Coraz więcej ciąż we Francji, coraz mniej w Hiszpanii

2012-01-19 00:00:00
Coraz więcej ciąż we Francji, coraz mniej w Hiszpanii

Najwięcej dzieci w Unii Europejskiej rodzi się we Francji i Irlandii. Na końcu listy znajduje się Hiszpania, gdzie wskaźnik urodzeń jest wyraźnie niższy niż liczba osób, które zmarły w ciągu ostatniego roku. 

W 2011 roku wskaźnik dzietności wyniósł we Francji 2,01, a w Irlandii 2,02. Ale to we Francji tendencja jest wyraźnie zwyżkowa, w Irlandii wskaźnik mocno się zmniejsza. Jeszcze w 1980 r. Irlandki rodziły średnio 3,24 dziecka, a Francuski 1,95. W zeszłym roku przyszło na świat 827 tys. Francuzów, a zmarło 555 tys. To dzięki tej różnicy ludność powiększyła się  o 0,5 proc., osiągając 65,35 mln. Według socjologów, pewną zachętą do powiększania rodziny może być prorodzinna polityka rządu – ulgi podatkowe, dłuższe urlopy macierzyńskie, elastyczny czas pracy, łatwo dostępne przedszkola itp., najważniejszy jest jednak czynnik kulturowy: Francuzki dziś po prostu chcą mieć dzieci – podaje „Rzeczpospolita”.

Odwrotnie sytuacja przedstawia się w Hiszpanii. W pierwszej połowie 2011 roku zmarło  387 673  Hiszpanów, a urodziło się tylko 230 537, o 1,1 proc. mniej niż rok wcześniej. Wskaźnik dzietności wyniósł 1,38 dziecka na kobietę i był podnoszony przez imigrantki (na Hiszpanki przypadło średnio 1,33 dziecka). Hiszpanki bardzo późno decydują się na pierwszą ciąże – średnio w wieku ponad 31 lat. O prawie 6 proc. spadła  w Hiszpanii  liczba małżeństw. W aż 23 proc. zawartych związków jedno z małżonków było cudzoziemcem. 2,5 proc. zawartych w zeszłym roku w Hiszpanii związków to tzw. „małżeństwa homoseksualne”. 
 

Źródło: „Rzeczpospolita” 
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!