Dr hab. Rafał Łatka gościem Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie

2021-11-05 00:00:00
Dr hab. Rafał Łatka gościem Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie

Stopniowe odkrywanie nowych dokumentów, świadczących o wpływaniu komunistycznych władz na wiernych i hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce przybliża nas do poznania prawdy. Wiele spraw nadal wymaga wyjaśnień. Dlatego też niezwykle interesująco zapowiada się spotkanie z dr. hab. Rafałem Łatką pt. „Episkopat Polski wobec rzeczywistości politycznej PRL 1970 – 1989”, jakie organizuje lubelski Klub „Polonia Christiana” wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej w Lublinie. Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

Rafał Łatka jest historykiem i politologiem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii, doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Jest głównym specjalistą i pracownikiem naukowym Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, koordynatorem Centralnego Projektu Badawczego IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Jest także wykładowcą akademickim, zastępcą redaktora naczelnego „Pamięci i Sprawiedliwości” – czasopisma naukowego, poświęconego historii najnowszej wydawanego przez IPN.

 

Rafał Łatka ma w swoim dorobku wiele publikacji o tematyce historycznej, specjalizuje się w zagadnieniach relacji Kościoła i władz w okresie komunistycznym. Efektem badań tego trudnego rozdziału w historii Polski są liczne publikacje i nagrody za osiągnięcia naukowe.

 

Wśród publikacji doktora Łatki warto wymienić choćby kilka z ostatnich lat: „Biskupi w rzeczywistości politycznej Polski "ludowej". Studia i szkice” (2020), „Rozmowy operacyjne funkcjonariuszy SB z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem (1969–1985)” (2020), „Episkopat Polski wobec stosunków państwo-Kościół i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL 1970–1989” (2019) czy „Komuniści i Kościół w Polsce „ludowej” w perspektywie centralnej i krakowskiej” (2016).

 

Bogaty dorobek naukowy i szeroka znajomość bolesnego okresu w dziejach Kościoła w Polsce są gwarancją interesującego spotkania i ciekawej dyskusji, na jaką zapraszamy Państwa do Klubu „Polonia Christiana” w Lublinie (9 listopada).

Tytuł spotkania w Lublinie brzmi „Episkopat Polski wobec rzeczywistości politycznej PRL 1970 – 1989”. Spotkanie, współorganizowane z Klubem Inteligencji Katolickiej w Lublinie, odbędzie się we wtorek, 9 listopada, w siedzibie KIK przy ul. Rayskiego 3.

 

Zachęcamy Państwa do zaproszenia na wtorkowy wieczór szczególnie osoby interesujące się dziejami Kościoła w Polsce.

 

Początek spotkania o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.