Chile: farmaceuci odmawiają sprzedaży środków wczesnoporonnych
2007-11-05 00:00:00
Jedna z wielkich chilijskich sieci farmaceutycznych, SalcoBrand domaga się poszanowania swobody sumienia i odmawia dystrybucji pigułki wczesnoporonnej. Zdaniem dziennikarzy jest to reakcja na poniedziałkowy apel Benedykta XVI – donosi Radio Watykańskie. Bojkot ogłoszony przez aptekarzy poparli chilijscy biskupi.
Ojciec Święty wezwał farmaceutów katolickich, aby pełnili rolę wychowawczą wobec pacjentów i zapoznawali ich z etycznymi konsekwencjami używania pewnych środków medycznych. Papież podkreślił, że podobnie jak inni obywatele mają oni prawo do sprzeciwu sumienia.
Socjalistyczny rząd Michelle Bachelet wpisał tak zwaną „pigułkę dzień po” na krajową listę leków i grozi aptekarzom odmawiającym sprzedaży środków poronnych i antykoncepcyjnych mandatem do 66 tys. dolarów USA – przypomina rozgłośnia watykańska. Chilijski Kościół skrytykował podjętą półtora roku temu decyzję rządu o bezpłatnej dystrybucji środków wczesnoporonnych wśród młodzieży powyżej 14. roku życia.
Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Chile, farmaceuci mają prawo odmówić sprzedaży danego specyfiku w sytuacji sprzeciwu moralnego. – Nie można być nietolerancyjnym wobec sumienia, które nie chce, wobec wciąż istniejących wątpliwości badawczych, przyczyniać się do promowania pigułek mających być może skutki poronne – stwierdził bp Alejandro Goić.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.