Czy posłowie ułatwią repatriantom powrót do Polski?

2012-01-11 00:00:00
Czy posłowie ułatwią repatriantom powrót do Polski?

Przygotowana przez Obywatelski Komitet "Powrót do Ojczyzny" ustawa, którą poparło 250 tys. osób, trafi dziś pod obrady sejmu. Na jej przyjęcie liczą członkowie ponad 1,5 tys. rodzin, którzy chcieliby wrócić do Polski. 

Chcemy ułatwić potomkom Polaków deportowanych w głąb sowieckiego imperium powrót do Polski – tłumaczy Jakub Płażyński ze stowarzyszenia "Wspólnota Polska", sprawozdawca ustawy. Jakub Płażyński to syn Macieja Płażyńskiego, byłego marszałka Sejmu, który zginął w katastrofie smoleńskiej. To właśnie były polityk PO jest pomysłodawcą projektu ustawy. Na możliwość powrotu do ojczyzny czeka ponad 1620 rodzin dziś mieszkających w republikach dawnego ZSRR. To ponad 2600 osób, które otrzymały promesę wizy repatriacyjnej, ale na razie do kraju ojców wrócić nie mogą – informuje „Rzeczpospolita”. 
 
Obowiązująca obecnie ustawa pozwala na repatriację na zaproszenie samorządów. Dla tych ostatnich nie jest to prosta sprawa. Repatriantom należy zapewnić mieszkanie i zatrudnienie.  W efekcie od 1997 r. w ramach repatriacji w Polsce osiedliło się 7066 osób. Dla porównania przesiedlanie ludności niemieckiej z Kazachstanu zakończyło się w pierwszej połowie lat 90. XX wieku i objęło aż 700 tys. osób. 
 
Projektodawcy chcą przenieść ciężar utrzymania repatrianta z samorządu na państwo – miałoby ono obowiązek udostępnienia lokalu mieszkalnego. Według projektu oczekiwanie na wyjazd do Polski nie mogłoby przekraczać dwóch lat, a w kraju na wracających czekałby specjalny zasiłek w wysokości 1175 zł miesięcznie. Przeznaczony byłby na pokrycie kosztów utrzymania w ciągu trzech pierwszych lat po przybyciu do Polski. To nieduże obciążenie budżetu – ok. 100 mln zł rocznie. Przewidziano także określenie zasad aktywizacji zawodowej repatriantów i udzielania im pomocy przez starostów m.in. przez utworzenie stanowiska pracy czy szkolenie repatrianta.
 
Według projektu za osobę polskiego pochodzenia może być uznana osoba, której co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków posiadało obywatelstwo polskie.
 
 
Źródło: rp.pl 
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!