Cypr: chrześcijanie prześladowani

2007-08-14 00:00:00


Chrześcijanie na Cyprze znów są prześladowani. O kolejnym incydencie wymierzonym w wolność kultu i wyznania informuje prawosławny abp Chryzostom II. W specjalnym komunikacie wydanym przez ambasadę Cypru przy Stolicy Apostolskiej czytamy, że turecka policja przemocą uniemożliwiła odprawienie Mszy w klasztorze św. Barnaby w Famaguście, w tureckiej części wyspy - informuje Radio Watykańskie.

Prawosławny monaster został zamieniony na muzeum. Jednak do tej pory chrześcijanie mogli się w nim modlić po wcześniejszym zapłaceniu biletu wstępu. Tym razem archimandrycie Gabrielowi uniemożliwiono odprawienie liturgii dla grupy wiernych. Nielegalnie działająca "policja turecko-cypryjska" wypędziła najpierw wszystkich wiernych z klasztoru, a następnie obraźliwymi okrzykami i bluźnierstwami pod adresem chrześcijaństwa zagłuszyła celebransa. Jak informuje ambasada Cypru przy Stolicy Apostolskiej, wszyscy uczestnicy liturgii zostali spisani przez policjantów.

Według prawosławnego arcybiskupa Cypru zaistniała sytuacja doskonale obrazuje polityczne deklaracje zwierzchnika tureckich sił zbrojnych, gen. Yasara Buyzkanita, który przypomniał, że wojsko tureckie nigdy nie opuści podbitych przez siebie w 1974 r. terenów.

W tureckiej części Cypru znajduje się 500 niszczejących cerkwi. Abp Chryzostom II prosił przywódców europejskich o pomoc w ocaleniu tego, jak podkreślił "dziedzictwa ludzkości". Przypomniał zarazem, że od czasu zajęcia północnej części wyspy przez Turków tamtejsza wspólnota prawosławna licząca 15 tys. osób, zmalała do 300, podczas gdy katolików jest tam zaledwie 200 - czytamy w serwisie Radia Watykańskiego.

(źródło: Radio Watykańskie)

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.