Berlińczycy zadecydują o zasadach obecności katechizacji w szkołach

2009-02-18 00:00:00

Referendum w sprawie powrotu lekcji religii jako przedmiotu obowiązkowego do szkół w Berlinie odbędzie się 26 kwietnia. Decyzję tę podjął 17 lutego br. Senat stolicy Niemiec, mającej status kraju związkowego.

Tym samym rządząca Senatem koalicja SPD i partii lewicowych przychyliła się do woli inicjatorów referendum: stowarzyszenia „Pro Reli”, kościołów i wspólnot chrześcijańskich, partii CDU, FDP i Zielonych, a także wspólnot żydowskiej i muzułmańskiej.

Pierwotnie stowarzyszenie „Pro Reli” chciało, aby głosowanie przeprowadzić wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które mają się odbyć 7 czerwca, co mogłoby zapewnić większą frekwencję, konieczną do tego, aby wynik referendum był ważny. Ponadto pozwoliłoby to zaoszczędzić ok. 1,4 mln euro. Niestety, kierownictwo Senatu nie zgodziło się na propozycję stowarzyszenia. Opozycja zarzuciła „ czerwono-czerwonej“ koalicji, że celowo wybrała inny termin, aby w referendum wzięła udział jak najmniejsza liczba osób i tym samym aby było ono nieważne.

Od roku szkolnego 2006/7 religia w szkołach kraju związkowego Berlin jest przedmiotem fakultatywnym. Na jej miejsce jako przedmiot obowiązkowy wprowadzono etykę. „Pro Reli” chce, aby uczeń mógł wybierać między obu przedmiotami traktowanymi na równi jako obowiązkowe.

Aby referendum było ważne, do urn będzie musiało pójść co najmniej 610 tysięcy osób (25 procent uprawnionych do głosowania).

Zgodnie z niemiecką ustawą zasadniczą nauka religii w szkołach państwowych jest jednym z przedmiotów obowiązkowych. Wyjątki są możliwe tylko dla tych krajów związkowych, w których 1 stycznia 1949 r. obowiązywała inna zasada. Jednym z nich jest Berlin.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.