Wydarzenia
Dlaczego Marka Boża płacze?
Fatima: Sanktuarium sprofanowane przez wandali
Nieznani sprawcy zbezcześcili sanktuarium maryjne w Fatimie. W nocy z 10 na 11 stycznia wiele pomników na placu kościelnym pomalowano sprayem i umieszczono napisy: „muzułmanie”, „meczet”, „słońce”, „wyspa” i „księżyc”. Cztery posągi przedstawiające papieży Piusa XII, Pawła VI, Jana Pawła II oraz biskupa José Alvesa Correię da Silva, który przyczynił się do uznania objawień Matki Bożej Fatimskiej z 1917 roku, stojące na dziedzińcu przed kościołem Najświętszej Trójcy, a także sam kościół, zostały pomalowane czarną farbą.
USA: Upowszechnienie aborcji głównym celem polityki
– Stany Zjednoczone mocniej zaangażują się w masową promocję „zdrowia reprodukcyjnego i planowania rodziny jako podstawowego prawa na świecie” – zapowiedziała w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie sekretarz stanu USA Hillary Clinton. W praktyce, rząd amerykański chce, aby fundusze ONZ przeznaczone na zwalczanie AIDS, malarii i gruźlicy zostały wykorzystane do ułatwienia dostępu do aborcji we wszystkich państwach.
Co ciekawe, „świat” przeciw tak pojętemu „imperializmowi amerykańskiemu” nie protestuje...
Portugalia: Ustawa o cywilnych homozwiązkach
Portugalski rząd zaaprobował projekt ustawy o cywilnych związkach homoseksualistów. Co prawda, nie przewiduje on adopcji dzieci przez pary tego typu, niemniej chce zrównania ich z małżeństwami cywilnymi, by mogły być uznane przez państwo.
Portugalia to kolejny katolicki kraj, który dołączył do niechlubnego grona państw z kręgu „cywilizacji śmierci”.
Francja: Dramatyczna sytuacja Kościoła
– Jeśli nie przybędzie powołań, we Francji za 15 lat zniknie połowa tamtejszych diecezji. Już teraz istnieją regiony, gdzie na jednego kapłana przypada 60 kościołów – powiedział rzecznik prasowy francuskiego episkopatu ks. Bernard Podvin w wywiadzie dla dziennika „France Soir”. 65 procent Francuzów deklaruje się jako katolicy. 50 proc. z nich jest niepraktykujących, 10 proc. praktykujących „okazjonalnie”. Faktyczna liczba praktykujących wynosi 4-5 procent ogółu Francuzów. W latach 1992-2009 liczba kapłanów spadła z 32 do ok. 15 tys., a średnia wieku księży to ponad 75 lat. Sukcesywnie spada liczba parafii. W archidiecezji Rennes w 1969 r. były 364 parafie, obecnie – 84; w archidiecezji Chambéry 40 lat temu były 233, teraz jest tylko 40.
Warto w tym kontekście przypomnieć, że na brak chętnych nie narzekają seminaria prowadzone przez katolickich tradycjonalistów, które notują stały wzrost liczby kandydatów.
„Młodzi Socjaliści” chcą „odkrzyżowania” Polski
Stowarzyszenie „Młodzi Socjaliści” zwróciło się do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall z apelem o spowodowanie usunięcia symboli religijnych z polskich klas i sal wykładowych. Lewacka młodzieżówka wykorzystuje tym samym wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu sprzed paru miesięcy, uznający obecność krzyży we włoskich szkołach za niezgodny z prawem do wolności religijnej uczniów.
„Młodzi Socjaliści” domagają się, by Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz podlegające mu kuratoria oświaty przekazały apel o usunięcie symboli religijnych dyrekcjom szkół. Grożą też, że nieprzychylne potraktowanie ich apelu spotka się z interwencją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Wielka Brytania: Ustawą w Kościół
– Jeśli Izba Lordów nie zablokuje ustawy o równouprawnieniu, katolicy padną ofiarą nietolerancji, jakiej nie widzieli w Wielkiej Brytanii od XVIII w. – ostrzega w artykule redakcyjnym brytyjski „Daily Telegraph”. W wyższej izbie brytyjskiego parlamentu wznowiono dyskusję nad „prawem”, które w imię walki z dyskryminacją uniemożliwi Kościołowi katolickiemu niedopuszczanie do kapłaństwa żonatych mężczyzn, kobiet czy homoseksualistów. Chrześcijańskie organizacje dobroczynne nie będą mogły wymagać od swych pracowników, a nawet kierownictwa, respektowania określonych norm moralnych czy religijnych.
Laicka tyrania jako najwyższa forma demokracji!
Prześladowani chrześcijanie
– Prześladowania chrześcijan na świecie rosną, a Europa milczy – podkreślali 4 grudnia na konferencji prasowej w Wiedniu twórcy platformy „Solidarność z prześladowanymi chrześcijanami“. – W ubiegłym roku mówiliśmy o 250 milionach chrześcijan, dyskryminowanych i prześladowanych ze względu na wiarę w 50 krajach świata. Dziś stwierdzamy, że sytuacja jeszcze się pogorszyła – powiedział przewodniczący fundacji „Pro Oriente“ Johann Marte. Przypomniał, że 80-90 procent wszystkich osób prześladowanych ze względu na religię stanowią chrześcijanie. Najwięcej tego rodzaju przypadków odnotowuje się w krajach rządzonych przez komunistów i tych, w których obowiązuje islamskie prawo szariatu.
Hiszpania: Księża nie akceptują decyzji papieża
Wobec papieskiej nominacji nowego biskupa José Ignacia Munilla do diecezji San Sebastian tamtejsi księża wystosowali list sprzeciwu. Uważają, że decyzja Benedykt XVI jest „nietrafiona”, bo biskup jest zbyt konserwatywny. Pod listem podpisało się 131 księży, czyli blisko 80 proc. z diecezji San Sebastian. Biskup Munilla jest jednym z bardziej konserwatywnych hierarchów w Hiszpanii. Biskup ten w ostatnim czasie wypowiadał się odważnie za prawem rodziców do edukacji dzieci zgodnie z wiarą, w reakcji na rządowe plany wprowadzenia obowiązkowej edukacji seksualnej i usunięcia krzyży ze szkół...
oprac. BB
Prosimy o modlitwę „Ojcze Nasz” i „Zdrowaś Maryjo...” w intencji wynagrodzenia Panu Jezusowi i Jego Matce za każde skandaliczne i gorszące wydarzenie.