium, w Iraku żyje obecnie ok. 600 tys. chrześcijan. Przed wkroczeniem Amerykanów i ich sojuszników chrześcijan było co najmniej dwukrotnie więcej. Podobnie jak we wszystkich krajach Bliskiego Wschodu wszelkie dane o przynależności religijnej są wątpliwe, również te, które są podawane oficjalnie.

Dzieło pomocy "missio" w Monachium pomaga Kościołowi w Iraku m.in. poprzez budowę centrum katechetycznego w Dohuk, w zamieszkanej głównie przez ludność kurdyjską północnej części kraju. Region ten znajduje się pod ochroną międzynarodową i posiada ograniczona autonomię. Obok muzułmańskich Kurdów żyje tam również mniejszość chrześcijańska, od wieków obecna na tym terenie. Fala wyjazdów z kraju spowodowała, że wspólnota ta jest coraz mniejsza.

Dohuk jest głównym miastem regionu administracyjnego o tej samej nazwie. Jako jedno z trzech wielkich miast na północy kraju, ma coraz większe znaczenie ekonomiczne, polityczne i kulturalne. W Dohuk żyje obecnie 1 500 rodzin chrześcijańskich. Dwie trzecie chrześcijan stanowią wyznawcy Asyryjskiego Kościoła Wschodu, jedna trzecia, to członkowie Kościoła chaldejskiego. Najwięcej powołań do stanu kapłańskiego w Iraku pochodzi z tego właśnie regionu.

Źródło: KAI
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.