Abp Spiteris: katolicyzm w Grecji oficjalnie nie istnieje
2007-08-06 00:00:00
Jako "dosyć beznadziejną" określił sytuację Kościoła katolickiego w Grecji abp Yannis Spiteris. Metropolita Korfu, Zakinthosu i Kefalonii udzielił wywiadu ekumenicznej agencji ENI na temat sytuacji prawnej katolików w Grecji. Zwrócił uwagę, że kraj ten - choć należy do Unii Europejskiej - w zasadzie uznaje wyłącznie prawosławie, które zgodnie z konstytucją jest tam religią dominującą - informuje KAI.
"Nie jesteśmy prześladowani, po prostu nie mamy tych samych praw, co prawosławna większość. Oficjalnie nie istniejemy" - stwierdził abp Spiteris. Przypomniał przy tym, że katolicy nie są w Grecji kimś nowym. Na przykład jego archidiecezja Korfu, Zakinthos i Kefalonia istnieje od początku XIV w. Tym niemniej katolicy - nawet rdzenni Grecy - są traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Ignorowani są także przez Kościół prawosławny, z którym praktycznie ustał dialog ekumeniczny.
Zdaniem abp. Spiterisa, na niewiele się też zdały ubiegłoroczne inicjatywy ustawodawcze zmniejszające wpływ prawosławia na sprawy publiczne, w tym i na życie innych wspólnot religijnych. Partie polityczne nie kontynuują reform w tym kierunku, obawiając się konfliktu z Kościołem prawosławnym.
Kościół katolicki nadal nie jest oficjalnie w Grecji uznawany ani nie ma prawa do korzystania z pomocy publicznej, np. w utrzymaniu zabytkowych budowli, czy dostępie do ubezpieczeń społecznych. "Nie chcemy dla siebie przywilejów, jak dla Kościoła narodowego. Pragniemy po prostu równego traktowania i zaprzestania dyskryminacji" - stwierdził abp Spiteris.
(źródło: KAI)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025