Czas na Wielki Post!

2018-02-23 00:00:00
Czas na Wielki Post!

Instytut Ks. Piotra Skargi zachęca do udziału w akcji promującej nabożeństwo Zegar Męki Pańskiej. Inicjatywa polega na nieprzerwanej modlitwie wiernych przez cały okres Wielkiego Postu. Aby dołączyć, wystarczy wejść na stronę www.wielkipost.org

Zegar Męki Pańskiej to stare i piękne nabożeństwo, niegdyś licznie praktykowane w Kościele Powszechnym. Polega na indywidualnym przeżywaniu całego dnia w rytmie Męki Pana Jezusa.

Każdej godzinie przypisane jest bolesne wydarzenie opisane w Piśmie Świętym. Rozważanie rozpoczyna się o godzinie 19, kiedy Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy obmył nogi Swoim uczniom, a kończy o godz. 18 następnego dnia – złożeniem do grobu ciała Zbawiciela.

Jedna godzina

Każdy wierny wybiera jedną godzinę, w czasie której przez cały okres Wielkiego Postu będzie rozważał Mękę Jezusa Chrystusa. Podczas rozważania można odmawiać Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia albo inną wybraną modlitwę. Dla osób szczególnie zaangażowanych w kampanię przewidziano wyjątkowy upominek o tematyce wielkopostnej.

Pan Jezus powiedział do św. Siostry Faustyny: Jedna godzina rozważania Mojej bolesnej Męki, większą zasługę ma, aniżeli cały rok biczowana się aż do krwi.

Niech te słowa będą dla wszystkich zaproszeniem do tej pobożnej inicjatywy.

Do akcji można dołączyć na stronie www.wielkipost.org

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!