Benedykt XVI o nauczaniu św. Grzegorza

2007-08-24 00:00:00


O nauczaniu św. Grzegorza z Nazjanzu w Kapadocji mówił Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 22 sierpnia w Auli Pawła VI w Watykanie. Papież kontynuował prezentację sylwetki wielkiego teologa, kaznodziei i poety z IV wieku, którą rozpoczął przed dwoma tygodniami (zobacz - Benedykta XVI katecheza o św. Grzegorzu z Nazjanzu)

W katechezie Benedykt XVI podkreślił, że życiową dewizą tego wielkiego teologa były słowa: "Zostałem stworzony, aby wznosić się ku Bogu przez moje dzieło". Św. Grzegorz oddał całkowicie na służbę Bogu i Kościołowi swój talent pisarza i mówcy. W jego licznych dziełach możemy odnaleźć głęboką medytację nad tajemnicą Trójcy Świętej. Swoimi argumentami bronił orzeczenia Soboru Nicejskiego, które mówi, że Bóg jest jeden, ale w trzech osobach: Ojciec, Syn i Duch Święty, "trojakie światło w tej samej chwale zjednoczone".

Papież zwrócił uwagę, że drugim wielkim tematem była prawda, że Chrystus był w pełni człowiekiem. Dowodził, że Syn Boży, aby zbawić człowieka w całości jego ciała, duszy i ducha przyjął wszystkie elementy natury ludzkiej. W przeciwnym razie człowiek nie zostałby zbawiony. Stając się człowiekiem Chrystus dał nam możliwość stawania się takimi jakim On jest.

Św. Grzegorz konsekwentnie dowodził, że Maryja, która dała naturę ludzką Chrystusowi jest prawdziwą matką Boga. W swoim nauczaniu oratorskim święty przypominał, że powinniśmy być solidarni z innymi, gdyż wszyscy jesteśmy jedno w Chrystusie. Dlatego wzywał do gorliwości w pełnieniu dzieł miłosierdzia wobec innych. Ta zaś gorliwość powinna wypływać ze zjednoczenia z miłością Boga w żarliwej nieustannej modlitwie. W niej powinniśmy zwracać swe serce ku Bogu, aby powierzyć Mu się w ofierze, która ma być oczyszczona i przemieniona.

(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.