Dar z Polski darem wiary i pokoju dla Sudanu Południowego

2020-12-02 00:00:00
Dar z Polski darem wiary i pokoju dla Sudanu Południowego

Dzięki wsparciu Darczyńców z Polski i zbiórce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Sudanie Południowym zbudowane zostały dwie kaplice. Wierni z jednego z najbiedniejszych krajów świata, zmęczonego konfliktami wewnętrznymi, mogą teraz w dobrych warunkach modlić się o pokój w swojej ojczyźnie i przemiany duchowe, bez których trudno sobie wyobrazić spokojne i godne życie.

 

Nieść nadzieję


Sudan Południowy to jedno z najmłodszych państw na świecie. Jego powstanie naznaczone jest ofiarami i cierpieniami, jakie przyniosły mieszkańcom Sudanu wojny domowe, których korzenie sięgają jeszcze połowy XX wieku. Podział kraju na Sudan i Sudan Południowy w 2011 roku, który miał zakończyć okres chaosu i walk, nie okazał się skutecznym sposobem na zażegnanie konfliktów. Przykładowo, do dziś oba państwa nie ustaliły podstawowych zasad współpracy gospodarczej, w tym warunków eksploatacji ropy. Skutkiem tych zawirowań Sudan Południowy, w którym większość mieszkańców stanowią chrześcijanie (ok. 60 proc. chrześcijanie, katolicy stanowią ok. 40 proc. obywateli), nadal nie jest obszarem spokojnym. Obok zacofania gospodarczego, kłopoty piętrzą wewnętrzne konflikty i brak stabilizacji politycznej.

 

Napięta sytuacja i animozje w społeczeństwie Sudanu Południowego mogą być załagodzone poprzez przemiany świadomościowe i duchowe. Do takich przemian prowadzą wiara i modlitwa, które uczą szacunku do bliźniego i życia w zgodzie. Dla zmęczonego społeczeństwa nauka Kościoła Katolickiego jest wsparciem w trudnych chwilach i nadzieją na lepsze jutro.

 

Nowe kaplice w Sudanie Południowym oazami dla nabrania sił


W sercu gorącej Afryki brakuje miejsc, gdzie wierni Kościoła powszechnego mogliby się spotykać na wspólnych nabożeństwach i sprawować liturgię, podbudowującą ducha i dającą kontakt z Panem Bogiem. Dla obywateli Sudanu Południowego, którego gospodarka w przeliczeniu na mieszkańca jest ponad 50 razy mniejsza niż w Polsce i ok. 300 razy mniejsza niż w Szwajcarii, zbudowanie upragnionej kaplicy czy kościoła jest właściwie nieosiągalne.


Dlatego Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zwróciło się w 2019 roku do swoich Przyjaciół i Sympatyków o udział w zbiórce, której celem było wsparcie budowy dwóch kaplic w Sudanie Południowym. Akcję prowadzono za pośrednictwem strony DlaSudanu.pl, na której w późniejszym czasie uruchomiono także bloga obrazującego etapy wznoszenia budowli.

 

Dzięki otwartemu sercu i hojności Darczyńców naszego Stowarzyszenia, w 2019 roku udało się zebrać aż 200 tys. złotych na pomoc naszym braciom w wierze z Sudanu Południowego. Finansowa pomoc z Polski pozwoliła na szybkie wybudowanie dwóch kaplic w tym kraju – w miejscowościach Piirciok i Kowic. Dzisiaj to wspólne dzieło Darczyńców, Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego oraz Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie już służy katolikom w Sudanie Południowym.

 

Modlitwy wdzięczności dla Darczyńców Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi


Kaplice otrzymały nazwy: ta w Kowic – Dobrego Pasterza, a w Piirciok – Chrystusa Króla. Jeszcze w tym roku będą uroczyście poświęcone. Nowe kaplice stają się dla katolików z Sudanu Południowego miejscami, w których będą mogli godnie oddawać cześć Panu Bogu i przystępować do sakramentów, dających siłę w codziennym trudny życiu. Ale to nie wszystko – kaplice bowiem pomogą także w codziennym funkcjonowaniu społeczności. Przykładowo, skorzysta na tym najbliższa szkoła – podczas deszczu dzieci nie muszą już uciekać do domu, ale mogą się schronić w kaplicy, a po ustaniu opadów - kontynuować naukę tak jak do tej pory się to odbywa, czyli pod drzewami.

 

W podziękowaniu za pomoc z Polski, dalekiej geograficznie, ale bliskiej sercom mieszkańców Sudanu Południowego, w tym afrykańskim kraju odprawionych zostało już kilka Mszy Świętych. Pierwsza Msza w intencji Przyjaciół i Darczyńców Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi została odprawiona 10 października 2019 roku w dniu wspomnienia św. Daniela Comboniego, nazywanego ojcem, pasterzem i przyjacielem Afryki.

 

Ofiarność polskich katolików osobiście docenił też posługujący w obu wspomnianych wyżej miejscowościach Sudanu Południowego o. Krzysztof Zębik. – Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi i cała wspólnota polskich dobroczyńców odpowiedziała na naszą inicjatywę bardzo pozytywnie (…) Cała ta inicjatywa była więc pomysłem Polaków i powstała za polskie pieniądze  – mówił w rozmowie z portalem PCh24.pl.

 

Historię zbiórki środków w ramach akcji „Kaplice dla Sudanu” oraz późniejszej budowy dwóch kaplic można odnaleźć na stronie DlaSudanu.pl

 

JB

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!