Czy Kościół powinien ingerować w politykę?

2012-05-29 00:00:00
Czy Kościół powinien ingerować w politykę?

Dr hab. Jacek Bartyzel prof. UMK w Toruniu, wygłosi 31 maja br., o godz. 18:30, w Poznaniu wykład zatytułowany: „Czy Kościół powinien ingerować w politykę?”. Spotkanie z historykiem myśli politycznej, filozofem polityki i doktorem habilitowanym nauk humanistycznych zostało zorganizowane przez poznański Klub "Polonia Christiana". Patronem medialnym spotkania, które odbędzie się w Akademii Lubrańskiego, ul. J. Lubrańskiego 1, Poznań (obok Katedry) jest PCh24.pl

Jacek Bartyzel - profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, teatrolog, historyk myśli politycznej, publicysta i działacz społeczny. W latach 70. członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela od 1979r. współzałożyciel i rzecznik Ruchu Młodej Polski, internowany podczas stanu wojennego. Prezes Klubu Konserwatywnego w Łodzi, członek Kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

Na spotkaniu Pan Profesor przedstawi odpowiedzi na kilka ważnych dla zrozumienia procesu postępującej laicyzacji w Polsce pytań:Jaka jest geneza przeświadczenia o powinności wycofania się Kościoła z wywierania wpływu na życie społeczne i polityczne?. Jaka w konsekwencji tego przeświadczenia wprowadzana jest wizja państwa w Europie w tym również Polsce. Komu zależy na biernej i spolegliwej postawie katolików i dlaczego tak łatwo Kościół rezygnuje z ingerencji w ważne dla obywateli decyzje państwowe.

Jaka jest rola mediów i w jaki sposób kontrolowany jest proces laicyzacji? Jakie są sposoby przeciwdziałania? - historyczne przykłady udanej kontrrewolucji.

Czy istnieje związek wycofania się Kościoła z walki o kształt Państwa z interpretacją postanowień Soboru Watykańskiego II? A także szereg innych zagadnień.

Po wykładzie, jak zwykle, będzie możliwość dyskusji oraz zadania pytań prowadzącemu spotkanie, a także nabycia dwumiesięcznika Polonia Christiana oraz publikacji związanych z Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

PiotrSkarga.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.