Berlińczycy zadecydują o zasadach obecności katechizacji w szkołach
2009-02-18 00:00:00
Referendum w sprawie powrotu lekcji religii jako przedmiotu obowiązkowego do szkół w Berlinie odbędzie się 26 kwietnia. Decyzję tę podjął 17 lutego br. Senat stolicy Niemiec, mającej status kraju związkowego.
Tym samym rządząca Senatem koalicja SPD i partii lewicowych przychyliła się do woli inicjatorów referendum: stowarzyszenia „Pro Reli”, kościołów i wspólnot chrześcijańskich, partii CDU, FDP i Zielonych, a także wspólnot żydowskiej i muzułmańskiej.
Pierwotnie stowarzyszenie „Pro Reli” chciało, aby głosowanie przeprowadzić wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które mają się odbyć 7 czerwca, co mogłoby zapewnić większą frekwencję, konieczną do tego, aby wynik referendum był ważny. Ponadto pozwoliłoby to zaoszczędzić ok. 1,4 mln euro. Niestety, kierownictwo Senatu nie zgodziło się na propozycję stowarzyszenia. Opozycja zarzuciła „ czerwono-czerwonej“ koalicji, że celowo wybrała inny termin, aby w referendum wzięła udział jak najmniejsza liczba osób i tym samym aby było ono nieważne.
Od roku szkolnego 2006/7 religia w szkołach kraju związkowego Berlin jest przedmiotem fakultatywnym. Na jej miejsce jako przedmiot obowiązkowy wprowadzono etykę. „Pro Reli” chce, aby uczeń mógł wybierać między obu przedmiotami traktowanymi na równi jako obowiązkowe.
Aby referendum było ważne, do urn będzie musiało pójść co najmniej 610 tysięcy osób (25 procent uprawnionych do głosowania).
Zgodnie z niemiecką ustawą zasadniczą nauka religii w szkołach państwowych jest jednym z przedmiotów obowiązkowych. Wyjątki są możliwe tylko dla tych krajów związkowych, w których 1 stycznia 1949 r. obowiązywała inna zasada. Jednym z nich jest Berlin.
Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!