Coraz więcej ciąż we Francji, coraz mniej w Hiszpanii

2012-01-19 00:00:00
Coraz więcej ciąż we Francji, coraz mniej w Hiszpanii

Najwięcej dzieci w Unii Europejskiej rodzi się we Francji i Irlandii. Na końcu listy znajduje się Hiszpania, gdzie wskaźnik urodzeń jest wyraźnie niższy niż liczba osób, które zmarły w ciągu ostatniego roku. 

W 2011 roku wskaźnik dzietności wyniósł we Francji 2,01, a w Irlandii 2,02. Ale to we Francji tendencja jest wyraźnie zwyżkowa, w Irlandii wskaźnik mocno się zmniejsza. Jeszcze w 1980 r. Irlandki rodziły średnio 3,24 dziecka, a Francuski 1,95. W zeszłym roku przyszło na świat 827 tys. Francuzów, a zmarło 555 tys. To dzięki tej różnicy ludność powiększyła się  o 0,5 proc., osiągając 65,35 mln. Według socjologów, pewną zachętą do powiększania rodziny może być prorodzinna polityka rządu – ulgi podatkowe, dłuższe urlopy macierzyńskie, elastyczny czas pracy, łatwo dostępne przedszkola itp., najważniejszy jest jednak czynnik kulturowy: Francuzki dziś po prostu chcą mieć dzieci – podaje „Rzeczpospolita”.

Odwrotnie sytuacja przedstawia się w Hiszpanii. W pierwszej połowie 2011 roku zmarło  387 673  Hiszpanów, a urodziło się tylko 230 537, o 1,1 proc. mniej niż rok wcześniej. Wskaźnik dzietności wyniósł 1,38 dziecka na kobietę i był podnoszony przez imigrantki (na Hiszpanki przypadło średnio 1,33 dziecka). Hiszpanki bardzo późno decydują się na pierwszą ciąże – średnio w wieku ponad 31 lat. O prawie 6 proc. spadła  w Hiszpanii  liczba małżeństw. W aż 23 proc. zawartych związków jedno z małżonków było cudzoziemcem. 2,5 proc. zawartych w zeszłym roku w Hiszpanii związków to tzw. „małżeństwa homoseksualne”. 
 

Źródło: „Rzeczpospolita” 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!