Adwentowy numer ”Przymierza z Maryją” już w rękach Czytelników

2017-12-04 00:00:00
Adwentowy numer ”Przymierza z Maryją” już w rękach Czytelników
Święta Godne czy wygodne? Oto pytanie, które w kontekście przygotowania na tegoroczne świętowanie narodzin naszego Zbawiciela stawiają redaktorzy dwumiesięcznika „Przymierze z Maryją”. To już 97. numer popularnego wśród polskich katolików pisma, który nie tylko zawiera tematykę adwentową i świąteczną, ale również porusza wiele innych istotnych spraw. Serdecznie zapraszamy do jego lektury.
 

W najnowszym „Przymierzu z Maryją” uwagę poświęcono społeczno-kulturowemu otoczeniu Świąt Bożego Narodzenia oraz okresu bezpośrednio je poprzedzającego. Redakcja pisma zaprosiła do rozmowy prezesów Instytutu Ks. Piotra Skargi, Sławomira Olejniczaka i Sławomira Skibę o ocenę całości tych zjawisk, które coraz częściej nie mają nic wspólnego z istotą Świąt, a jedynie zakłócają ich pobożne przeżycie.

 

Interesujące są również dwa pozostałe artykuły w dziale poświęconym Tematowi Numeru. Mateusz Ciupka w artykule „Boże Narodzenie w okopach” przypomniał trudne realia grudniowych dni w tych latach XX wieku, w których Święta Narodzenia Pańskiego przeżywano z karabinem w ręku, na pierwszej linii frontu. Z kolei Agnieszka Stelmach nakreśliła opowieść o irlandzkiej, bożonarodzeniowej pastorałce.

 

Polecamy także Państwa uwadze interesującą rozmowę z ks. dr. Przemysławem Drągiem, dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski. Marcin Austyn rozmawia z nim o występujących u rodzin polskich emigrantów problemach, zarówno związanych z uzależnieniami, jak też i ze zdradami małżeńskimi, zagubieniem duchowym, kłopotami natury psychologicznej.

 

Czytając listopadowo-grudniowe „Przymierze z Maryją”, nie można pominąć także działów „Blask Kościoła” (wraz z artykułem o Wspólnocie Betlejemitów) oraz „Słowa Kapłana”, w którym ks. Adam Martyna dzieli się z Czytelnikami ciekawymi spostrzeżeniami, zebranymi przez lata praktyki odwiedzin duszpasterskich. To szczególnie przydatna lektura w kontekście zbliżającej się świąteczno-noworocznej wizyty „po kolędzie”.

 

Przypominamy, iż dwumiesięcznik „Przymierze z Maryją” można w banalnie prosty sposób zamówić za pomocą naszej strony internetowej – wystarczy kliknąć tutaj, aby przejść do strony z formularzem. Zamawiając to pismo, dołączą Państwo do ponad 320-tysięcznej rodziny korespondentów Instytutu Ks. Piotra Skargi.


PiotrSkarga.pl


Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!