Bp Tyrawa: Śluby Jasnogórskie winny kształtować nasze życie

2007-08-23 00:00:00


Śluby Jasnogórskie z 1956 roku odegrały ogromną rolę w naszej historii. Niestety, teraz próbuje się pomniejszyć ich znaczenie - tak o akcie zawierzenia narodu polskiego Czarnej Madonnie powiedział w rozmowie z KAI ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa.

Zdaniem ordynariusza bydgoskiego, Śluby Jasnogórskie były konkretnym punktem odniesienia, wobec którego powinniśmy nadal kształtować nasze życie duchowe i społeczne. - W świecie techniki postęp dokonuje się w ten sposób, że przyjmujemy coś, co jest nowe. Nie można jednak tej miary stosować do sfery ducha i wymyślać coraz nowszych norm i kryteriów. Tutaj postęp dokonuje się przez wierność, nieustanny powrót do tego, co było na początku. A na początku były m.in. te Śluby - powiedział bp Tyrawa. Nazwał Śluby Jasnogórskie "określeniem konkretnych wytycznych na czas komunizmu i czas późniejszych przemian, w których nie zawsze potrafimy się odnaleźć".

Według hierarchy, najważniejsze przemiany w Polsce dokonały się dzięki "ideałowi wyrażonemu w Ślubach Jasnogórskich". - To była inspiracja i ostateczna moc ducha. Dzisiaj wchodzimy w nową rzeczywistość zawieruchy moralnej. Dlatego tamten akt oddania powinien nas nieustannie podnosić na duchu, żebyśmy się nie zajmowali banałem, tylko tym, w czym tkwi jądro i energia życia - podkreślił bp Tyrawa.

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 r. w Częstochowie przy udziale około miliona wiernych. Była to modlitwa, której tekst osobiście ułożył Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński w czwartym miesiącu przymusowego internowania w Komańczy. Rotę Ślubów wygłosił bp Michał Klepacz, pełniący wówczas obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski.

Śluby Narodu były przede wszystkim początkiem programu odnowy moralnej polskiego społeczeństwa, skażonego zarówno tradycyjnymi wadami w formie np. pijaństwa, jak i nowymi wynikającymi z masowej deprawacji będącej owocem systemu komunistycznego. Chodziło o obronę życia, wierności małżeńskiej, godności kobiety, świętości rodziny, katolickiego wychowania dzieci, walkę z nienawiścią, przemocą i wyzyskiem, marnotrawstwem, nieuczciwością.

W 50. rocznicę ich złożenia, ponowiono Śluby Jasnogórskie. 26 sierpnia 2006 r. na Jasnej Górze zebrało się ponad 200 tys. wiernych. Tekst Ślubów odczytał Prymas Polski kard. Józef Glemp.

(źródło: KAI)

Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.