Abp Spiteris: katolicyzm w Grecji oficjalnie nie istnieje

2007-08-06 00:00:00

Jako "dosyć beznadziejną" określił sytuację Kościoła katolickiego w Grecji abp Yannis Spiteris. Metropolita Korfu, Zakinthosu i Kefalonii udzielił wywiadu ekumenicznej agencji ENI na temat sytuacji prawnej katolików w Grecji. Zwrócił uwagę, że kraj ten - choć należy do Unii Europejskiej - w zasadzie uznaje wyłącznie prawosławie, które zgodnie z konstytucją jest tam religią dominującą - informuje KAI.

"Nie jesteśmy prześladowani, po prostu nie mamy tych samych praw, co prawosławna większość. Oficjalnie nie istniejemy" - stwierdził abp Spiteris. Przypomniał przy tym, że katolicy nie są w Grecji kimś nowym. Na przykład jego archidiecezja Korfu, Zakinthos i Kefalonia istnieje od początku XIV w. Tym niemniej katolicy - nawet rdzenni Grecy - są traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Ignorowani są także przez Kościół prawosławny, z którym praktycznie ustał dialog ekumeniczny.

Zdaniem abp. Spiterisa, na niewiele się też zdały ubiegłoroczne inicjatywy ustawodawcze zmniejszające wpływ prawosławia na sprawy publiczne, w tym i na życie innych wspólnot religijnych. Partie polityczne nie kontynuują reform w tym kierunku, obawiając się konfliktu z Kościołem prawosławnym.

Kościół katolicki nadal nie jest oficjalnie w Grecji uznawany ani nie ma prawa do korzystania z pomocy publicznej, np. w utrzymaniu zabytkowych budowli, czy dostępie do ubezpieczeń społecznych. "Nie chcemy dla siebie przywilejów, jak dla Kościoła narodowego. Pragniemy po prostu równego traktowania i zaprzestania dyskryminacji" - stwierdził abp Spiteris.

(źródło: KAI)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.