Autorytet papieża działa na Kubie - uwolniono 2 tys. więźniów

2011-12-27 00:00:00
Autorytet papieża działa na Kubie - uwolniono 2 tys. więźniów

Przed papieską pielgrzymką na Kubę, władze komunistycznego reżimu zapowiedziały częściową amnestię dla więźniów, w tym dla niektórych więźniów politycznych. Oficjalnie Raul Castro poinformował, że ok. 2 tys. Więźniów opuściło już zakłady karne ze względów humanitarnych. 

Amnestia ma objąć niemal 3 tys. osób przetrzymywanych w kubańskich więzieniach. Prezydent Castro przypomniał, że to nie pierwszy przypadek, gdy władze komunistycznego reżimu otwierają więzienia z okazji pielgrzymki Głowy Kościoła Katolickiego. „Jako naród i rząd będziemy mieli zaszczyt przyjęcia Jego Świątobliwości  Benedykta XVI z miłością i szacunkiem” – zapewnił prezydent. Podkreślił, że Kubańczycy nigdy nie zapomną „uczuć przyjaźni i szacunku, jakie pozostawiła w 1998 obecność na naszej ziemi Jana Pawła II” i przypomniał, że z okazji tamtej wizyty zwolniono ok. 300 więźniów.
 
Około 2 tys. więźniów już opuściło zakłady karne w 15 prowincjach kraju; większość z nich była skazana za drobne przestępstwa – powiedział przewodniczący Kubańskiej Komisji Praw Człowieka i Pojednania Narodowego, Elizardo Sanchez. Przedstawiciel kubańskiej opozycji dodał, że „tak ograniczony zasięg amnestii” spowodował protesty więźniów, którzy nie zostali nią objęci. Sanchez dodał, że wśród osób, które w czasie świąt Bożego Narodzenia odzyskały wolność, znalazł się lekarz Carlos Martinez, skazany na 20 lat więzienia za „ujawnienie tajemnic państwowych”. 
 
Według  Kubańskiej Komisji Praw Człowieka na wyspie jest obecnie ok. 300 więźniów politycznych. Tymczasem ogłoszenie amnestii zaskoczyło nawet opozycję, która oczekiwała raczej zmian w ruchu wizowym. Na temat swobodnego podróżowania dyskutowali już nawet od pewnego czasu blogerzy na forach dyskusyjnych. Z okazji przyszłej wizyty papieża do kraju chce przyjechać wielu Kubańczyków żyjących obecnie na emigracji, głównie na Florydzie. 


Źródło: TVP INFO, KAI
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.