Dr Ewa Kurek w Poznaniu! Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj o Rosji w kontekście wojny na Ukrainie

2022-10-24 00:00:00
Dr Ewa Kurek w Poznaniu! Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj o Rosji w kontekście wojny na Ukrainie

Klub „Polonia Christiana” ponownie w Poznaniu! Mamy dla Państwa spotkanie z gościem wyjątkowym – dr Ewa Kurek zaprezentuje wykład zatytułowany pytaniem „Rosji rozumem nie pojmiesz?”. Prace Pani Doktor zawsze cechuje głębia dociekań i bogata baza źródłowa. Jest też cenioną publicystką, której opinie – idące często pod prąd politycznej poprawności – ściągają na nią niezwykle ostrą krytykę lewicowych i liberalnych mediów. Zapraszamy już w środę 26 października.

Dr Ewa Kurek to ceniona historyk, specjalizująca się w stosunkach polsko-żydowskich oraz najnowszej historii Polski i Europy. Ukończyła Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jest także autorką scenariuszy i reżyserem pięciu filmów dokumentalnych. Jej prace naukowe znalazły uznanie zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie.

Warto przy tym wspomnieć, iż do publikacji zatytułowanej „Dzieci żydowskie w klasztorach” wstęp napisał prof. Jan Karski, odznaczony pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności, nadanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych za zasługi w ratowaniu polskich Żydów.

Najgłośniejszą z dotychczasowych publikacji dr Ewy Kurek była niewątpliwie książka „Jedwabne – anatomia kłamstwa”. Na podstawie własnych badań i oceny zebranego dotąd materiału, autorka wysunęła wniosek, iż zbrodnia w Jedwabnem nie zostanie w pełni wyjaśniona bez dokończenia ekshumacji ciał ofiar.

Nasza prelegentka jest także aktywnym komentatorem spraw publicznych. Zabiera głos w tematach dotyczących historii społecznej, polityki historycznej i stosunków dyplomatycznych. Kilkukrotnie była już gościem naszych „Klubów” oraz konferencji tematycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Jej tytułowy wykład podczas najbliższego spotkania z pewnością będzie w jakiejś mierze osadzony na publikacjach „Rosji rozumem nie pojmiesz?” (Wydawnictwo Clio 2015) oraz „Europa 1939-1945. Kto wspierał Hitlera a kto z nim walczył” (Wydawnictwo Clio 2020).

Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” zatytułowane „Rosji rozumem nie pojmiesz? Wszystko o czym warto wiedzieć w czasie wojny na Ukrainie” z dr Ewą Kurek odbędzie się w środę 26 października 2022 r. o godz. 18:30 w siedzibie NOT – Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych przy ul. Wieniawskiego 5/9 (sala nr 119) w Poznaniu. Zapraszamy Państwa do licznego uczestnictwa – wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Poznaniu


We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.