Bp Tyrawa: Śluby Jasnogórskie winny kształtować nasze życie

2007-08-23 00:00:00


Śluby Jasnogórskie z 1956 roku odegrały ogromną rolę w naszej historii. Niestety, teraz próbuje się pomniejszyć ich znaczenie - tak o akcie zawierzenia narodu polskiego Czarnej Madonnie powiedział w rozmowie z KAI ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa.

Zdaniem ordynariusza bydgoskiego, Śluby Jasnogórskie były konkretnym punktem odniesienia, wobec którego powinniśmy nadal kształtować nasze życie duchowe i społeczne. - W świecie techniki postęp dokonuje się w ten sposób, że przyjmujemy coś, co jest nowe. Nie można jednak tej miary stosować do sfery ducha i wymyślać coraz nowszych norm i kryteriów. Tutaj postęp dokonuje się przez wierność, nieustanny powrót do tego, co było na początku. A na początku były m.in. te Śluby - powiedział bp Tyrawa. Nazwał Śluby Jasnogórskie "określeniem konkretnych wytycznych na czas komunizmu i czas późniejszych przemian, w których nie zawsze potrafimy się odnaleźć".

Według hierarchy, najważniejsze przemiany w Polsce dokonały się dzięki "ideałowi wyrażonemu w Ślubach Jasnogórskich". - To była inspiracja i ostateczna moc ducha. Dzisiaj wchodzimy w nową rzeczywistość zawieruchy moralnej. Dlatego tamten akt oddania powinien nas nieustannie podnosić na duchu, żebyśmy się nie zajmowali banałem, tylko tym, w czym tkwi jądro i energia życia - podkreślił bp Tyrawa.

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 r. w Częstochowie przy udziale około miliona wiernych. Była to modlitwa, której tekst osobiście ułożył Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński w czwartym miesiącu przymusowego internowania w Komańczy. Rotę Ślubów wygłosił bp Michał Klepacz, pełniący wówczas obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski.

Śluby Narodu były przede wszystkim początkiem programu odnowy moralnej polskiego społeczeństwa, skażonego zarówno tradycyjnymi wadami w formie np. pijaństwa, jak i nowymi wynikającymi z masowej deprawacji będącej owocem systemu komunistycznego. Chodziło o obronę życia, wierności małżeńskiej, godności kobiety, świętości rodziny, katolickiego wychowania dzieci, walkę z nienawiścią, przemocą i wyzyskiem, marnotrawstwem, nieuczciwością.

W 50. rocznicę ich złożenia, ponowiono Śluby Jasnogórskie. 26 sierpnia 2006 r. na Jasnej Górze zebrało się ponad 200 tys. wiernych. Tekst Ślubów odczytał Prymas Polski kard. Józef Glemp.

(źródło: KAI)

W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.