Bp. Sgreccia: Kościół zwraca uwagę na poszanowanie godności ludzkiej
2007-11-23 00:00:00
– Możliwość przeprogramowania dorosłej komórki macierzystej tak, aby miała właściwości zarodkowej komórki macierzystej wydaje się nie wiązać z dylematami etycznymi - stwierdził bp Elio Sgreccia. Prezes Papieskiej Akademii Życia odniósł się do doniesień naukowców japońskich i amerykańskich. Bp Sgreccia zaznaczył, że Kościół nie wnika w szczegóły procesu technologicznego, natomiast zwraca uwagę na poszanowanie ludzkiej godności. Jeśli ten warunek jest zachowany, nauka może swobodnie prowadzić poszukiwania nowych rozwiązań.
Właśnie w imię poszanowania godności Kościół przeciwstawia się klonowaniu człowieka oraz niszczeniu ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. – Nie można bowiem ratować jednego życia unicestwiając drugie – podkreślił bp Sgreccia. Jednocześnie przypomniał, że kierujący zespołem naukowców japońskich prof. Shinya Yamanaka uczestniczył w ubiegłorocznej sesji Papieskiej Akademii Życia.
– Trzeba powiedzieć, że w tym sukcesie mamy także do czynienia ze zbieżnością, jaka zachodzi między etyką a prawdziwą nauką – powiedział bp Sgreccia. Etyka, która szanuje człowieka jest użyteczna także dla badań naukowych. – Widać też i to, że nie jest prawdą, jakoby Kościół był przeciwny badaniom naukowym – dodał prezes Papieskiej Akademii Życia. – Jest natomiast przeciwny złym badaniom, które szkodzą człowiekowi, w tym przypadku człowiekowi w stadium embrionalnym.
Japońscy i amerykańscy naukowcy ogłosili niedawno, że doszli do etapu, w którym można uzyskać komórki macierzyste jak gdyby "skrojone na miarę" dla konkretnego pacjenta z jego własnych komórek i bez obawy odrzucenia przeszczepu. Według bioetyków nowy sposób pozyskiwania komórek macierzystych, nie wymagający niszczenia zarodków, jest prawdziwym przełomem i może zmienić całkowicie etyczną refleksję nad pozyskiwaniem komórek potrzebnych do leczenia niektórych chorób.
Ks. Tadeusz Pacholczyk z Narodowego Katolickiego Centrum Bioetyki w Filadelfii uważa, że odkrycie uczonych z amerykańskiego Uniwersytetu Wisconsin-Madison i japońskiego Kioto, polegające na wyhodowaniu zarodkowych komórek macierzystych z komórek ludzkiej skóry, jest niezwykle ważne. – Każdy czekał na ten dzień. To powinno być rozwiązaniem wielu moralnych zastrzeżeń, które podnoszono przez lata - powiedział duchowny na łamach dziennika "New York Times".
Osiągnięcia obydwu zespołów przyjęli z zadowoleniem także biskupi Australii. Przewodniczący tamtejszego episkopatu, abp Philip Wilson wyraził nadzieję, że właściwe wnioski wyciągną z tych przełomowych rezultatów ustawodawcy. – Powinni oni zaniechać legalizacji klonowania oraz niszczenia życia istot ludzkich dla uzyskania komórek macierzystych - stwierdził hierarcha.
Prezydent USA George W. Bush, który już dwa razy wetował ustawę umożliwiającą finansowanie narodowych badań nad komórkami zarodkowymi, przyjął entuzjastycznie wiadomość o przełomowym odkryciu. W oficjalnym oświadczeniu Biały Dom podkreślił, że prezydent jest "zwolennikiem postępu naukowego w ramach norm etycznych i gorąco popiera te metody, które nie wiążą się z niszczeniem życia".
Nowa metoda, o której piszą naukowe pisma "Cell" i "Nature" ma pozwolić na wytwarzanie komórek macierzystych z tkanek należących do osoby, która potrzebuje przeszczepu. Niepotrzebne byłoby więc klonowanie genetycznie dopasowanego materiału pozyskiwanego z embrionu. Dotąd klonowanie takie oznaczało uśmiercanie embrionu. Wyhodowane przez naukowców komórki wydają się być niezwykle podobne do macierzystych komórek zarodkowych.
Kościół katolicki sprzeciwia się klonowaniu człowieka zarówno reprodukcyjnemu jak i terapeutycznemu. Jak podkreślają katoliccy bioetycy, klonowanie w celach medycznych polega na produkcji komórek i tkanek od sklonowanych embrionów ludzkich, czyli od istnień ludzkich, których rozwój zostaje przerwany po to, aby zostać wykorzystany do "naprawy" innego, dorosłego człowieka.
Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025