Od chwili, gdy na początku 2007 r. lokalne kuratorium ogłosiło zamiar otwarcia we wrześniu na Brooklynie małego publicznego gimnazjum o profilu arabskim, w którym nauczano by języka i kultury krajów Bliskiego Wschodu, wokół szkoły panuje medialna burza – informuje „Rzeczpospolita”.
Przez kilka miesięcy w ogniu krytyki znajdowała się pomysłodawczyni i pierwsza dyrektorka szkoły Dhabah Almontaser. Ta nauczycielka i działaczka społeczna arabskiego pochodzenia bulwersowała przeciwników tradycyjnym muzułmańskim strojem i publicznie deklarowanym zrozumieniem np. dla Hamasu. Przed tygodniem w końcu ustąpiła. Na jej decyzję wpłynął niefortunny wywiad dla lokalnej prasy, w którym stanęła po stronie miejscowej organizacji arabskiej sprzedającej koszulki z nadrukiem "Nowojorska intifada".
Nic nie pomogły wyjaśnienia Almontaser, że chodzi o pokojową intifadę przeciw bigoterii i przesądom. Na miejsce Almontaser władze mianowały tymczasowo nauczycielkę pochodzenia żydowskiego.
Na czele przeciwników placówki (skupionych w ruchu Zatrzymać Medresę) stoi prawicowy historyk i arabista Daniel Pipes, syn znanego sowietologa Richarda. W komentarzach na łamach "New York Sun" nazywa gimnazjum medresą i podkreśla, że bez specjalnego nadzoru nie da się zapobiec przenikaniu szkodliwych poglądów politycznych i religijnych do programu nauczania. Ostrzega, że podobne szkoły publiczne powstały już w Massachusetts, Minnesocie i Kalifornii.
Podobnego zdania jest chrześcijańska prawica. – To szokujące, że w środku miasta tak tragicznie dotkniętego przez islamski terroryzm ma powstać szkoła nauczająca islamskich wartości za pieniądze miejscowych podatników – mówi "Rz" Ken Connor, twórca konserwatywnego Ośrodka na rzecz Sprawiedliwego Społeczeństwa.
– Te ataki to wyraz ignorancji krytyków - twierdzi Jenn Kauffman, dyrektor Instytutu Arabsko-Amerykańskiego w Waszyngtonie. - Jak można mówić o nierozerwalności kultury arabskiej i islamu, skoro większość Amerykanów arabskiego pochodzenia to chrześcijanie!
Nowojorski Departament Edukacji zapewnia, że przygotowania do otwarcia szkoły idą pełną parą. Spośród 60 przewidzianych miejsc zajętych już jest prawie 50. Głównie przez dzieci z rodzin niearabskich – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy