Abp Sako przeciwny zamykaniu irackich chrześcijan w getcie
2007-10-11 00:00:00
Chaldejski arcybiskup Kirkuku, Louis Sako, odrzucił plan utworzenia autonomicznej strefy chrześcijańskiej w Niniwie. Tego rodzaju «chrześcijańskie getto» byłoby zbyt niebezpieczne, a w przypadku kryzysu mogłoby być "łatwym łupem" - uważa abp Sako. Dodał, że idee "stref chrześcijańskich" propagują pewne nurty Asyryjskiego Ruchu Narodowego – czytamy w serwisie KAI. Hierarcha odwiedził siedzibę niemieckiego dzieła pomocy "missio" w Monachium.
Jednocześnie arcybiskup Kirkuku wyraził ubolewanie z powodu nasilającej się radykalizacji irackich muzułmanów pod wpływem przybywających zza granicy islamskich fundamentalistów. "Wyczyścili" już oni z innowierców całe dzielnice w Bagdadzie, ale także w innych miastach. Zwiększyło to napływ uchodźców na względnie spokojną i kontrolowaną przez Kurdów północ Iraku, a także do sąsiadujących z tym krajem Syrii, Jordanii i Libanu.
Według informacji "missio" w Monachium, w Iraku żyje obecnie ok. 600 tys. chrześcijan. Przed wkroczeniem Amerykanów i ich sojuszników chrześcijan było co najmniej dwukrotnie więcej. Podobnie jak we wszystkich krajach Bliskiego Wschodu wszelkie dane o przynależności religijnej są wątpliwe, również te, które są podawane oficjalnie.
Dzieło pomocy "missio" w Monachium pomaga Kościołowi w Iraku m.in. poprzez budowę centrum katechetycznego w Dohuk, w zamieszkanej głównie przez ludność kurdyjską północnej części kraju. Region ten znajduje się pod ochroną międzynarodową i posiada ograniczona autonomię. Obok muzułmańskich Kurdów żyje tam również mniejszość chrześcijańska, od wieków obecna na tym terenie. Fala wyjazdów z kraju spowodowała, że wspólnota ta jest coraz mniejsza.
Dohuk jest głównym miastem regionu administracyjnego o tej samej nazwie. Jako jedno z trzech wielkich miast na północy kraju, ma coraz większe znaczenie ekonomiczne, polityczne i kulturalne. W Dohuk żyje obecnie 1 500 rodzin chrześcijańskich. Dwie trzecie chrześcijan stanowią wyznawcy Asyryjskiego Kościoła Wschodu, jedna trzecia, to członkowie Kościoła chaldejskiego. Najwięcej powołań do stanu kapłańskiego w Iraku pochodzi z tego właśnie regionu.
Źródło: KAI
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.