Cypr: chrześcijanie prześladowani

2007-08-14 00:00:00


Chrześcijanie na Cyprze znów są prześladowani. O kolejnym incydencie wymierzonym w wolność kultu i wyznania informuje prawosławny abp Chryzostom II. W specjalnym komunikacie wydanym przez ambasadę Cypru przy Stolicy Apostolskiej czytamy, że turecka policja przemocą uniemożliwiła odprawienie Mszy w klasztorze św. Barnaby w Famaguście, w tureckiej części wyspy - informuje Radio Watykańskie.

Prawosławny monaster został zamieniony na muzeum. Jednak do tej pory chrześcijanie mogli się w nim modlić po wcześniejszym zapłaceniu biletu wstępu. Tym razem archimandrycie Gabrielowi uniemożliwiono odprawienie liturgii dla grupy wiernych. Nielegalnie działająca "policja turecko-cypryjska" wypędziła najpierw wszystkich wiernych z klasztoru, a następnie obraźliwymi okrzykami i bluźnierstwami pod adresem chrześcijaństwa zagłuszyła celebransa. Jak informuje ambasada Cypru przy Stolicy Apostolskiej, wszyscy uczestnicy liturgii zostali spisani przez policjantów.

Według prawosławnego arcybiskupa Cypru zaistniała sytuacja doskonale obrazuje polityczne deklaracje zwierzchnika tureckich sił zbrojnych, gen. Yasara Buyzkanita, który przypomniał, że wojsko tureckie nigdy nie opuści podbitych przez siebie w 1974 r. terenów.

W tureckiej części Cypru znajduje się 500 niszczejących cerkwi. Abp Chryzostom II prosił przywódców europejskich o pomoc w ocaleniu tego, jak podkreślił "dziedzictwa ludzkości". Przypomniał zarazem, że od czasu zajęcia północnej części wyspy przez Turków tamtejsza wspólnota prawosławna licząca 15 tys. osób, zmalała do 300, podczas gdy katolików jest tam zaledwie 200 - czytamy w serwisie Radia Watykańskiego.

(źródło: Radio Watykańskie)

Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025