Biblie od wiernych z Polski już służą katolikom w Mozambiku

2024-09-03 00:00:00
Biblie od wiernych z Polski już służą katolikom w Mozambiku

Pierwsza część Biblii ufundowanych przez Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi dotarła do katolickich wspólnot parafii Carapira w Mozambiku. Dzięki tej inicjatywie lokalne społeczności otrzymają łącznie 100 egzemplarzy Pisma Świętego w języku macua, co przyczyni się do pogłębienia ich wiary i edukacji religijnej.

 

W temacie ubiegłorocznej kampanii „Wspomóż budowę kaplic w Mozambiku!” dzieje się w ostatnich miesiącach naprawdę wiele. Niedawno informowaliśmy o tym, że odbyło się uroczyste poświęcenie trzeciej kaplicy, którą sfinansowali Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. Teraz pragniemy przekazać, że kilka tygodni temu miało miejsce spotkanie lokalnej rady parafialnej, na której osoby odpowiedzialne za wspólnoty otrzymały pierwszą część Biblii ufundowanych przez Dobrodziejów z Polski.  Docelowo katolickie wspólnoty parafii Carapira otrzymają od nas 100 egzemplarzy Pisma Świętego w lokalnym języku macua.

 

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku Przyjaciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi otrzymali materiały z kampanii poświęconej sytuacji chrześcijan w Mozambiku. Z gazetki pt. „Wołanie z Mozambiku” mogli dowiedzieć się, jak wygląda życie katolików w tym afrykańskim kraju, z jakimi problemami muszą mierzyć się na co dzień i w jaki sposób pomagają im m.in. polscy misjonarze kombonianie.

 

Ponadto otrzymali od nas poświęcony obrazek z wizerunkiem umierającego na Krzyżu Pana Jezusa, ze specjalną modlitwą na odwrocie, list posługującego w Mozambiku ks. biskupa Alberto Very Aréjuli, zachęcający do włączenia się w naszą akcję, a także cegiełkę upamiętniającą zaangażowanie w tę inicjatywę. Hojność Przyjaciół Stowarzyszenia przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrane środki pozwoliły na budowę aż trzech kaplic wraz z niezbędnym wyposażeniem, dzięki czemu nasi katoliccy bracia z Afryki zyskali godziwe warunki do modlitwy, nauki o Chrystusie i miejsce schronienia.

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.