Czy naprawdę chcemy żyć w kraju, w którym Pismo Święte drze się na strzępy, lekcję religii ruguje ze szkół, a krzyż usuwa z przestrzeni publicznej? – pytał swego czasu bp Piotr Libera w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Warto przypomnieć w całości jego słowa.
Lata mijają, a okazuje się, że słowa płockiego biskupa Piotra Libery z 2012 roku brzmią, jakby były wypowiedziane dzisiaj. Okazją do tej gorzkiej refleksji było 15-lecie parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. W homilii hierarcha podkreślał, że człowiek wiary może mieć zawsze pewność, iż każdy, kto potrafi powiedzieć: „Jezu, ufam Tobie!”, zazna Bożego miłosierdzia. Prosił, by wierni byli świadkami miłosierdzia i wierzyli, że choć tylu z kpi z Jezusa, potęga tej wiary miłosiernej jest niezmiennie szansą dla człowieka i dla całego kraju.
„Czy naprawdę chcemy Polski bez Dekalogu, Ewangelii, katedr i kościołów? Czy naprawdę chcemy żyć w kraju, w którym Pismo Święte drze się na strzępy, historię redukuje do historii Europy, lekcję religii na nowo ruguje ze szkół, a krzyż usuwa z przestrzeni publicznej? Czy chcemy żyć w kraju, w którym szlachetną wiarę w Boże Miłosierdzie i Opatrzność zastępuje wiara w czary i wróżby, w magów i astrologów?” – pytał wówczas obecnych w świątyni parafialnej bp Piotr Libera.
Ordynariusz płocki znany jest z odważnego zabierania głosu w ważnych sprawach publicznych, a także z głębokiego zaangażowania modlitewnego. W 2019 roku, za zgodą papieża Franciszka, odbył półroczny pobyt na modlitwie w Klasztorze Kamedułów w Krakowie. Kard. Kazimierz Nycz formalnie objął wówczas funkcję administratora apostolskiego sede plena w diecezji płockiej. Wiele z obowiązków bpa Libery przejął też natenczas bp Mirosław Milewski.
PiotrSkarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy