Dr hab. Rafał Łatka gościem Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie

2021-11-05
Dr hab. Rafał Łatka gościem Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie

Stopniowe odkrywanie nowych dokumentów, świadczących o wpływaniu komunistycznych władz na wiernych i hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce przybliża nas do poznania prawdy. Wiele spraw nadal wymaga wyjaśnień. Dlatego też niezwykle interesująco zapowiada się spotkanie z dr. hab. Rafałem Łatką pt. „Episkopat Polski wobec rzeczywistości politycznej PRL 1970 – 1989”, jakie organizuje lubelski Klub „Polonia Christiana” wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej w Lublinie. Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

Rafał Łatka jest historykiem i politologiem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii, doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Jest głównym specjalistą i pracownikiem naukowym Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, koordynatorem Centralnego Projektu Badawczego IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Jest także wykładowcą akademickim, zastępcą redaktora naczelnego „Pamięci i Sprawiedliwości” – czasopisma naukowego, poświęconego historii najnowszej wydawanego przez IPN.

 

Rafał Łatka ma w swoim dorobku wiele publikacji o tematyce historycznej, specjalizuje się w zagadnieniach relacji Kościoła i władz w okresie komunistycznym. Efektem badań tego trudnego rozdziału w historii Polski są liczne publikacje i nagrody za osiągnięcia naukowe.

 

Wśród publikacji doktora Łatki warto wymienić choćby kilka z ostatnich lat: „Biskupi w rzeczywistości politycznej Polski "ludowej". Studia i szkice” (2020), „Rozmowy operacyjne funkcjonariuszy SB z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem (1969–1985)” (2020), „Episkopat Polski wobec stosunków państwo-Kościół i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL 1970–1989” (2019) czy „Komuniści i Kościół w Polsce „ludowej” w perspektywie centralnej i krakowskiej” (2016).

 

Bogaty dorobek naukowy i szeroka znajomość bolesnego okresu w dziejach Kościoła w Polsce są gwarancją interesującego spotkania i ciekawej dyskusji, na jaką zapraszamy Państwa do Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie (9 listopada).

Tytuł spotkania w Lublinie brzmi „Episkopat Polski wobec rzeczywistości politycznej PRL 1970 – 1989”. Spotkanie, współorganizowane z Klubem Inteligencji Katolickiej w Lublinie, odbędzie się we wtorek, 9 listopada, w siedzibie KIK przy ul. Rayskiego 3.

 

Zachęcamy Państwa do zaproszenia na wtorkowy wieczór szczególnie osoby interesujące się dziejami Kościoła w Polsce.

 

Początek spotkania o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Powieść George’a Orwella „Rok 1984” była zakazana w PRL. System uczulony na krytykę nie mógł jej tolerować obnażania jego prawdziwej dyktatorskiej twarzy. Czy film w reżyserii Łukasza Korzeniowskiego pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0” będzie również nie do zniesienia dla rozlewających się współczesnych totalitaryzmów, zawłaszczających sobie prawo do decydowania o nas i naszym życiu? Kinowa premiera filmu pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0" odbędzie się w Warszawie, w kinie „Luna” już 1 grudnia 2021 r. (w środę), godz. 19:00.
„Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić” – to temat spotkania z redaktorem PCh24.pl i PChTV Pawłem Chmielewskim w najbliższy czwartek, 25 listopada. Na prelekcję i dyskusję zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.
„Nie taki opozycjonista. Ks. H. Gulbinowicz w rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” – to temat dwóch spotkań z dr. hab. Rafałem Łatką, na jakie zapraszamy w ramach Klubów „Polonia Christiana” do Warszawy (18 listopada) i Gdyni (19 listopada).
Wielkopolska, Ziemia Lubuska i Małopolska – tak geograficznie lokują się nowe inicjatywy publicznych modlitw różańcowych. Wielka duchowa siła różańca od wieków jest wsparciem dla wiernych w trudnych chwilach i sposobem podziękowania za dary, jakimi nas obdarza Stwórca.
Mieszkańców Rzeszowa i wszystkich pragnących włączyć się w modlitwę różańcową zachęcamy do udziału w spotkaniu modlitewnym „Różaniec na szaniec”. Modlitwa odbędzie się w sobotę 13 listopada o godzinie 12.00 w centrum Rzeszowa, na skrzyżowaniu al. Łukasza Cieplińskiego i al. Józefa Piłsudskiego. Organizatorem modlitw różańcowych w trzech małopolskich miastach jest Fundacja Pro – Prawo do Życia przy wsparciu Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.