Coraz więcej niepokoju w strefie euro

2012-01-07 00:00:00
Coraz więcej niepokoju w strefie euro

Hiszpania, Włochy i Francja mają coraz gorsze wyniki gospodarcze. W środę pojawiły się nawet informacje, że Włochy i Hiszpania mają poprosić o pomoc Międzynarodowy Fundusz Walutowy.


Rewelacje te zdementowały rządy obu państw, wynikały one tylko ze spekulacji specjalistów i byłych ministrów finansów, mimo to niepokój na rynkach pozostał. W hiszpańskiej prasie pojawiły się informacje, mówiące o tym, że rząd rozważa wystąpienie do MFW o pomoc dla banków. To natychmiast spowodowało spadek kursów akcji. Najwięcej stracił Banco Santander – prawie 5 proc. Rząd szybko wytłumaczył, że wcale nie chodzi o pomoc z MFW, ale o dofinansowanie banków, które straciły, tracą i będą tracić. Wiadomo przy tym, że bezrobocie sięgnęło rekordowego poziomu 23 proc., a w tym roku, jeśli nawet nie będzie recesji, to PKB nie wzrośnie – pisze „Rzeczpospolita”.
 

We Włoszech również daleko od spokoju. Były minister gospodarki Giulio Tremonti powiedział w wywiadzie dla gazety „Corriere della Sera", że największym ryzykiem dla kraju byłoby obecnie zwrócenie się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dla nas teraz najważniejsze jest zatwierdzenie nowego pakietu oszczędnościowego. Gdyby tak się nie stało, Włochy musiałyby się zwrócić o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie wiem, ile taka pomoc miałaby wynieść, ale niektórzy mówią, że może mogłaby sięgnąć 300 - 400 miliardów euro - ocenił polityk. Rząd włoski już w listopadzie zwracał się do MFW, ale na razie tylko z prośbą o monitorowanie gospodarki. Politycy chcieli w ten sposób uspokoić agencje ratingowe.

Spadek zanotowała również gospodarka Francuska. Rząd przyznał, że zmuszony będzie wprowadzić nowe środki pobudzenia popytu w sytuacji, kiedy spadają nastroje i wydatki konsumenckie. W listopadzie władze w Paryżu oczekiwały wzrostu wydatków konsumentów o co najmniej 0,3 proc., a okazało się, że nastąpił spadek o 0,1 proc. Planowana jest podwyżka VAT w wysokości 1 pkt.  Procentowego, mimo iż przed wyborami prezydenckimi ówczesny kandydat Nicolas Sarkozy obiecywał, że o podwyżce podatków nie może być mowy.

 

Źródło: „Rzeczpospolita” 

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!