Dr hab. Rafał Łatka gościem Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie

2021-11-05 00:00:00
Dr hab. Rafał Łatka gościem Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie

Stopniowe odkrywanie nowych dokumentów, świadczących o wpływaniu komunistycznych władz na wiernych i hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce przybliża nas do poznania prawdy. Wiele spraw nadal wymaga wyjaśnień. Dlatego też niezwykle interesująco zapowiada się spotkanie z dr. hab. Rafałem Łatką pt. „Episkopat Polski wobec rzeczywistości politycznej PRL 1970 – 1989”, jakie organizuje lubelski Klub „Polonia Christiana” wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej w Lublinie. Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

Rafał Łatka jest historykiem i politologiem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii, doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Jest głównym specjalistą i pracownikiem naukowym Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, koordynatorem Centralnego Projektu Badawczego IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Jest także wykładowcą akademickim, zastępcą redaktora naczelnego „Pamięci i Sprawiedliwości” – czasopisma naukowego, poświęconego historii najnowszej wydawanego przez IPN.

 

Rafał Łatka ma w swoim dorobku wiele publikacji o tematyce historycznej, specjalizuje się w zagadnieniach relacji Kościoła i władz w okresie komunistycznym. Efektem badań tego trudnego rozdziału w historii Polski są liczne publikacje i nagrody za osiągnięcia naukowe.

 

Wśród publikacji doktora Łatki warto wymienić choćby kilka z ostatnich lat: „Biskupi w rzeczywistości politycznej Polski "ludowej". Studia i szkice” (2020), „Rozmowy operacyjne funkcjonariuszy SB z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem (1969–1985)” (2020), „Episkopat Polski wobec stosunków państwo-Kościół i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL 1970–1989” (2019) czy „Komuniści i Kościół w Polsce „ludowej” w perspektywie centralnej i krakowskiej” (2016).

 

Bogaty dorobek naukowy i szeroka znajomość bolesnego okresu w dziejach Kościoła w Polsce są gwarancją interesującego spotkania i ciekawej dyskusji, na jaką zapraszamy Państwa do Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie (9 listopada).

Tytuł spotkania w Lublinie brzmi „Episkopat Polski wobec rzeczywistości politycznej PRL 1970 – 1989”. Spotkanie, współorganizowane z Klubem Inteligencji Katolickiej w Lublinie, odbędzie się we wtorek, 9 listopada, w siedzibie KIK przy ul. Rayskiego 3.

 

Zachęcamy Państwa do zaproszenia na wtorkowy wieczór szczególnie osoby interesujące się dziejami Kościoła w Polsce.

 

Początek spotkania o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.