Śluby Jasnogórskie z 1956 roku odegrały ogromną rolę w naszej historii. Niestety, teraz próbuje się pomniejszyć ich znaczenie - tak o akcie zawierzenia narodu polskiego Czarnej Madonnie powiedział w rozmowie z KAI ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa.
Zdaniem ordynariusza bydgoskiego, Śluby Jasnogórskie były konkretnym punktem odniesienia, wobec którego powinniśmy nadal kształtować nasze życie duchowe i społeczne. - W świecie techniki postęp dokonuje się w ten sposób, że przyjmujemy coś, co jest nowe. Nie można jednak tej miary stosować do sfery ducha i wymyślać coraz nowszych norm i kryteriów. Tutaj postęp dokonuje się przez wierność, nieustanny powrót do tego, co było na początku. A na początku były m.in. te Śluby - powiedział bp Tyrawa. Nazwał Śluby Jasnogórskie "określeniem konkretnych wytycznych na czas komunizmu i czas późniejszych przemian, w których nie zawsze potrafimy się odnaleźć".
Według hierarchy, najważniejsze przemiany w Polsce dokonały się dzięki "ideałowi wyrażonemu w Ślubach Jasnogórskich". - To była inspiracja i ostateczna moc ducha. Dzisiaj wchodzimy w nową rzeczywistość zawieruchy moralnej. Dlatego tamten akt oddania powinien nas nieustannie podnosić na duchu, żebyśmy się nie zajmowali banałem, tylko tym, w czym tkwi jądro i energia życia - podkreślił bp Tyrawa.
Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 r. w Częstochowie przy udziale około miliona wiernych. Była to modlitwa, której tekst osobiście ułożył Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński w czwartym miesiącu przymusowego internowania w Komańczy. Rotę Ślubów wygłosił bp Michał Klepacz, pełniący wówczas obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski.
Śluby Narodu były przede wszystkim początkiem programu odnowy moralnej polskiego społeczeństwa, skażonego zarówno tradycyjnymi wadami w formie np. pijaństwa, jak i nowymi wynikającymi z masowej deprawacji będącej owocem systemu komunistycznego. Chodziło o obronę życia, wierności małżeńskiej, godności kobiety, świętości rodziny, katolickiego wychowania dzieci, walkę z nienawiścią, przemocą i wyzyskiem, marnotrawstwem, nieuczciwością.
W 50. rocznicę ich złożenia, ponowiono Śluby Jasnogórskie. 26 sierpnia 2006 r. na Jasnej Górze zebrało się ponad 200 tys. wiernych. Tekst Ślubów odczytał Prymas Polski kard. Józef Glemp.
(źródło: KAI)
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy