Bp. Sgreccia: Kościół zwraca uwagę na poszanowanie godności ludzkiej

2007-11-23 00:00:00

Możliwość przeprogramowania dorosłej komórki macierzystej tak, aby miała właściwości zarodkowej komórki macierzystej wydaje się nie wiązać z dylematami etycznymi - stwierdził bp Elio Sgreccia. Prezes Papieskiej Akademii Życia odniósł się do doniesień naukowców japońskich i amerykańskich. Bp Sgreccia zaznaczył, że Kościół nie wnika w szczegóły procesu technologicznego, natomiast zwraca uwagę na poszanowanie ludzkiej godności. Jeśli ten warunek jest zachowany, nauka może swobodnie prowadzić poszukiwania nowych rozwiązań.

Właśnie w imię poszanowania godności Kościół przeciwstawia się klonowaniu człowieka oraz niszczeniu ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. – Nie można bowiem ratować jednego życia unicestwiając drugie – podkreślił bp Sgreccia. Jednocześnie przypomniał, że kierujący zespołem naukowców japońskich prof. Shinya Yamanaka uczestniczył w ubiegłorocznej sesji Papieskiej Akademii Życia.

Trzeba powiedzieć, że w tym sukcesie mamy także do czynienia ze zbieżnością, jaka zachodzi między etyką a prawdziwą nauką – powiedział bp Sgreccia. Etyka, która szanuje człowieka jest użyteczna także dla badań naukowych. – Widać też i to, że nie jest prawdą, jakoby Kościół był przeciwny badaniom naukowym – dodał prezes Papieskiej Akademii Życia. – Jest natomiast przeciwny złym badaniom, które szkodzą człowiekowi, w tym przypadku człowiekowi w stadium embrionalnym.

Japońscy i amerykańscy naukowcy ogłosili niedawno, że doszli do etapu, w którym można uzyskać komórki macierzyste jak gdyby "skrojone na miarę" dla konkretnego pacjenta z jego własnych komórek i bez obawy odrzucenia przeszczepu. Według bioetyków nowy sposób pozyskiwania komórek macierzystych, nie wymagający niszczenia zarodków, jest prawdziwym przełomem i może zmienić całkowicie etyczną refleksję nad pozyskiwaniem komórek potrzebnych do leczenia niektórych chorób.

Ks. Tadeusz Pacholczyk z Narodowego Katolickiego Centrum Bioetyki w Filadelfii uważa, że odkrycie uczonych z amerykańskiego Uniwersytetu Wisconsin-Madison i japońskiego Kioto, polegające na wyhodowaniu zarodkowych komórek macierzystych z komórek ludzkiej skóry, jest niezwykle ważne. – Każdy czekał na ten dzień. To powinno być rozwiązaniem wielu moralnych zastrzeżeń, które podnoszono przez lata - powiedział duchowny na łamach dziennika "New York Times".

Osiągnięcia obydwu zespołów przyjęli z zadowoleniem także biskupi Australii. Przewodniczący tamtejszego episkopatu, abp Philip Wilson wyraził nadzieję, że właściwe wnioski wyciągną z tych przełomowych rezultatów ustawodawcy. – Powinni oni zaniechać legalizacji klonowania oraz niszczenia życia istot ludzkich dla uzyskania komórek macierzystych - stwierdził hierarcha.

Prezydent USA George W. Bush, który już dwa razy wetował ustawę umożliwiającą finansowanie narodowych badań nad komórkami zarodkowymi, przyjął entuzjastycznie wiadomość o przełomowym odkryciu. W oficjalnym oświadczeniu Biały Dom podkreślił, że prezydent jest "zwolennikiem postępu naukowego w ramach norm etycznych i gorąco popiera te metody, które nie wiążą się z niszczeniem życia".

Nowa metoda, o której piszą naukowe pisma "Cell" i "Nature" ma pozwolić na wytwarzanie komórek macierzystych z tkanek należących do osoby, która potrzebuje przeszczepu. Niepotrzebne byłoby więc klonowanie genetycznie dopasowanego materiału pozyskiwanego z embrionu. Dotąd klonowanie takie oznaczało uśmiercanie embrionu. Wyhodowane przez naukowców komórki wydają się być niezwykle podobne do macierzystych komórek zarodkowych.

Kościół katolicki sprzeciwia się klonowaniu człowieka zarówno reprodukcyjnemu jak i terapeutycznemu. Jak podkreślają katoliccy bioetycy, klonowanie w celach medycznych polega na produkcji komórek i tkanek od sklonowanych embrionów ludzkich, czyli od istnień ludzkich, których rozwój zostaje przerwany po to, aby zostać wykorzystany do "naprawy" innego, dorosłego człowieka.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.