Bałkanizacja Polski? Relacja ze spotkania w Radomiu i Warszawie

2014-05-22 00:00:00
Bałkanizacja Polski? Relacja ze spotkania w Radomiu i Warszawie

W poniedziałek, 19 maja w Warszawie, a także dzień później w Radomiu, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Polonia Christiana. Tym razem naszym gościem był dziennikarz i publicysta, laureat nagrody „Grand Press” – Witold Gadowski. 

Publicysta skupił się na zmianach zachodzących w naszym kraju, dokonując błyskotliwych analogii do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej na Bałkanach. Gadowski skupił się głównie na wpływie służb rosyjskich dokonujących nieustannych prób destabilizacji światowego porządku. Jako przykłady miejsc szczególnej eskalacji działalności służb, publicysta wymienił Kosowo, Krym oraz Kłajpedę. 

Patronat medialny nad spotkaniem objął portal PCh24.pl. 

Witold Gadowski - zakopiańczyk, absolwent psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieloletni dziennikarz śledczy, prasowy i telewizyjny. Laureat najpoważniejszych dziennikarskich nagród m.in. Grand Press, dwukrotnie nagrody "Watergate", przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich dla najlepszych dziennikarzy śledczych. Twórca reportaży filmowych, które sam nazwał "Tajną historią gospodarczą Polski". Autor wywiadów z najsłynniejszymi terrorystami XX wieku. m.in. z Carlosem "Szakalem", jedynym żyjącym zastępcą Abu Nidala - Abu Bakrem, liderami palestyńskiego Hamasu, członkami RAF oraz wielu innymi. Współautor, z Przemysławem Wojciechowskim, reporterskiej książki Tragarze śmierci, której autorzy, jako pierwsi polscy dziennikarze, głęboko wniknęli w świat międzynarodowego terroryzmu. Specjalista w odkrywaniu działań rosyjskich służb specjalnych w Polsce.Poeta, publicysta, miłośnik kawy i Bałkanów.


PiotrSkarga.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!