Bp Napierała do rolników: nie sprzedawajcie polskiej ziemi

2007-08-20 00:00:00


O niesprzedawanie polskiej ziemi zaapelował do rolników biskup kaliski Stanisław Napierała. Przewodniczył on Mszy św. dożynkowej w Pleszewie. W homilii mówił m.in. o niesprawiedliwym traktowaniu polskich rolników w Unii Europejskiej – informuje KAI.



Ziemia jest dobrem nieporównywalnym z innym dobrem - mówił bp Napierała. To dobro wszystkich Polaków, z którym łączą się nasze dzieje historyczne, kulturalne i duchowe. Dlatego hierarcha wskazywał na rolników jako tych, przed którymi stoi ważne i trudne zadanie obrony polskiej ziemi. - Na pewno będą pokusy, aby sprzedać ziemię obcym, a wy w wypełnianiu swego zadania będziecie osamotnieni. Będą was namawiać i doradzać, abyście ziemię sprzedali. Nie poddawajcie się, trwajcie na straży polskiej ziemi - apelował biskup kaliski.


Wskazywał także na niesprawiedliwe, jego zdaniem, traktowanie rolników w Unii Europejskiej. - Polscy rolnicy ciągle nie cieszą się tym samym prawem, co ich koledzy ze "starej" Unii Europejskiej. Tę niesprawiedliwość trzeba przypominać i uwrażliwiać na nią polskie władze pertraktujące w Unii - przekonywał bp Napierała. Dodał, że tylko rolnicy posiadający duże gospodarstwa mają lepsze dochody. - Żeby mieć dochody, trzeba posiadać dużo ziemi i wiele produkować. Większość polskich rolników nie ma łatwo i ledwie wiąże koniec z końcem - ubolewał hierarcha.


Dożynki diecezjalne mają już za sobą szesnastoletnią tradycję. W poprzednich latach odbywały się m.in. w Skalmierzycach, Kaliszu, Twardogórze, Jarocinie, Ostrowie Wielkopolskim, Lutogniewie, Koźminie, Gorzycach Wielkich, Trzcinicy.


Źródło: KAI

Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025