Biskupi zbudują tysiąc domów

2012-01-04 00:00:00
Biskupi zbudują tysiąc domów

Konferencja Katolickich Biskupów Filipin (CBCP) poszukuje funduszy na budowę tysiąca domów dla ofiar grudniowej powodzi na wyspie Mindanao, która spowodowała ponad 1200 ofiar śmiertelnych. Setki tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy.
 
Plan episkopatu przewiduje wzniesienie 400 domów w mieście Cagayan de Oro, kolejnych 400 „domów przejściowych” w Iligan oraz 200 tymczasowych miejsc pobytu w Dumaguete na wyspie Negros. – Te w Iligan i Dumaguete powstaną tam, gdzie były, natomiast w Cagayan de Oro zostaną one wzniesione w innym miejscu. Musimy znaleźć odpowiednie miejsce dla 400 tamtejszych rodzin – powiedział sekretarz wykonawczy Komisji ds. Społecznych CBCP ks. Edwin Gariguez.
 
Ujawnił, że termin rozpoczęcia budowy zależy od pozyskania funduszy, głównie od Caritas Internationalis, którą poproszono o 70 milionów peso (1,6 mln dolarów), ma jednak nadzieję, że nastąpi to już w połowie lutego. Choć bowiem wciąż napływa pomoc żywnościowa dla poszkodowanych, to ich podstawową potrzeba jest dach nad głową. – Istnieje 10 miasteczek namiotowych, ale są one tymczasowe. Chcemy zająć się relokacją i zapewnieniem schronienia na dłuższy czas. Inaczej mieszkańcy będą wracać na niebezpieczne tereny – wyjaśnił duchowny.
 
Również władze i inne organizacje zamierzają zając się potrzebami mieszkaniowymi powodzian. Sekretarz ds. opieki społecznej Corazon Soliman zapewniła, że rząd chce wybudować pewną liczbę stałych domów dla poszkodowanych, przebywających obecnie w miasteczkach namiotowych, szkołach i kościołach. Także prowadzony przez jezuitów uniwersytet Ateneum Manilskie w Quezon City planuje budowę 200 domów w dwóch miastach najbardziej dotkniętych przez powódź. Była ona wynikiem tajfunu, jaki w nocy z 16 na 17 grudnia przeszedł nad południem Filipin.
 
W Polsce zbiórkę środków z przeznaczeniem na pomoc Filipińczykom prowadzi Caritas Polska. – Chcemy przekazać tamtejszej Caritas 50 tysięcy euro. Od dzisiaj do 15 stycznia 2012 r. każdy SMS o treści POMAGAM, wysłany pod nasz numer 72 052 wesprze zbiórkę - informują organizatorzy. Proszą także o wpłaty na konto: Caritas Polska, Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: FILIPINY.
 
Również polscy marianie pracujący na Mindanao pragną pomóc poszkodowanym. Inicjatywę zakonników wsparł metropolita Cagayan de Oro, abp Antonio Ledesma. – Chciałbym prosić naszych braci i siostry w Polsce, aby nam pomogli w tej trudnej sytuacji. Wspierajcie nas modlitwą i darami materialnymi. Jesteśmy jedną rodziną dzieci Bożych – przekonuje hierarcha w ogłoszonym 23 grudnia przesłaniu. Ofiary można wpłacać na konto: Zgromadzenie Księży Marianów, Sekretariat Misyjny, ul. Św. Bonifacego 9, 02-914 Warszawa, PKO BP SA Oddział 13 w Warszawie, nr 35 1020 1068 0000 1602 0067 2329, z dopiskiem: FILIPINY.


Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.