Bitwa pod Białymstokiem A.D. 1769 - festiwal historyczny

2012-07-03 00:00:00
Bitwa pod Białymstokiem A.D. 1769 - festiwal historyczny


Zapraszamy do wzięcia udziału w Festiwalu Rekonstrukcyjno – Historycznym „BITWA POD BIAŁYMSTOKIEM A.D. 1769”, którego inicjatorami są: Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Juchnowca „Partnerstwo dla przyszłości” oraz Fundacja „Pro Anima”. Festiwal otrzymał dotację Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Patronat nad festiwalem objął m.in. dwumiesięcznik „Polonia Christiana” oraz portal internetowy PCh24.pl

Festiwal poświęcony jest upamiętnieniu bitwy z 15 lipca 1769 r. podczas której 4000 żołnierzy Konfederacji Barskiej stoczyło bitwę z zawodową armią carską pod dowództwem Generała Golicyna. Bitwa, która została stoczona pod Białymstokiem, w okolicy Olmont rozstrzygnęła losy marszu konfederatów na Litwę.

Wśród punktów programu tegorocznego, pierwszego Festiwalu zaplanowaliśmy m.in. koncert pieśni staropolskiej w wykonaniu Jacka Kowalskiego wraz z zespołem, który poprzedzi wystąpienie profesora Józefa Maroszka oraz promocja nowego szlaku turystycznego związanego z bitwą. W dzień rocznicy 15 lipca 2012 r. odprawiona zostanie Msza Święta z oprawą muzyczną z XVIII wieku oraz odbędą się pokazy wojskowe z epoki, festyn rodzinny i koncerty muzyczne na polu bitwy. W ramach przygotowania do imprezy powstał obraz przedstawiający bitwę. Wydana zostanie także kartka pocztowa. Zapraszamy!

Program festiwalu:

14 lipca, sobota

19.00 - Koncert Jacka Kowalskiego z Zespołem - Aula Magna Pałacu Branickich 

15 lipca, niedziela
 
13.30 - Msza Święta z oprawą muzyczną z XVIII wieku, Kościół Farny (mały) w Białymstoku, 
15.00 - 17.00 - Przemarsz wojsk oraz gości na trasie Fara – Olmonty,

15.00 - 19.00 - Wejście wojsk konfederackich do Olmont, powitanie, krótki koncert Jacka Kowalskiego z Zespołem, pokazy żołnierskie w tym salwy armatnie, festyn rodzinny z atrakcjami,
19.00 - 21.00 - Koncert piosenek i pieśni polskich,
21.00 - Zakończenie Festiwalu.

W ramach przygotowania do imprezy powstał obraz przedstawiający bitwę. Wydana zostanie także kartka pocztowa.

Źródło: olmonty1769.pl 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.