Coraz głośniej o Kongresie Krucjaty Młodych

2012-11-27 00:00:00
Coraz głośniej o Kongresie Krucjaty Młodych

Sobotni kongres, na którym spotkają się młodzi konserwatyści z całej Polski, przykuwa uwagę kolejnych mediów. We wtorkowym numerze „Gazety Polskiej Codziennie” zamieszczono artykuł o corocznym spotkaniu działającej przy Instytucie im. ks. Piotra Skargi Krucjaty Młodych i jej sympatyków. O wydarzeniu napisał też portal 10milionow.pl.

Jak piszą redaktorzy „Codziennej”, Kongres nie ogranicza się do spotkania młodych katolików świeckich, ale jest także wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym.  „Dwa lata temu jego uczestnicy mogli wysłuchać twórczości sarmackiego barda Jacka Kowalskiego i Klubu Świętego Ludwika, a w ubiegłym roku do walki o cywilizację chrześcijańską zagrzewały rytmy Starego Olsy” – czytamy w artykule zamieszczonym w tymże dzienniku. Warto przypomnieć, że tegoroczne spotkanie w Warszawie jest w pewnym sensie wyjątkowe – jednym z jego punktów będzie bowiem pierwszy w Polsce (!) pokaz filmu „Cristiada” – ekranizacji wydarzeń z Meksyku po 1926 roku, kiedy to liczna społeczność katolicka stawiła opór ateistycznej tyranii ówczesnych władz państwowych.

„Gazeta Polska Codziennie” przypomina także o innych, nie mniej interesujących punktach Kongresu, czyli o zaplanowanych wykładach ks. Grzegorza Śniadocha i Jose Antonio Urety oraz o podsumowaniu akcji „Nie wstydzę się Jezusa” – wielkiej kampanii społecznej, dzięki której milion Polaków zaczęło nosić brelok z krzyżem i hasłem z Ewangelii według św. Mateusza.

Wciąż jeszcze można zapisać się na III Kongres Krucjaty Młodych. Aby dołączyć do grona uczestników tego spotkania, wystarczy wejśc na stronę kongres.krucjatamlodych.pl i przesłać wypełniony formularz rejestracji. Kongres odbędzie się w sali Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.


PiotrSkarga.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.