Biskupi zbudują tysiąc domów

2012-01-04 00:00:00
Biskupi zbudują tysiąc domów

Konferencja Katolickich Biskupów Filipin (CBCP) poszukuje funduszy na budowę tysiąca domów dla ofiar grudniowej powodzi na wyspie Mindanao, która spowodowała ponad 1200 ofiar śmiertelnych. Setki tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy.
 
Plan episkopatu przewiduje wzniesienie 400 domów w mieście Cagayan de Oro, kolejnych 400 „domów przejściowych” w Iligan oraz 200 tymczasowych miejsc pobytu w Dumaguete na wyspie Negros. – Te w Iligan i Dumaguete powstaną tam, gdzie były, natomiast w Cagayan de Oro zostaną one wzniesione w innym miejscu. Musimy znaleźć odpowiednie miejsce dla 400 tamtejszych rodzin – powiedział sekretarz wykonawczy Komisji ds. Społecznych CBCP ks. Edwin Gariguez.
 
Ujawnił, że termin rozpoczęcia budowy zależy od pozyskania funduszy, głównie od Caritas Internationalis, którą poproszono o 70 milionów peso (1,6 mln dolarów), ma jednak nadzieję, że nastąpi to już w połowie lutego. Choć bowiem wciąż napływa pomoc żywnościowa dla poszkodowanych, to ich podstawową potrzeba jest dach nad głową. – Istnieje 10 miasteczek namiotowych, ale są one tymczasowe. Chcemy zająć się relokacją i zapewnieniem schronienia na dłuższy czas. Inaczej mieszkańcy będą wracać na niebezpieczne tereny – wyjaśnił duchowny.
 
Również władze i inne organizacje zamierzają zając się potrzebami mieszkaniowymi powodzian. Sekretarz ds. opieki społecznej Corazon Soliman zapewniła, że rząd chce wybudować pewną liczbę stałych domów dla poszkodowanych, przebywających obecnie w miasteczkach namiotowych, szkołach i kościołach. Także prowadzony przez jezuitów uniwersytet Ateneum Manilskie w Quezon City planuje budowę 200 domów w dwóch miastach najbardziej dotkniętych przez powódź. Była ona wynikiem tajfunu, jaki w nocy z 16 na 17 grudnia przeszedł nad południem Filipin.
 
W Polsce zbiórkę środków z przeznaczeniem na pomoc Filipińczykom prowadzi Caritas Polska. – Chcemy przekazać tamtejszej Caritas 50 tysięcy euro. Od dzisiaj do 15 stycznia 2012 r. każdy SMS o treści POMAGAM, wysłany pod nasz numer 72 052 wesprze zbiórkę - informują organizatorzy. Proszą także o wpłaty na konto: Caritas Polska, Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: FILIPINY.
 
Również polscy marianie pracujący na Mindanao pragną pomóc poszkodowanym. Inicjatywę zakonników wsparł metropolita Cagayan de Oro, abp Antonio Ledesma. – Chciałbym prosić naszych braci i siostry w Polsce, aby nam pomogli w tej trudnej sytuacji. Wspierajcie nas modlitwą i darami materialnymi. Jesteśmy jedną rodziną dzieci Bożych – przekonuje hierarcha w ogłoszonym 23 grudnia przesłaniu. Ofiary można wpłacać na konto: Zgromadzenie Księży Marianów, Sekretariat Misyjny, ul. Św. Bonifacego 9, 02-914 Warszawa, PKO BP SA Oddział 13 w Warszawie, nr 35 1020 1068 0000 1602 0067 2329, z dopiskiem: FILIPINY.


Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.