Biblie od wiernych z Polski już służą katolikom w Mozambiku

2024-09-03 00:00:00
Biblie od wiernych z Polski już służą katolikom w Mozambiku

Pierwsza część Biblii ufundowanych przez Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi dotarła do katolickich wspólnot parafii Carapira w Mozambiku. Dzięki tej inicjatywie lokalne społeczności otrzymają łącznie 100 egzemplarzy Pisma Świętego w języku macua, co przyczyni się do pogłębienia ich wiary i edukacji religijnej.

 

W temacie ubiegłorocznej kampanii „Wspomóż budowę kaplic w Mozambiku!” dzieje się w ostatnich miesiącach naprawdę wiele. Niedawno informowaliśmy o tym, że odbyło się uroczyste poświęcenie trzeciej kaplicy, którą sfinansowali Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. Teraz pragniemy przekazać, że kilka tygodni temu miało miejsce spotkanie lokalnej rady parafialnej, na której osoby odpowiedzialne za wspólnoty otrzymały pierwszą część Biblii ufundowanych przez Dobrodziejów z Polski.  Docelowo katolickie wspólnoty parafii Carapira otrzymają od nas 100 egzemplarzy Pisma Świętego w lokalnym języku macua.

 

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku Przyjaciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi otrzymali materiały z kampanii poświęconej sytuacji chrześcijan w Mozambiku. Z gazetki pt. „Wołanie z Mozambiku” mogli dowiedzieć się, jak wygląda życie katolików w tym afrykańskim kraju, z jakimi problemami muszą mierzyć się na co dzień i w jaki sposób pomagają im m.in. polscy misjonarze kombonianie.

 

Ponadto otrzymali od nas poświęcony obrazek z wizerunkiem umierającego na Krzyżu Pana Jezusa, ze specjalną modlitwą na odwrocie, list posługującego w Mozambiku ks. biskupa Alberto Very Aréjuli, zachęcający do włączenia się w naszą akcję, a także cegiełkę upamiętniającą zaangażowanie w tę inicjatywę. Hojność Przyjaciół Stowarzyszenia przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrane środki pozwoliły na budowę aż trzech kaplic wraz z niezbędnym wyposażeniem, dzięki czemu nasi katoliccy bracia z Afryki zyskali godziwe warunki do modlitwy, nauki o Chrystusie i miejsce schronienia.

26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.