Benedykt XVI o nauczaniu św. Grzegorza

2007-08-24 00:00:00


O nauczaniu św. Grzegorza z Nazjanzu w Kapadocji mówił Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 22 sierpnia w Auli Pawła VI w Watykanie. Papież kontynuował prezentację sylwetki wielkiego teologa, kaznodziei i poety z IV wieku, którą rozpoczął przed dwoma tygodniami (zobacz - Benedykta XVI katecheza o św. Grzegorzu z Nazjanzu)

W katechezie Benedykt XVI podkreślił, że życiową dewizą tego wielkiego teologa były słowa: "Zostałem stworzony, aby wznosić się ku Bogu przez moje dzieło". Św. Grzegorz oddał całkowicie na służbę Bogu i Kościołowi swój talent pisarza i mówcy. W jego licznych dziełach możemy odnaleźć głęboką medytację nad tajemnicą Trójcy Świętej. Swoimi argumentami bronił orzeczenia Soboru Nicejskiego, które mówi, że Bóg jest jeden, ale w trzech osobach: Ojciec, Syn i Duch Święty, "trojakie światło w tej samej chwale zjednoczone".

Papież zwrócił uwagę, że drugim wielkim tematem była prawda, że Chrystus był w pełni człowiekiem. Dowodził, że Syn Boży, aby zbawić człowieka w całości jego ciała, duszy i ducha przyjął wszystkie elementy natury ludzkiej. W przeciwnym razie człowiek nie zostałby zbawiony. Stając się człowiekiem Chrystus dał nam możliwość stawania się takimi jakim On jest.

Św. Grzegorz konsekwentnie dowodził, że Maryja, która dała naturę ludzką Chrystusowi jest prawdziwą matką Boga. W swoim nauczaniu oratorskim święty przypominał, że powinniśmy być solidarni z innymi, gdyż wszyscy jesteśmy jedno w Chrystusie. Dlatego wzywał do gorliwości w pełnieniu dzieł miłosierdzia wobec innych. Ta zaś gorliwość powinna wypływać ze zjednoczenia z miłością Boga w żarliwej nieustannej modlitwie. W niej powinniśmy zwracać swe serce ku Bogu, aby powierzyć Mu się w ofierze, która ma być oczyszczona i przemieniona.

(źródło: KAI)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025