Bp Płoski: WP na misjach broni współczesnego przedmurza

2007-09-12 00:00:00

Do chronienia wartości chrześcijańskich i nie przekształcania Europy w Euroarabię zaapelował 11 września biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. Hierarcha wygłosił homilię podczas Mszy świętej celebrowanej na warszawskiej Cytadeli w przeddzień Święta Wojsk Lądowych - informuje KAI.


W modlitwie uczestniczyły m.in. rodziny żołnierzy poległych podczas pełnienia misji pokojowych.

Bp Płoski zestawił zwycięstwo, jakie w XVII w. pod Wiedniem odniósł nad Turkami Jan III Sobieski z terrorystycznymi atakami na USA z 11 września 2001 r. - Atak ten został zaplanowany ze zbrodniczą precyzją przez Osamę bin Ladena i grupę terrorystów islamskich dokładnie, nieomal co do godziny, tak, aby w rocznicę bitwy pod Wiedniem pomścić na "niewiernych" nie tylko największą klęskę islamu w historii, ale również zadać zabójczy cios naszej cywilizacji - powiedział biskup polowy.

Bp Płoski powiedział, że bezprecedensowy, zbrodniczy atak terrorystów islamskich był skierowany nie tylko w najpotężniejsze państwo naszej cywilizacji, ale był atakiem przeciwko ludzkości.

Biskup podkreślił przy tym znaczenie polskich żołnierzy w koalicji przeciwko globalnemu terroryzmowi. - Na swych mundurach, sztandarach, pancerzach XXI wieku zanieśli biało-czerwone znaki tam, gdzie dziś przebiega w globalnej skali skomplikowana granica przedmurza - powiedział bp Płoski.

Na zakończenie biskup polowy zawierzył żołnierzy wojsk lądowych Maryi, odczytując hymn na cześć Bogarodzicy.

Wraz z biskupem Płoskim przy ołtarzu modlił się ks. płk Dariusz Kowalski, Dziekan Wojsk Lądowych, przedstawiciele Ordynariatu Prawosławnego oraz Ewangelickiego Duszpasterstwa wojskowego.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, generałowie WP oraz członkowie rodzin żołnierzy poległych podczas pełnienia misji pokojowych.

Bp Płoski, wraz z biskupami polowymi prawosławnym i ewangelickim zapalili znicze przed epitafium ku czci żołnierzy Wojsk Lądowych poległych podczas pełnienia służby w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Kwiaty i znicze złożyli również żołnierze i rodziny poległych.

(źródło: KAI)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025