Czy powinniśmy mieć dostęp do broni palnej? Cykl spotkań klubu ”Polonia Christiana”

2015-11-23 00:00:00
Czy powinniśmy mieć dostęp do broni palnej? Cykl spotkań klubu ”Polonia Christiana”
 Klub „Polonia Christiana” zaprasza na cykl spotkań z Jackiem Hogą. Prezes Fundacji Ad Arma odwiedzi
Lublin, Ostrów Wielkopolski, Radom, Skarżysko- Kamienną.
 
Zapraszamy na wykłady prezesa Fundacji Ad Arma Jacka Hogi nt. „Czy Polacy powinni mieć dostęp do broni palnej? Aspekty prawne, etyczne i cywilizacyjne”:
 
Lublin, 23 listopada (poniedziałek), godz. 18:00, sala konferencyjna ZR NSZZ Solidarność, ul. Królewska 3;
 
Ostrów Wielkopolski, 24 listopada (wtorek), godz. 18, sala parafialna przy Konkatedrze, ul. Ledóchowskiego 4;
 
Radom, 26 listopada (czwartek), godz. 18:00, sala konferencyjna Restauracji Rozmaryn, ul. Żeromskiego 63;
 
Skarżysko- Kamienna, 27 listopada (piątek), godz. 18:00, sala Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, ul. Kościuszki 28;
 
W trakcie spotkania omówione zostaną prawne, etycznie i cywilizacyjne aspekty dostępu do broni. Zagadnienie jest szczególnie istotne i interesujące w obliczu rosnących na świecie zagrożeń, wobec których Polacy, jeden z najsłabiej uzbrojonych narodów Europy, mogą okazać się bezradni.
 
Na wszystkie pytania związane z dostępem do broni odpowie Jacek Hoga, strzelec sportowy, trener szermierki historycznej, myśliwy, prezes fundacji Ad Arma propagującej prawo do obrony życia przed napaścią oraz prawo do posiadania broni.
 
- W świetle polskiego prawa możemy starać się o zezwolenie na broń w celu samoobrony. W praktyce istnieje nieformalny zakaz obowiązujący w całym kraju. Wydziały postępowań administracyjnych komend wojewódzkich pozwoleń na broń do ochrony osobistej nie wydają. Bez względu na okoliczności. Uzyskanie broni tą drogą jest możliwe, ale graniczy z cudem. Łatwiej jest uzyskać prawo do posiadania broni sportowej lub kolekcjonerskiej. To zabawne: w Polsce w myśl przepisów broń posiadana jest w określonym celu. Ten sam pistolet może formalnie służyć w celach sportowych, do samoobrony, albo być traktowany jako przedmiot kolekcjonerski. Literka w czerwonej książeczce wskazuje na cel, w jakim broń formalnie posiadamy. Z praktycznego punktu widzenia, nie ma żadnej różnicy – uważa Jacek Hoga.


źr. PCh24.pl
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!